Voľne ložené obilie a semená
Vymedzenie

(zoznam HS kódov, na ktoré sa vzťahuje táto karta)
Sypké granulované výrobky, obilniny, semená, potravinárske výrobky, krmivá, atď.

Olejnaté semená, olejnaté plody a akákoľvek forma peletovaných výrobkov.

V prípade výrobkov v práškovej forme si pozrite osobitnú kartu pre “Potraviny, práškové”.

V prípade výrobkov v samostatných baleniach si pozrite osobitnú kartu pre ”Balenia na predaj v malom a hotové výrobky”.


Voľne ložené obilie a semená
Odporúčané minimálne množstvo pre každú konečnú vzorku

0,5 kg (1 kg na stanovenie kvality pšenice)
Platné normy (ISO a EÚ) a relevantné právne predpisy
  • EN ISO 542 Olejnaté semená. Odber vzoriek
  • ISO 948 Korenie a koreniace prísady. Odber vzoriek
  • EN ISO 24333 Obilniny a výrobky z obilnín. Odber vzoriek
  • ISO 6497 Krmivo pre zvieratá. Odber vzoriek
  • Nariadenie Komisie (ES) č. 152/2009 ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy pre úradnú kontrolu krmív.
Mali by ste sa takisto riadiť národnými právnymi predpismi a národnými usmerneniami týkajúcimi sa odberu vzoriek.


Potrebné vybavenie
Navrhovaný nástroj na odber vzoriek v závislosti od použitej metódy
  • Lopatka na odber vzoriek (S03-01)
  • Zónový vzorkovač (S02-01)
  • Komorový bodcový vzorkovač (S01-01)
  • Delič vzoriek (D01-01)
Nádoby používané na odber vzoriek
  • Plastové vrecká, rozličných veľkostí, s alebo bez predtlačených etikiet (P00)
  • Plastové fľaše, rozličné veľkosti (P01, P03, P04)
Nádoby musia byť vyrobené z materiálu vhodného na odber potravinových vzoriek.

Bezpečnostné opatrenia a hodnotenie rizík
  • Mali by ste sa oboznámiť a dodržiať všetky pokyny na ochranu zdravia a bezpečnosti, ktoré sú uvedené v miestnom hodnotení rizík a/alebo v bezpečnostných postupoch pre miesto, na ktorom sa majú odoberať vzorky.
  • Podrobné pokyny týkajúce sa hygieny a rizík pre suché potraviny vo veľkoobjemových baleniach nájdete v osobitnej karte ‘Zdravie a bezpečnosť’, pre odber vzoriek potravinových výrobkov.
  • Hygiena potravinových výrobkov musí ostať zachovaná.
  • Uistite sa, aby ste mali pre dané situácie, čisté a vhodné ochranné pracovné pomôcky.
  • Výrobky rastlinného pôvodu môžu byť prašné alebo zamorené látkami, ktoré ohrozujú zdravie. Úradníci by mali vykonať hodnotenie rizika vždy, keď zachystia takúto zásielku.
  • Úradníci by mali nosiť vhodnú respiračnú ochranu pred prípadným vystavením prachu.
  • Vysoká úroveň prachu vo vzduchu v kombinácii so statickou elektrinou, môže spôsobiť požiar alebo výbuch.

Plán odberu vzoriek
Typ zásielky Postup
Zásielky na colné vybavenie Súhrnná vzorka pozostáva z vhodného množstva čiastkových vzoriek odoberaných zo zásielky, náhodným výberom alebo systematicky.

Vrecia, sudy Súhrnná vzorka: náhodným výberom z rôznych častí zásielky.

Odoberte čiastkové vzorky náhodným výberom zo stredu, z minimálne dvoch vriec alebo sudov.

V prípade úradnej kontroly krmív pre zvieratá postupujte podľa nariadenia Komisie (ES) č. 152/2009, ktorým sa ustanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy pre úradnú kontrolu krmív.

Voľne ložený materiál premiestňovaný mechanicky pomocou dopravníkov alebo iné sypké obilie Súhrnná vzorka: z čiastkových vzoriek naprieč celým stredom pohybujúceho sa prúdu, v intervaloch stanovených podľa rýchlosti prúdenia. Viac informácií sa nachádza vo všeobecnej časti, týkajúcej sa metód odberu vzoriek v bode 2.3.

