Potraviny, tekuté, nízkoviskózne
Vymedzenie

(zoznam HS kódov, na ktoré sa vzťahuje táto karta)
Nízkoviskózne kvapalné potraviny vo veľkoobjemových nádobách, ako sú nápoje, liehoviny, víno, kečup, melasa, horčica, sójová omáčka, cukrový sirup, rastlinné oleje, ocot a voda. Uvedené komodity môžu byť považované tiež za vysokoviskózne, v závislosti od ich presného charakteru alebo teploty.

Táto karta tiež zahŕňa tekuté krmivá pre zvieratá, nízkoviskózne.

Pre mrazené výrobky, pozri kapitolu ‘Postupy odberu vzoriek’.

Pre odber vzoriek vysokoviskóznych tekutých potravín, pozri „Potraviny, tekuté, vysokoviskózne“.

Pre výrobky v samostatných baleniach, pozri osobitnú kartu pre „Balenia na predaj v malom a hotové výrobky“.

Pre mliečne výrobky pozri osobitnú kartu pre „Mlieko a mliečne výrobky“.


Potraviny, tekuté, nízkoviskózne
Odporúčané minimálne množstvo pre každú konečnú vzorku

0,5 l alebo 0,5 kg
Platné normy (ISO a EÚ) a relevantné právne predpisy
  • EN ISO 707 Mlieko a mliečne výrobky – Postup na odber vzoriek.
  • EN ISO 5555 Živočíšne a rastlinné tuky a oleje. Odber vzoriek.
  • Nariadenie Komisie (ES) č. 1989/2003, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (EHS) č. 2568/91 o charakteristikách olivového oleja a oleja z olivových výliskov a o vhodných analytických metódach
  • Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) č. 1348/2013 zo 16. decembra 2013, ktorým sa mení nariadenie (EHS) č. 2568/91 o charakteristikách olivového oleja a oleja z olivových výliskov a o vhodných analytických metódach.
  • Nariadenie Komisie (ES) č. 152/2009 z 27. januára 2009, ktorým sa ustanovujú metódy odberu vzoriek a analýzy pre úradnú kontrolu krmív.
Mali by ste sa takisto riadiť vnútroštátnymi právnymi predpismi a vnútroštátnymi usmerneniami týkajúcimi sa odberu vzoriek.


Potrebné vybavenie
Navrhovaný nástroj na odber vzoriek v závislosti od použitej metódy
  • Vzorkovač s vákuovým čerpadlom (L01-01)
  • Ponorné nádoby rozličných typov a vzorov (L02-01, L02-02)
  • Pipetový vzorkovač (L03-01)
  • Naberačka na odber vzoriek (L04-01)
  • Piestový rúrkový vzorkovač (L05-01)
Medené nástroje a nástroje zliatin medi (napr. mosadz) nesmú byť použité.

Nádoby používané na odber vzoriek
  • Sklenené fľaše (G01)
  • Plastové fľaše s úzkym hrdlom, o objeme 500 – 1 000 ml (P01), pokiaľ možno nepriehľadné.
  • Kovové nádoby (M01)
Všetky nádoby musia byť vyrobené z materiálu vyhovujúceho pre potravinové vzorky, vrátane výrobkov s vysokou kyslosťou.

Bezpečnostné opatrenia a hodnotenie rizík
  • Mali by ste sa oboznámiť a dodržiavať všetky pokyny na ochranu zdravia a bezpečnosti, ktoré sú uvedené v miestnom hodnotení rizík a/alebo v bezpečnostných pracovných postupoch pre miesto, na ktorom sa majú odoberať vzorky.
  • Venujte pozornosť všetkým výstražným značkám.
  • Ak máte podozrenie, že sa na mieste nachádza nebezpečný tovar, požiadajte o KBÚ alebo ADR
  • Podrobné pokyny týkajúce sa hygieny a rizík pre odber vzoriek tekutých výrobkov, nájdete v osobitnej karte Zdravie a bezpečnosť, pre ‘odber vzoriek potravinových výrobkov’.
  • Hygiena potravinových výrobkov musí ostať zachovaná.
  • Uistite sa, aby ste mali pre dané situácie čisté a vhodné ochranné pracovné prostriedky.
  • Horľaviny, ako napr. etanol, vytvárajú nebezpečenstvo vzniku požiaru, hlavne pri jeho premiestňovaní. Uistite sa, aby sa nevytvorila statická elektrina a dávajte si pozor na únik horľavých výparov. Pre podrobnejšie informácie, pozri časť Zdravie a bezpečnosť.

