Ak zodpovedáte za odber vzoriek, postupujte nasledovne:
  1. Overte si všetky dostupné informácie o tovare, z ktorého máte odobrať vzorky, aby ste zistili, aký druh vzoriek by mal byť odobratý.
  2. Na základe nasledujúcich kritérií určite množstvo vzoriek, ktoré by malo byť odobraté. Pozri aj minimálnu veľkosť vzoriek v kroku 3.

    BaleniePostup pri odbere vzoriek
    Balenia na predaj v malom a dokončené výrobky.
    Podrobnejšie informácie nájdete na osobitnej karte pre postupy pri odbere vzoriek Balenia na predaj v malom a dokončené výrobky.
    Odoberte vhodné množstvo vzoriek plechoviek, fliaš, vreciek alebo pohárov. Uistite sa, že všetky plechovky, fľaše alebo poháre predstavujú rovnakú šaržu alebo dávku. Zvyčajne si môžete vybrať súhrnné vzorky z dávky, ktorá je množstvom najväčšia, pokiaľ nie je podozrenie, že rôzne dávky sú podstatne odlišné. Vždy odoberte neotvorené neporušené balenia.

    Ak je na etiketách na obale uvedené, že zásielka obsahuje rozličné výrobky (napr. zásielka džemu môže obsahovať rôzne druhy džemu), musíte odobrať vzorku z každého druhu.

    Menší počet vzoriek môže byť potrebný v prípade, že ide o homogénnu zásielku. V zásade by malo postačovať minimálne množstvo/hmotnosť identických konečných vzoriek požadované laboratóriom v súlade s vašimi príslušnými vnútroštátnymi usmerneniami.

    Pokiaľ ide o mrazené balenia na predaj v malom, pozri nasledujúcu časť Balenie: mrazené výrobky.

    Po odobratí vzoriek prejdite na krok 7.

    Balíky, sudy, vrecia, konzervy, plechovky alebo iné prepravné baleniaOdoberte čiastkové vzorky z niekoľkých týchto balení na základe kapitoly Metódy odberu vzoriek 2.1 Odber vzoriek voľne ložených výrobkov v prepravných baleniach.

    Postup je opísaný nižšie začínajúc krokom 3.

    Voľne ložený tovarUrčte zloženie tovaru.
    • Tovar je homogénny, ak je zloženie v celej zásielke jednotné.
    • Tovar je heterogénny (nejednotný), ak sa zloženie v celej zásielke líši.
    • Keď je tovar vo forme peliet, zŕn alebo prášku, menšie častice môžu byť oddelené; v kvapalinách môžu malé častice klesnúť na dno, plávať alebo vystupovať na povrch. Pred odberom vzoriek sa uistite, aby bola horná, stredná a dolná vrstva vždy riadne premiešaná.
    • Ak premiešanie nie je možné (napr. kvôli veľkosti zásielky alebo preto, že sa tekutiny predkladajú v zmrazenom stave), odoberte viacero čiastkových vzoriek vybraných náhodne z rôznych častí zásielky, aby ste zabezpečili reprezentatívnosť vzorky. Podrobnejšie informácie nájdete aj v kapitole Metódy odberu vzoriek 2.2 Odber vzoriek voľne ložených výrobkov.

    Pokiaľ ide o mrazené voľne ložené výrobky, pozri nasledujúcu časť Balenie: mrazené výrobky.

    Postup je opísaný nižšie začínajúc krokom 3.

    Šarža náplní (viac ako jedna šarža)Vzorky sa odoberajú z každej šarže. Etikety môžu spoľahlivo uvádzať, či manipulujete so šaržami (zásielka podobného tovaru – ale napr. s rôznym dátumom výroby) alebo s náplňami.

    V prípade dávky voľne loženého tovaru postupujte ďalej počnúc krokom 3.

    Vo všetkých ostatných prípadoch postupujte po odbere vzoriek podľa kroku 7 a nasledovne ďalej.

