Ömlesztett gabona és magvak
Fogalommeghatározás

(az e kártya alá tartozó HR-kódok listája)
Ömlesztett granulált termékek; gabonák és magvak; élelmiszerek; állati takarmány stb.

Olajos magvak, olajtartalmú gyümölcsök, valamint a pelletált termékek minden formája

A por formájában előállított termékeket illetően lásd az „Élelmiszerek, por” kártyát.

Az egyedi csomagolású termékeket illetően lásd a „Kiskereskedelmi kiszerelések és késztermékek” kártyát.


Ömlesztett gabona és magvak
Az egyes végső mintákhoz javasolt minimális mennyiség

0,5 kg (1 kg a búza minőségének meghatározása esetében)
Vonatkozó szabványok (ISO- és uniós szabványok) és jogszabályok
  • ISO 542 Oilseeds – Sampling (Olajos magvak – Mintavétel)
  • ISO 948 Spices and condiments – Sampling (Fűszerek és ételízesítők – Mintavétel)
  • ISO 24333 Cereals and cereal products – Sampling (Gabonafélék és gabonatermékek – Mintavétel)
  • A Bizottság 152/2009/EK rendelete a takarmányok hatósági ellenőrzése során alkalmazott mintavételi és vizsgálati módszerek megállapításáról
Ezenkívül mindig kövesse a mintavételre vonatkozó nemzeti jogszabályokban és iránymutatásokban előírtakat.


Szükséges eszközök
Javasolt mintavételi eszköz a használt módszertől függően
  • Hosszú nyeles lapátok és kanalak (S03-01)
  • Zónás mintavevő (S02–01)
  • Lándzsás mintavevő (S01-01)
  • Mintaelosztó eszköz (D01-01)
Mintavételhez használt tárolók
  • Különféle méretű műanyag zacskók előre nyomtatott címkével vagy anélkül (P00)
  • Különféle méretű műanyag palackok és tégelyek (P01, P03, P04)
A tárolóknak élelmiszer tárolására alkalmas anyagból kell készülniük.

Biztonsági óvintézkedések és kockázatértékelés
  • Mindig ismerje meg és kövesse a helyi kockázatértékelésben leírt, a mintavétel helyére vonatkozó egészségvédelmi és biztonsági utasításokat és/vagy biztonságos munkavégzési gyakorlatokat.
  • Az ömlesztett száraz élelmiszerek higiéniájára és kockázataira vonatkozó részletes tanácsokért lásd a „Mintavétel élelmiszerekből” című fejezet egészségvédelmi és biztonsági előírásait.
  • Az élelmiszerek megfelelő higiéniai állapotát fenn kell tartani.
  • Gondoskodjon a tiszta és a körülményeknek megfelelő egyéni védőeszközökről.
  • A zöldségfélékből készült termékek porosak lehetnek vagy az emberi egészségre veszélyes anyagokat tartalmazhatnak. A tisztviselőknek a szállítmány megtekintését követően kockázatértékelést kell végezniük.
  • A tisztviselőknek megfelelő légzésvédelmi felszereléseket kell viselniük a pornak való kitettség miatt.
  • A levegő magas portartalma a statikus elektromossággal kombinálva tüzet vagy robbanást okozhat.

Mintavételi terv
A szállítmány típusa Eljárás
Vámkezelésre szánt szállítmányok Egy egyesített minta a szállítmányból véletlenszerűen vagy szisztematikusan kiválasztott, megfelelő számú elemi mintából áll.

Zsákok, dobok Egy egyesített minta: a szállítmány különböző részeiből szúrópróbaszerűen vett minta.

Véletlenszerűen vegyen elemi mintákat legalább két zsák vagy dob középső részéről.

Az állati takarmányok ellenőrzése tekintetében lásd a 152/2009/EK bizottsági rendeletet.

Szállítószalaggal mozgatott ömlesztett termékek vagy más mozgó gabona Egy egyesített minta: az anyagáram teljes átmérőjét lefedő, a mozgási sebesség alapján meghatározott időközönként vett elemi mintákból. További információkért lásd: Általános alapelvek – Mintavételi módszerek.

Ha a gabonát mechanikai úton, szállítószalaggal vagy más eszközzel mozgatják, rendelkezésre állhatnak osztószelepek vagy termékcsúszdák, amelyek lehetővé teszik a rendszeres időközönkénti mintavételt a mozgó termékfolyamból. Ha ilyen eszközök nem állnak rendelkezésre, egészségvédelmi és biztonsági okokból szükség lehet a termékfolyam leállítására, mielőtt lapáttal vagy kanállal mintát vesznek belőle. Egyes esetekben a minta úgy is begyűjthető, hogy rendszeres időközönként egy hosszú nyelű gyűjtőkanalat húznak végig a mozgó gabona-termékfolyamon. A mintavételt minden esetben a termékáramlás teljes ideje alatt kell végezni a mintavételi ponton, hogy biztosítható legyen az egyesített minta reprezentatív jellege.

Ömlesztve < 15 tonna vasúti kocsikban, tartályokban vagy konténerekben Egy egyesített minta: a szállítmány mozgatásakor (lásd: ömlesztett áruk mozgatása) rendszeres időközönként vett vagy legalább öt szokásos pontról vett elemi mintákból. További információkért lásd: Általános alapelvek – Mintavételi módszerek.

Az állati takarmányok ellenőrzése tekintetében lásd a 152/2009/EK bizottsági rendeletet.

Ömlesztve > 15 tonna, de < 30 tonna vasúti kocsikban, tartályokban vagy konténerekben Egy egyesített minta: a szállítmány mozgatásakor (lásd: ömlesztett áruk mozgatása) rendszeres időközönként vett vagy legalább nyolc szokásos pontról vett elemi mintákból. További információkért lásd: Általános alapelvek – Mintavételi módszerek.