Ak sa výrobok premiestňuje mechanicky pomocou dopavníkov alebo inými zariadeniami, môžu byť na nich zabudované prepínacie ventily alebo sklzy, ktoré umožňujú odber vzoriek pohybujúceho sa tovaru v pravidelných intervaloch alebo z pohybujúceho sa prúdu. Pokiaľ tieto nie sú prítomné, môže byť zo zdravotných alebo bezpečnostných dôvodov pozastavený prietok a použitá lopata alebo naberačka na odber vzoriek z dopravníka. V ojedinelých prípadoch, môžu byť vzorky odoberané v pravidelných intervaloch prechádzaním kolektoru typu pelikán, cez pohybujúci sa prúd obilia. V každom prípade, vzorky sa musia odoberať počas celej doby, kedy šarža tečie cez miesto odberu, aby sa dosiahla reprezentatívnosť súhrnnej vzorky.

Voľne ložené < 15 ton vo vagónoch, v nádržiach alebo v kontajneroch Jedna súhrnná vzorka: z čiastkových vzoriek odobratých v pravidelných intervaloch pri premiestňovaní zásielky (pozri premiestňovaný voľne ložený materiál) alebo najmenej z piatich zvyčajných bodov (viac informácií sa nachádza vo všeobecnej časti týkajúcej sa metód odberu vzoriek v bode 2.2).

V prípade kontroly krmiva pre zvieratá postupujte podľa nariadenia Komisie (ES) č. 152/2009, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy na účely úradných kontrol krmív.

Voľne ložené > 15 ton, ale < 30 ton vo vagónoch, v nádržiach alebo v kontajneroch Jedna súhrnná vzorka: z čiastkových vzoriek odobratých v pravidelných intervaloch pri premiestňovaní zásielky (pozri premiestňovaný voľne ložený materiál) alebo najmenej z ôsmich zvyčajných bodov (viac informácií sa nachádza vo všeobecnej časti týkajúcej sa metód odberu vzoriek v bode 2.2).

V prípade kontroly krmiva pre zvieratá postupujte podľa nariadenia Komisie (ES) č. 152/2009, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy na účely úradných kontrol krmív.

Voľne ložené > 30 ton, ale < 50 ton vo vagónoch, v nádržiach alebo v kontajneroch Jedna súhrnná vzorka: z čiastkových vzoriek odobratých v pravidelných intervaloch pri premiestňovaní zásielky (pozri premiestňovaný voľne ložený materiál) alebo najmenej z jedenástich zvyčajných bodov (viac informácií sa nachádza vo všeobecnej časti týkajúcej sa metód odberu vzoriek v bode 2.2).

V prípade kontroly krmiva pre zvieratá postupujte podľa nariadenia Komisie (ES) č. 152/2009, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy na účely úradných kontrol krmív.

Voľne ložené < 500 ton v silách Jedna súhrnná vzorka: z čiastkových vzoriek odobratých v pravidelných intervaloch pri vyprázdňovaní zásielky (pozri premiestňovaný voľne ložený materiál) alebo premiestňovaní do iného sila.

V prípade kontroly krmiva pre zvieratá postupujte podľa nariadenia Komisie (ES) č. 152/2009, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy na účely úradných kontrol krmív.

Voľne ložené na lodi > 500 ton v nákladných priestoroch Jedna súhrnná vzorka: z čiastkových vzoriek odobratých v pravidelných intervaloch pri vyprázdňovaní zásielky (pozri premiestňovaný voľne ložený materiál) alebo minimálne z piatich dohodnutých bodov (jeden v strede a štyri v polovičnej vzdialenosti medzi stredom a rohmi).

Voľne ložené na lodi > 500 ton v rozličných nákladných priestoroch Jedna súhrnná vzorka pre každý nákladný priestor: z čiastkových vzoriek odobratých v pravidelných intervaloch pri premiestňovaní zásielky (pozri premiestňovaný voľne ložený materiál) alebo najmenej z piatich zvyčajných bodov (viac informácií sa nachádza vo všeobecnej časti týkajúcej sa metód odberu vzoriek v bode 2.2).