Plán odberu vzoriek
Typ zásielky Postup
Zásielky na colné vybavenie Jedna súhrnná vzorka pozostáva z vhodného množstva čiastkových vzoriek odoberaných zo zásielky, náhodným výberom alebo systematicky. Ak ste presvedčený, že zásielka je homogénna, zvyčajne sa odoberie jedna čiastková vzorka, ktorá reprezentuje tovary predkladané na rovnakom colnom vyhlásení.

Zásielky pre SPP (vývozné náhrady) alebo kontrolu spotrebnej dane

Súhrnná vzorka pozostáva z vhodného množstva čiastkových vzoriek. Odber minimálneho množstva čiastkových vzoriek je opísané nižšie. Ak zásielka obsahuje tovary pochádzajúce z jednej výrobnej linky (tovar má rovnaké číslo šarže), môže byť odobraté menšie množstvo vzoriek.

Vertikálne pozemné nádrže, horizontálne pozemné nádrže, lodné, vlakové alebo automobilové cisterny Jedna súhrnná vzorka pozostáva z jednej alebo viacerých čiastkových vzoriek odoberaných z rôznych výšok v závislosti od hladiny kvapaliny v nádrži a od množstva nádrží a je odoberaná zo zásielky náhodným výberom alebo systematicky, pozri odber vzoriek kvapalín ‘1.1 Vzorkovanie z nádrží a 1.2 Odber vzoriek z lodí a člnov‘, vo všeobecnej časti.

Skontrolujte homogenitu šarže – ak máte pochybnosti o homogenite šarže , odoberte viacero čiastkových vzoriek. Ak nádrže obsahujú rôzne výrobky alebo šarže, mali by ste odobrať viac čiastkových vzoriek.

Súhrnná vzorka pozostáva z čiastkových vzoriek odoberaných z rovnakej nádrže. Ak súhrnná vzorka pozostáva z viacerých nádrží, musí obsahovať pomerné časti z každej nádrže, z ktorej sa odobrerali vzorky.

Vzorka je zvyčajne odoberaná z vrchných otvorov cez poklopy alebo prostredníctvom špeciálnych odberných kohútikov umiestnených na bokoch nádrží vo vhodných výškach. Môže byť tiež použitý odber vzoriek prierezom. Na odber vzoriek sa môže použiť aj vákuové čerpadlo, pokiaľ hĺbka každej nádrže, z ktorej je vzorka odoberaná, nepresiahne 4 m.

Vzorky je možné odoberať aj počas plnenia alebo vypúšťania, ako pohybujúce sa kvapaliny.

Preprava balení, barelov, sudov, prepraviek a plechoviek Jedna alebo viac čiastkových vzoriek: z čiastkových vzoriek (jedna alebo viac vzoriek v závislosti od homogenity výrobku, množstva balení) odobratých zo stredu každého balenia zásielky náhodným výberom alebo systematicky, pozri ‘1.3 Odber vzoriek z prepravných balení‘, vo všeobecnej časti.

Jedna súhrnná vzorka môže byť vytvorená iba z nádrží tej istej šarže obsiahnutej v tej istej zásielke. Ak existuje viacero šarží, mali by byť rozlíšené a odoberané oddelene.

Ak je možné, pred odberom vzorky, obsah nádoby zhomogenizujte.

Odoberajte vzorky pomocou vákuovej pumpy, rôznych druhov vzorkovačov pipetového typu alebo iných vhodných vzorkovačov.

Pokiaľ je vzorka odoberaná z jednej nádoby (napr. suda), nalieva sa priamo zo vzorkovača do nádoby na odber vzorky.

