Warzywa i owoce, zamrożone
Definicja

(wykaz kodów HS, których dotyczy niniejsza karta)
Zamrożone warzywa i owoce, przetwory z zamrożonych warzyw i owoców oraz podobne produkty.

W przypadku niemrożonych warzyw i owoców, zob. „Warzywa i owoce, niemrożone”.

W celu zapoznania się z informacjami na temat produktów w opakowaniach jednostkowych zob. karta „Opakowania do sprzedaży detalicznej i artykuły gotowe”.


Warzywa i owoce, zamrożone
Zalecana minimalna wielkość każdej próbki końcowej

1 kg
Mające zastosowanie normy (normy ISO oraz normy UE) oraz właściwe prawodawstwo
  • ISO 7002 Produkty rolno-spożywcze – Plan znormalizowanej metody pobierania próbek z partii.
  • ISO 874 Świeże owoce i warzywa – Pobieranie próbek.
Należy także zapoznać się z treścią odpowiednich przepisów i wytycznych krajowych w zakresie pobierania próbek.


Wymagane wyposażenie
Zalecane narzędzie do pobierania próbek w zależności od stosowanej metody
  • Próbnik strefowy (S02-01)
  • Szufelka do pobierania próbek (S03-01)
  • Próbnik do zamrożonych artykułów spożywczych (E01-01)
Pojemniki, z jakich należy korzystać przy pobieraniu próbek
  • Torby z tworzywa sztucznego, różne rodzaje i rozmiary (P00)
  • Butelki z tworzywa sztucznego o szerokim otworze i pojemności 500–1000 ml (P03, P04), odporne na zamarzanie.
Pojemniki muszą być wykonane z materiału odpowiedniego do przechowywania żywności.

Środki bezpieczeństwa i ocena ryzyka
  • W odniesieniu do miejsca pobierania próbek należy zapoznać się z treścią odpowiednich przepisów i wytycznych krajowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Szczegółowe zalecenia dotyczące higieny i ryzyka w odniesieniu do żywności zamrożonej znajdują się na karcie dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do pobierania próbek produktów spożywczych.
  • Produkty spożywcze należy utrzymywać w higienicznym stanie.
  • Należy zadbać o to, by mieć do dyspozycji czyste i odpowiednie środki ochrony indywidualnej dostosowane do okoliczności.

Plan pobierania próbek
Rodzaj przesyłki Procedura
Przesyłki przeznaczone do odprawy celnej Próbka zbiorcza składa się z odpowiedniej liczby próbek pierwotnych. Po ustaleniu, że przesyłka jest jednorodna, zazwyczaj przyjmuje się, że jedna pobrana próbka pierwotna jest reprezentatywna dla wszystkich towarów objętych tym samym zgłoszeniem celnym.

Pobieranie próbek z różnych rodzajów opakowań Należy pobrać jedną próbkę zbiorczą lub większą ich ilość w drodze doboru losowego lub systematycznego z różnych części przesyłki, w co najmniej pięciu standardowych punktach (środek, góra i dół przesyłki). W przypadku pojemników zawierających różne produkty lub pochodzących z różnych partii dopuszcza się możliwość utworzenia większej liczby próbek zbiorczych.


Postępowanie z próbkami
Uwagi ogólne
  • W miarę możliwości jako próbki należy pobierać całe opakowania.
  • Pobierając próbki produktów przewożonych luzem należy unikać pobierania jako próbek małych kawałków (odprysków lub ścinków). Należy odciąć wystarczająco duży kawałek i zastosować środki zapobiegające kondensacji wilgoci na powierzchni próbki. Nie należy podejmować prób tworzenia próbek zbiorczych. Zob. procedury pobierania próbek produktów mrożonych w części ogólnej.
  • Próbki różnych partii należy pobierać osobno. Etykiety na opakowaniu mogą wskazywać, czy przesyłka zawiera towary pochodzące z różnych serii produkcyjnych lub towary opatrzone różnymi datami produkcji oraz czy produkty wchodzące w skład różnych partii różnią się jakością.
  • Próbki należy pobierać w taki sposób, aby reprezentowały one wszystkie cechy charakterystyczne całej partii (np. temperaturę). Próbkę należy pobrać metodą doboru losowego lub systematycznego, tj. z różnych punktów (góra, środek i dół przesyłki).
  • W normalnych warunkach nie należy pobierać próbek towarów znajdujących się w otwartych, pękniętych lub uszkodzonych pojemnikach ani próbek produktów, których data ważności niedługo upłynie lub już upłynęła, chyba że przemawiają za tym szczególne względy.
  • Korzystając ze sprzętu do pobierania próbek lub rękawic lateksowych, należy pobrać próbki pierwotne produktu i umieścić je w pojemniku z tworzyw sztucznych przeznaczonym do przechowywania żywności w celu utworzenia jednej próbki zbiorczej.
  • Próbki należy zaplombować hermetycznie, aby zapobiec powstawaniu „oparzeń zimnem” (wysychaniu).
  • Aby zapobiec jakiejkolwiek zmianie wilgotności, należy całkowicie napełnić pojemnik na próbkę lub usunąć powietrze próżniowo, a następnie uszczelnić.
Formularz pobrania próbek
  • Należy wypełnić formularz pobrania próbek. Jedną kopię formularza należy dołączyć do próbek, natomiast drugą należy zachować do celów archiwizacyjnych.
Transport
  • Próbki należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.
  • Jeżeli próbki nie zostaną wysłane natychmiast po ich pobraniu, należy je przechowywać w zamrażarce w temperaturze - 18 °C lub niższej. Do celów transportu zamrożone próbki należy obłożyć torebkami z wkładami chłodzącymi lub suchym lodem owiniętym w brązowy papier, aby nie dopuścić do bezpośredniej styczności próbek z suchym lodem. Należy stosować suchy lód w ilości gwarantującej, że przewożony produkt pozostanie w stanie zamrożonym. Zamrożone próbki należy umieścić w izolowanym kartonowym pudle, wentylowanej lodówce z obudową polistyrenową lub w innym pojemniku wykonanym z izolowanego materiału. Wahania temperatury mogą przyspieszyć proces psucia się lub rozpadu produktu. W miesiącach letnich należy w miarę możliwości przechowywać pojemniki wykorzystywane do transportu próbek w zamrażarkach wystarczająco długo, aby zapewnić ich dokładne zamrożenie. Należy monitorować łańcuch chłodniczy i prowadzić rejestr działań podejmowanych w jego ramach.
Przechowywanie
  • Próbki należy przechowywać w zamrażarkach. Należy monitorować łańcuch chłodniczy i prowadzić rejestr działań podejmowanych w jego ramach.

Warzywa i owoce, zamrożone (rozwiń listę)
Numer HS Opis


Zmiany
WersjaDataZmiany
1.012.10.2012Pierwsza wersja
1.110.02.2021Aktualizacja – nowy format i zmiany tekstu