V prípade kontroly krmiva pre zvieratá postupujte podľa nariadenia Komisie (ES) č. 152/2009, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy na účely úradných kontrol krmív.


Manipulácia so vzorkami
Všeobecné poznámky
  • Ak je výrobok prepravovaný ako voľne ložený material vo veľkoobjemových baleniach, náklad sa musí posudzovať ako celok a vzorky sa odoberú zo všetkých častí nákladu.
  • Odber reprezentatívnej vzorky: Vzorka by mala byť reprezentatívna pre celú zásielku. Čiastkové vzorky musia byť odoberané naprieč celou šaržou alebo počas celého procesu vypúšťania. Odporúčané minimálne množstvo pre každú čiastkovú vzorku je 1 kg. Čiastkové vzorky sa musia dôkladne premiešať tak, aby ste vytvorili súhrnnú vzorku. Uistite sa, že výrobok, z ktorého sa vzorky odoberajú, ostane po odbere vzoriek nezmenený. Musíte sa vyhnúť zbytočnej manipulácii (napr. vetraniu alebo preosievaniu), aby ste znížili prítomnosť prachu alebo iných prvkov (otrúb, atď.).
  • Odber vzoriek: Uplatňujú sa rozdielne metódy v závislosti od spôsobu prepravy alebo vykládky obilia z dopravných prostriedkov.
  • Voľne ložený materiál vo veľkoobjemových baleniach
    • Zónový vzorkovač (S02-01): Sondy sa vsunú do nákladu otvorom smerom nadol, potom sa pootočia o 180˚ a pomaly sa vytiahnú, aby sa získala jednotná vzorka z celého prierezu. Z každej šarže sa musí odobrať vzorka v troch výšok (z hornej, zo strednej a zo dna) a z rozdielnych miest, aby sa zabezpečilo, že súhrnná vzorka bude reprezentatívna.
    • Komorový bodcový vzorkovač (S01-01): Vertikálne sondy by sa mali vsunúť so zatvorenými vzorkovacími komorami. Keď sonda dosiahne požadovanú hĺbku, je potrebné otvoriť jej komory a sondou pootočiť, aby sa zabezpečilo naplnenie komôr. Potom komory uzatvoriť a sondu vytiahnúť. Z každej šarže sa musí odobrať vzorka z rozdielnych miest povrchu a z rozdielnej hĺbky, aby sa zabezpečilo, že súhrnná vzorka bude reprezentatívna.
Formulár pre odber vzoriek
  • Vyplňte formulár pre odber vzoriek. Jedna kópia by mala byť pripojená k vzorkám a jedna kópia by sa mala uchovávať na účely záznamu.
Preprava
  • Vzorky by sa mali uchovávať pri izbovej teplote na suchom a dobre vetranom mieste. Musia byť chránené pred svetlom a pachmi, aby sa zabránilo ich kontaminácii, rastu mikrobiologických organizmov alebo iným situáciám, ktoré by vzorky poškodili.
Skladovanie
  • Vzorky sa musia uchovávať pri izbovej teplote na suchom a dobre vetranom mieste. Musia byť chránené pred svetlom a pachmi, aby sa zabránilo ich kontaminácii, rastu mikrobiologických organizmov alebo iným situáciám, ktoré by vzorky poškodili.
  • Vzorky, ktoré majú byť testované na obsah vlhkosti, alebo ak obsah vlhkosti môže ovplyvniť ich analýzu, sa musia uchovávať vo vlhkotesných nádobách so vzduchotesným uzáverom. Nádoba musí byť úplne naplnená a následne utesnená, aby sa zabránilo akejkoľvek zmene obsahu vlhkosti.

Voľne ložené obilie a semená (rozšíriť zoznam)
Kód HS Opis


Revízie
Verzia Dátum Zmeny
1.0 12.10.2012 Prvá verzia
1.1 30.01.2020 Zmena názvy karty; zmeny v texte a zozname kódov HS
1.2 15.07.2021 Update - New format, text modification