A kikötői területek a vámtisztviselők munkaterületei közül a potenciálisan legveszélyesebb területek közé tartoznak. A víz közelében végzett munka nyilvánvaló kockázatai mellett a kikötői területeken számos egyéb veszélyforrással is számolni kell, többek között a következőkkel:
- mozgó járművek és hajók;
- futódaruk és konténeremelő gépek;
- veszélyes anyagok;
- nehézgépek;
- csúszós felületek;
- botlásveszély (például kikötéshez használt kötelek, raklapok stb.);
- a területen tartózkodó emberek (turisták stb.).
1. Szállítási kockázatok
1.1 Általános tudnivalók
A kikötőkben és árufuvarozási területeken végzett szállítási műveletek különféle kockázatokkal járnak. Habár a legtöbb közlekedési szabály itt is érvényes, és a járművek számára egyértelműen kijelölik az útvonalakat, a közúti kockázatokon felül további veszélyekkel is számolni kell. Ebben a szakaszban a leggyakrabban előforduló járműtípusokkal, az általuk jelentett kockázatokkal, valamint a sérülések megelőzésének módjaival foglalkozunk.
Ha kikötői területen vezet, ne feledkezzen meg arról, hogy itt is érvényesek ugyan a közúti szabályok, de további kockázatokkal is számolni kell. Soha ne tekintse a kikötőt forgalmi korlátozások nélküli területnek, ahol tetszés szerint közlekedhet. Ha lehetséges, járművét ne közvetlenül a víz mellett parkolja le.
1.2 Milyen típusú járművekkel kell számolni?
A kikötőkben és árufuvarozási területeken a villástargoncától és elektromos talicskától kezdve a személygépkocsikon és nehéz tehergépjárműveken keresztül egészen a mozgó darukig és terpeszdarukig számos különféle járművel találkozhat. Sok kikötő a vasúti hálózathoz is kapcsolódik az utas- és/vagy áruforgalom bonyolítása érdekében.
A kikötői alkalmazottak és a rakománykezelők általában szoros határidők szerint dolgoznak, különösen a teheráru kirakodásakor, raktárba helyezésekor vagy szállításakor. Ilyenkor mindig ügyeljen a gyorsan haladó járművekre. A járművek okozta sérülések megelőzésének legjobb módja, ha minél távolabb marad a járművektől. A gyalogosan közlekedők számára biztonságos útvonalak egyértelműen ki vannak jelölve. Ha korlátozás alá tartozó területen kell dolgoznia, mindig értesítse erről a telephely üzemeltetőjét. Az üzemeltető így figyelmeztetheti a helyszínen dolgozó járművezetőket az Ön ottlétére. A munka végén távozását szintén jelentse be, hogy azt követően a szokásos menetben folytathassák a munkát.
1.3 Milyen kockázatokkal kell számolni?
Mozgó daruk és emelőberendezések: A kezelők gyakran csak korlátozott mértékben látnak rá a munkaterületre a vezetőfülkéből, ezért előfordulhat, hogy nem tudják figyelemmel kísérni a gyalogosforgalmat. Beltéri munkaterületeken, például árutovábbító hangárokban a dízel- és benzingőz további kockázatot jelenthet. Mindig tájékoztassa a gépkezelő felettesét az ottlétéről. A legtöbb esetben a munkavezető rádión keresztül értesíti a gépkezelőt.
Terpeszdaruk és konténerhalmok: A terpeszdaruk távirányításúak vagy akár számítógépes vezérlésűek is lehetnek. Az olyan területeken, ahol konténerek vannak egymásra halmozva, a látótávolság jelentősen (akár nullára) csökkenhet. Ne lépjen be a konténerrakodási területekre, amíg minden műveletet le nem állítottak.
Elektromos meghajtású járművek: Ilyenek lehetnek például a villástargoncák, az elektromos talicskák vagy a gyalogos kezelő által működtetett járművek. Azért különösen veszélyesek, mert:
- szinte teljesen hangtalanok;
- nagy sebességre képesek;
- a kezelő gyakran nem lát ki belőlük vagy mögülük megfelelően.
E járművek különösen veszélyesek:
- beltéri használat esetén, sorokba rendezett áruk esetében, mert a járművezető látótere még korlátozottabb;
- olyan területeken, ahol az árukat nagyon szűkös helyen tárolják, mivel egy jármű-manöverezési hiba következtében más áruk vagy akár egy teljes tároló állvány felborulhat;
- ha egynél többen dolgoznak ugyanazon a területen. Előfordulhat, hogy ilyenkor nem fordítanak kellő figyelmet – például a tolatáskor kibocsátott – figyelmeztető hangjelzésekre.