    Pohybujúci sa náklad (napr. pásovými dopravníkmi, čerpadlami alebo potrubím) V prípade kvapalín pozri kapitolu Metódy odberu vzoriek 1.6 Odber vzoriek z pohybujúceho sa nákladu.

    V prípade tuhých látok pozri kapitolu Metódy odberu vzoriek 2.3 Odber vzoriek z pohybujúceho sa nákladu.

    V prípade plynov pozri kapitolu Metódy odberu vzoriek 6.4 Odber vzoriek z pohybujúceho sa tovaru.

    Mrazené výrobkyPri odbere vzoriek mrazených výrobkov sa vyžaduje osobitná pozornosť, aby sa zabránilo kondenzácii vlhkosti v dôsledku teplotných zmien a rozmrazovania, ktoré zmenia obsah vody vo vzorkách.
    • Balenia na predaj v malom: mrazené výrobky na predaj v malom by sa nemali otvárať. Vzhľadom na osobitné ťažkosti so zachovaním celistvosti mrazených vzoriek sa ako vzorky odoberajú väčšie balenia ako zvyčajne. V prípade pochybností sa poraďte s colným laboratóriom.
    • Voľne ložené výrobky: Odber vzoriek mrazených výrobkov získaním niekoľkých malých kusov odobratých vŕtaním alebo osekaním je prijateľný len pre kvalitatívnu analýzu. Na takýchto vzorkách nie je možné zabrániť tvorbe kondenzácie. Na účely úplnej laboratórnej analýzy by sa mal tovar rozmraziť za kontrolovaných podmienok (napr. v priestoroch dovozcu) v pôvodnom obale a vzorka by sa z neho mala odobrať, keď dosiahne teplotu približne 10 °C, a to odrezaním jedného dostatočne veľkého kusu. Ak sa vzorky získajú rezaním v zmrazenom stave, vzorku predstavuje jeden dostatočne veľký kus. Musí sa tesne zabaliť tak, aby ku kondenzácii došlo na vonkajšej strane obalu. Nepokúšajte sa o vytvorenie súhrnnej vzorky. Odrezaný kus musí byť dostatočne veľký, aby reprezentoval výrobok.
  3. Odoberte potrebné čiastkové vzorky.

    Určte veľkosť súhrnnej vzorky, ktorá má byť odobratá. Z dávky treba odobrať dostatočný počet čiastkových vzoriek, aby súhrnná vzorka postačovala na prípravu konečných vzoriek. Veľkosť súhrnnej vzorky závisí od:
    • typu komodity,
    • typu balenia,
    • veľkosti zásielky,
    • použitej analytickej metódy,
    • možnosti vzorku rozdeliť.

    Počet čiastkových vzoriek, ktoré sa majú odobrať, závisí od homogenity a druhu výrobku. Podrobnejšie informácie o minimálnej veľkosti vzorky, ktorá má byť odobratá, sa nachádzajú na kartách na odber vzoriek. V prípade tovaru, na ktorý sa nevzťahuje karta na odber vzoriek, odoberte odporúčané minimálne množstvo pre každú konečnú vzorku: 0,5 l kvapaliny alebo 0,5 kg výrobku v tuhom skupenstve.

    Pokiaľ ide o tovar s dvojakým použitím, nebezpečný tovar, omamné látky a iné psychoaktívne látky, prekurzory, nové psychoaktívne látky (NPS) atď. a neznáme tuhé alebo kvapalné vzorky, pozrite si kapitolu Odber vzoriek nebezpečného tovaru.