Pohybujúce sa kvapaliny Jedna súhrnná vzorka: ak sa výrobok pohybuje mechanicky vplyvom gravitácie, čerpadlami alebo inými zariadeniami, na strane palivového potrubia sú umiestnené prepínacie ventily, ktoré umožnia odoberať vzorky v pravidelných intervaloch určitou rýchlosťou z prúdu toku paliva, pozri ‘1.6. Odber vzoriek z pohybujúceho sa nákladu‘, vo všeobecnej časti.


Manipulácia so vzorkami
Všeobecné poznámky
  • Ak je výrobok prepravovaný ako ložený material vo veľkoobjemových baleniach, náklad sa musí posudzovať ako celok a vzorky sa odoberú zo všetkých častí nákladu.
  • Kontinuálne automatické vzorkovanie je preferovanou metódou odberu vzoriek pred manuálnym odberom vzoriek.
  • Určite pomocou ponorného vzorkovača alebo detektoru vody, či sa na dne nachádza sediment alebo vrstva emulzie. Je potrebné, pokiaľ je to možné, pred odberom vzoriek nechať vytiecť zvyškovú vodu a odmerať jej odtečené množstvo.
  • Pokiaľ je možné, odoberte vzorku z prúdu toku priamo do vzorkovej fľaše. To znižuje možnosť absorpcie vzduchu, straty pár a kontaminácie. Tesne pred odberom vzorky vypláchnite fľašu odoberanou vzorkou. Na odber prchavých vzoriek (napr. etanolu) použite v letných mesiacov predchladenú nádobu.
  • Pokiaľ je na zmiešanie vzorky použitá nádoba, táto sa musí vopred premyť odoberanou vzorkou. Čiastkové vzorky sa odoberajú zo všetkých miest a po dôkladnom premiešaní sa vytvorí jedna súhrná vzorka. Na zmiešanie prchavých vzoriek (napr. etanolu) použite v letných mesiacov predchladenú nádobu.
  • Nádoba by mala byť naplnená na maximálne 90 % svojho objemu, z dôvodu expanzie vzorky pôsobením tepla a následne utesnená, aby sa zabránilo strate vlhkosti. Vzorka by mala byť chránená pred priamym slnečným žiarením.
Formulár pre odber vzoriek
  • Vyplňte formulár pre odber vzoriek. Jedna kópia by mala byť pripojená k vzorkám a jedna kópia by sa mala uchovávať na účely evidencie.
Preprava
  • Chráňte vzorky pred zdrojmi kontaminácie (svetlom, zápachom, rastom mikrobiologických organizmov, atď.) alebo pred inými situáciami, ktoré by mohli znehodnotiť vzorky.
  • Ak je to nevyhnutné, uchovávajte vzorky v chlade. Teplota chladiaceho zariadenia by mala ostať zachovaná a mala by byť zaznamenávaná.
  • Horľanivy sú nebezpečné výrobky, pre ktoré sa riadi preprava predpismi ADR. Pre nebezpečné tovary balené v obmedzených množstvách možno uplatniť výnimky. V prípade použitia kombinovaných balení (obsahujúcich vnútorný a vonkajší obal, aby vzorka nemohla byť rozbitá alebo ľahko prepichnutá) je povolené prepravovať maximálne 30 l, z toho maximálne 10 l môžu byť horľavniny 1. triedy, ako napr. etanol. Pre podrobnejšie informácie, pozri časť Preprava, vo všeobecnje časti.
Skladovanie
  • Chráňte vzorky pred zdrojmi kontaminácie (zápachom, kvapalinami, atď.) a kontaktom s inými zlúčeninami.
  • Pre tovar podliehajúci skaze:
    • Skladujte vzorky chladené alebo mrazené pri teplote – 4°C alebo nižšej. Teplota chladiaceho zariadenia by mala byť zaznamenávaná.
    • Pre dlhodobejšie skladovanie, vzorky zamrazte na teplotu -18°C alebo nižšiu a teplotu počas skladovania sledujte.

Potraviny, tekuté, nízkoviskózne (rozšíriť zoznam)
Kód HS Opis


Revízie
Verzia Dátum Zmeny
1.0 12.10.2012 Prvá verzia
1.1 15.07.2021 New format, addition of animal feed HS Codes and other modifications