Villástargonca működése esetén nagy távolságot kell tartania, és nem hagyatkozhat arra a feltevésre, hogy a targoncavezető figyel Önre.
Vasútvonalak: A vasútvonalak közelében végzett munka különösen veszélyes lehet. Bár a kikötői területeken a vonatok legtöbbször nem haladnak nagy sebességgel, megállításukhoz mégis sokkal nagyobb távolságot igényelnek, mint a közúti járművek. A légvezetékekben vagy az áramvezető sínekben lévő elektromos áram további kockázatot jelent.
Egyéb járművek: Egyéb mozgásban lévő járművekre is lehet számítani, például személygépkocsikra, autóbuszokra és teherautókra. Ezeknek a számukra kijelölt útvonalakon kell haladniuk. A konténerek kikötő körüli mozgatására használt teherautók vagy vontatóhajók hirtelen elindulhatnak vagy irányt változtathatnak.
1.4 Mit tehetek a kockázatok csökkentése érdekében?
Mindig láthatósági ruházatot kell viselni, és ha lehetséges, a munkát párban kell végezni.
Ne feledje: a kikötői területeken az Ön felelőssége, hogy biztonságos távolságot tartson a járművektől. A gyalogosoknak itt nincs elsőbbségük.
Ha gyalog közlekedik, mindig maradjon a gyalogosoknak kijelölt útvonalakon. Tartson biztonságos távolságot a nagy járművektől, például a mozgó daruktól és terpeszdaruktól, mert a gépkezelők nem biztos, hogy látják Önt.
A korlátozás alá tartozó területekre csak engedély birtokában lépjen be.
Biztonságosabb, ha minden olyan területet elkerül, ahol mozgó járművek, különösen nagyobb járművek lehetnek, amelyekben a gépkezelő látótere korlátozott lehet, illetve amelyeknek leállítása hosszabb időt vesz igénybe. Ha ilyen területeken kell dolgoznia, figyelje a villogó sárga fényjelzéseket, amelyek a járművek mozgására figyelmeztetnek, és mindig haladjon a forgalommal szemben
2. A járművek átvizsgálása
2.1 Általános tanácsok
A következők minden járműtípus átvizsgálásakor érvényesek:
- A járműveken végzett munkához használt minden szerszámnak és felszerelésnek megfelelőnek kell lennie az adott alkalmazáshoz. A felszereléseknek meg kell felelniük az ISO/EN szabványoknak, különösen, ha tűz- és robbanásveszélyes területeken is használják őket.
- Lehetőleg soha ne dolgozzon egyedül.
- Ne viseljen ékszert, gyűrűt, nyakláncot stb.
- Mindig tájékoztassa a járművezetőt/gépkezelőt a tevékenységéről, nehogy munka közben véletlenül elindítsák a járművet:
- az indítókulcsokat helyezze biztonságos helyre vagy zárja le;
- helyezzen tájékoztató üzenetet a kormánykerékre;
- győződjön meg arról, hogy a rögzítőfék be van húzva;
- támassza ki a kerekeket.
- Szükség esetén válassza le az elektromos rendszereket (csak szakértő végezheti).
- A légzsákrendszerek közelében (ha vannak ilyenek) legyen óvatos.
- Használjon megfelelő egyéni védőeszközöket, többek között:
- kézvédelmet;
- fejvédelmet;
- egyéb védelmet.
- Soha ne dolgozzon a jármű alátámasztatlan részei alatt, és ha a járművön belül villástargoncát kell használni, győződjön meg arról, hogy a jármű képes a súlytöbblet felvételére.
- Győződjön meg arról, hogy minden helyiségben megfelelő a szellőzés és a gázosítószerek távoztak a légtérből. (A gázzal kezelt, majd szellőztetett jármű esetében rendelkezésre kell állnia egy igazolásnak.)
- Kétség esetén használjon gázfigyelő berendezést.
- A kockázatok értékeléséhez határozza meg a szállítmányban található áruk jellegét.
2.2 További szempontok közúti és vasúti tartálykocsik esetében
- Ha magas építésű járművek vagy tartálykocsik tetejét vizsgálja, mindig használjon megfelelő állványt vagy más biztonságos feljutási módszert – ne használjon hordozható vagy nem biztonságos létrát (lásd a magasban végzett munkával foglalkozó dokumentumot).
- Csak akkor másszon fel a járművekre, ha erre vonatkozó képzést kapott és megtette a megfelelő intézkedéseket lezuhanás esetére (például zuhanásgátló hám használata). A járművek teteje csúszós lehet.
- Felfelé is figyeljen, mivel elképzelhető, hogy elektromos felsővezetékek vagy – hangárban végzett munka esetén – a tető közelében dolgozik.