    Vo všeobecnosti veľkosť vzorky, ktorá je potrebná na laboratórnu analýzu, nemôže byť menšia ako minimálne množstvo vzorky uvedené v osobitných kartách, a to ani v prípade, že existuje možnosť odobrať menej vzorky. Odobrať menej vzorky, ako je určené, môžete iba po dohode s colným laboratóriom (napr. v prípade veľmi drahých výrobkov alebo v prípade, že vzorka nie je vôbec dostatočná). Deklaranta informujte aj o tom, že po ukončení analýz a všetkých colných overovaní je možné požiadať o vrátenie zvyšku nespotrebovanej vzorky.
  4. Čiastkové vzorky dôkladne zmiešajte, aby ste získali súhrnnú vzorku.
  5. Súhrnnú vzorku rozdeľte na správny počet totožných konečných vzoriek podľa vnútroštátnych usmernení. Pozri D01-01 Delič vzoriek.
  6. Vzorky zabaľte podľa požiadaviek na balenie (pozri Nádoby na vzorky). Balenie vzoriek zaslaných do laboratória musí obsahovať tieto informácie:
    • referenčné číslo žiadosti o analýzu,
    • dátum odberu vzoriek,
    • názov colného úradu,
    • typ komodity,
    • odkaz na dokument s opisom vzorky.

    Ak nie je možné uviesť tieto informácie na balení, pripevnite na obal etiketu.

    Skontrolujte, či ste nezmazali alebo nezakryli informácie uvedené na pôvodnom balení.
  7. Konečné vzorky zapečaťte.

    Poznámka
    Ak originálne balenie výrobkov, z ktorých sa majú odobrať vzorky, nemožno otvoriť a/alebo zapečatiť bez poškodenia, napr. pri štandardnom balení, takéto balenie nemusí byť zapečatené. Balenie môžete jednoducho označiť pečiatkou. Tento postup môže byť v niektorých členských štátoch odlišný. Alternatívne zabaľte vzorky do priehľadného plastového vrecka a etiketu s údajmi o vzorke a pečať umiestnite na vrecko. Skontrolujte svoj postup podľa vnútroštátnych usmernení.
  8. K tovaru by malo byť priložené vyhlásenie, že vzorky boli zo zásielky odobraté colnými orgánmi. Vyhlásenie musí obsahovať poznámku s uvedením, ktoré výrobky boli zo zásielky odobraté.
  9. Vzorky musíte uchovávať celý čas v správnych podmienkach, aby sa zabránilo zmenám vlastností výrobku. Ak nie sú na mieste odberu vzoriek k dispozícii vhodné zariadenia, vzorky musia byť ihneď dopravené do colného laboratória alebo uskladnené na vhodnom mieste. Nedostatočné alebo nesprávne skladovanie môže ovplyvniť životnosť vzorky a/alebo výsledok analýzy. Pokiaľ ide o skladovanie a prepravné podmienky, postupujte podľa vnútroštátnych usmernení. Správne podmienky skladovania môžu zahŕňať kontrolu vystavenia účinkom svetla, vlhkosti a teploty.

    Upozornenie
    Ak sú skladovacie podmienky vášho colného úradu nedostatočné, všetky konečné vzorky musia byť zaslané do colného laboratória alebo uskladnené na vhodnom mieste.
  10. Počas odberu vzoriek budete často otvárať balenia výrobkov, pričom môže dôjsť k ich poškodeniu. Po odobratí vzoriek musí byť balenie, z ktorého boli vzorky odobraté, bezpečne uzavreté a označené s uvedením, že z balenia bola odobratá vzorka. To by mal urobiť deklarant, ak je prítomný.
  11. Pri odbere vzoriek často dochádza k vzniku určitého odpadu alebo znehodnoteniu tovaru. Pri vypracúvaní plánu odberu vzoriek by ste sa mali snažiť obmedziť množstvo znehodnoteného tovaru. Všetky nepoužité časti možno ponúknuť späť deklarantovi. Prebytočné výrobky nikdy nesmú byť vrátené do zásielky, lebo môžu spôsobiť kontamináciu. Odpad a znehodnotený tovar zlikvidujte v súlade s vnútroštátnymi usmerneniami a miestnymi postupmi.

    Všeobecné usmernenia pre likvidáciu odpadu alebo znehodnoteného tovaru sú uvedené v oddiele „Bezpečnosť a ochrana zdravia“, Úvod do všeobecných zásad a v KBÚ.





Revízie
VerziaDátumZmeny
1.012. 10. 2012Prvá verzia
1.330. 06. 2024Aktuálna verzia