Az állati takarmányok ellenőrzése tekintetében lásd a 152/2009/EK bizottsági rendeletet.

Ömlesztve > 30 tonna, de < 50 tonna vasúti kocsikban, tartályokban vagy konténerekben Egy egyesített minta: a szállítmány mozgatásakor (lásd: ömlesztett áruk mozgatása) rendszeres időközönként vett vagy legalább tizenegy szokásos pontról vett elemi mintákból. További információkért lásd: Általános alapelvek – Mintavételi módszerek.

Az állati takarmányok ellenőrzése tekintetében lásd a 152/2009/EK bizottsági rendeletet.

Ömlesztett < 500 tonna silóban Egy egyesített minta: rendszeres időközönként, a szállítmány eltávolítása (lásd: ömlesztett áruk mozgatása) vagy másik silóba való áthelyezése közben vett elemi mintákból.

Az állati takarmányok ellenőrzése tekintetében lásd a 152/2009/EK bizottsági rendeletet.

Ömlesztve, hajóban > 500 tonna raktérben Egy egyesített minta: rendszeres időközönként, a szállítmány eltávolítása közben (lásd: ömlesztett áruk mozgatása) vagy legalább öt szokásos pontról (egy középről, négy pedig a középpontot és a csúcsokat összekötő vonalak középpontjairól) vett elemi mintákból.

Ömlesztve, hajóban > 500 tonna több raktérben Rakterenként egy egyesített minta: a szállítmány mozgatásakor (lásd: ömlesztett áruk mozgatása) rendszeres időközönként vett vagy legalább öt szokásos pontról vett elemi mintákból. További információkért lásd: Általános alapelvek – Mintavételi módszerek.

Az állati takarmányok ellenőrzése tekintetében lásd a 152/2009/EK bizottsági rendeletet.


A minták kezelése
Általános megjegyzések
  • Ha a terméket ömlesztett formában, csomagolás nélkül szállítják, akkor a rakományt egyetlen egésznek kell tekinteni, és minden részéből mintákat kell venni.
  • Reprezentatív minta: A mintának az egész szállítmányra vonatkozóan reprezentatívnak kell lennie. A tétel minden részéből, illetve a teljes kirakodási folyamat során elemi mintákat kell venni. Az egyes elemi mintákhoz javasolt minimális mennyiség 1 kg. Az egyesített minta létrehozásához az elemi mintákat alaposan össze kell keverni. Ügyeljen arra, hogy a mintavételre szánt termék a mintavételi folyamat során változatlan maradjon. Kerülni kell az olyan kezelési módszerek használatát (például a szellőztetést vagy a rostálást), amelyeket a por és egyéb alkotóelemek (korpa stb.) mennyiségének csökkentése érdekében végeznek.
  • Mintavétel: A gabona szállítási módjától vagy a szállítójárműből való kirakodás módjától függően eltérő módszereket kell alkalmazni.
  • Ömlesztett áruk
    • Zónás mintavevő (S02–01). A szondákat nyílásukkal lefelé kell belenyomni a rakományba, majd 180˚-kal való elforgatást követően lassan ki kell húzni őket, hogy a teljes vizsgált területről egységes minta jöjjön létre. Minden tétel esetében három szinten (felül, középen és alul), különböző pontokon kell mintákat venni, hogy biztosítható legyen az egységes minta reprezentatív jellege.
    • Lándzsás mintavevő (S01-01). A függőleges szondákat zárt mintavételi kamrával (vagy kamrákkal) kell az áruba nyomni. Amikor a szonda eléri a kívánt mélységet, a kamrákat meg kell nyitni, és el kell forgatni a szondát, hogy a kamrák megteljenek. Végül a kamrák bezárása után a szondát ki lehet húzni. A mintavételt minden tételben a felszín különböző pontjain keresztül behatolva és különböző mélységekben kell végezni, hogy biztosítható legyen az egyesített minta reprezentatív jellege.
Mintavételi űrlap
  • Töltse ki a mintavételi űrlapot. Egy példányt csatoljon a mintákhoz, egyet pedig őrizzen meg nyilvántartási célokra.
Szállítás
  • A mintákat száraz és jól szellőző helyen, szobahőmérsékleten kell tárolni. Óvni kell őket a fénytől és a szagoktól, hogy megelőzhető legyen a szennyeződés, a mikrobák szaporodása és egyéb olyan események, amelyek károsítanák a mintát.
A minták tárolása
  • A mintákat száraz és jól szellőző helyen, szobahőmérsékleten kell tárolni. Óvni kell őket a fénytől és a szagoktól, hogy megelőzhető legyen a szennyeződés, a mikrobák szaporodása és egyéb olyan események, amelyek károsítanák a mintát.
  • Az olyan mintákat, amelyeknek a nedvességtartalmát fogják tesztelni, illetve amelyeknél a nedvességtartalom hatással lehet az elemzés eredményeire, légmentesen és páramentesen záródó tárolókba kell helyezni. A tárolót teljesen fel kell tölteni, majd lezárni, hogy megelőzhető legyen a nedvességtartalom megváltozása.

Ömlesztett gabona és magvak (lista kibontása)
HR-szám Leírás


Változatok
VerzióDátumMódosítások
1.02012.10.12.Első verzió
1.12019.11.1.A kártya címének módosítása; módosítások a szövegben és a HR-számok felsorolásában; az egyes végső mintákhoz javasolt minimális mennyiség módosítása
1.1.12019.11.2.Módosítások a szövegben
1.22021.2.10.Frissítés – Új formátum, szövegmódosítás