- Lehetséges, hogy a tartálykocsit nyomás alatt töltötték fel vagy ürítették ki, ami azt jelenti, hogy fennmaradó nyomás jelenlétére is számítani kell. Ne próbálja eltávolítani a vizsgálati nyílásfedeleket, amíg nem biztos abban, hogy a nyomás megszűnt. Minden esetben biztonságosabb, ha a járművezetőt kéri meg erre.
- Egyes, általában szilárd áruk szállítása – megemelt hőmérsékleten – folyékony állapotban történik. Ez a forrázás vagy az égés kockázatával jár.
3. A teheráru és a konténerek átvizsgálása
3.1 Általános tudnivalók
Az általános teheráru-vizsgálat, különösen a konténerterminálokban és a raktárakban, számos kockázattal jár, amelyek közül néhányra e dokumentum más szakaszaiban térünk ki.
Ebben a szakaszban részletesebb iránymutatással szolgálunk néhány kockázattal kapcsolatban.
3.2 Milyen kockázatokkal kell tisztában lennem?
A teherárut mindig biztonságos, erre kijelölt vizsgálati területen vizsgálja meg, ne pedig olyan anyagmozgatási vagy üzemi területeken, ahol a mozgó járművek okozta veszélyekkel is számolni kell. A munkát lehetőleg párban kell végezni.
3.3 Konténerek külső átvizsgálása
- Ha konténer alatt kell vizsgálatot végeznie, a konténert szilárd hordozóra, például pótkocsialvázra kell helyezni, amelyet vontatóegységhez kell kapcsolni, hogy ne ütközzön másik járművel.
- Soha ne vizsgálja a konténert, amíg az emelőberendezésen, például villástargoncán vagy terpeszdarun van.
- A konténerek tetejét megfelelő állványzatról kell vizsgálni, vagy ha ilyen nem áll rendelkezésre, akkor a beépített létrákat és járófelületeket, illetve külön lépcsőt kell használni (lásd a magasban végzett munkáról szóló szakaszt).
- Ne használjon hordozható létrát..
- Vigyázzon, mert a konténerek teteje csúszós lehet.
3.4 Konténerek és szállítójárművek felnyitása és belső átvizsgálása
- Mindig olvassa el az árukon lévő címkéket, mivel az áruk maguk is veszélyesek lehetnek.
- Mindig viseljen védőruházatot (például kesztyűt) és használjon védőkrémet.
- A konténereket – vészhelyzet kivételével – ne próbálja saját maga felnyitni. A nem megfelelően csomagolt küldeményekből kihulló áruk okozta kockázatok mellett veszélyes gázosítószerek jelenlétével is számolni kell. Mindig tartsa be a biztonságos távolságot.
- A ki- és visszarakodást csak képzett és tapasztalt kikötői személyzet végezheti.
- Ne feledje: soha nem engedheti, hogy a munka sikeres elvégzése érdekében bárki is biztonsági kockázatot vállaljon.
- Tartsa észben, hogy a konténerek tetején is lehetnek különféle tárgyak, például a ponyvákat rögzítő fadarabok, illetve télen nehéz jégdarabok.
- Mindig győződjön meg arról, hogy a belépés biztonságos. Kérdezzen rá, hogy kiszellőztették-e a konténert a veszélyes füstök eltávolítása érdekében. Rendelkezésre kell állnia a konténer ártalmas gázoktól való mentességét igazoló tanúsítványnak.
- Ha rosszullétet tapasztal, azonnal hagyja el a területet.
- A hűtött konténerekkel legyen különösen óvatos. Ha ezeket leválasztották a járműről, a hőmérséklet alacsonyan tartása érdekében folyékony nitrogént juttathattak a belső terükbe.
- Ne lépjen a konténerekbe, illetve ne kezdje meg a hűtőegységek vizsgálatát, amíg nem győződött meg arról, hogy ez biztonságos, valamint hogy megtörtént az áramforrásról való leválasztás. Fontos, hogy egy munkatársa mindig tudjon arról, hogy Ön bent tartózkodik.
- Ne nyúljon az elektromos csatlakozókhoz, mivel ezzel véletlenül a belső hőmérséklet változását idézheti elő.
- A ruhák műanyag zacskókba/zsákokba való felfüggesztése ártalmatlannak tűnhet, de nagyon veszélyes lehet, ha a zsákok Önre zuhannak – megfulladhat.
- Ha a rakományt mozgatnia kell, ügyeljen a hátára! Tartsa be a biztonságos emelés szabályait. Az áruk mozgatása – a vészhelyzeteket kivéve – általában a kikötői személyzet feladata.
3.5 Milyen egyéb szempontokkal kell tisztában lennem?
A telephelyek üzemeltetői saját biztonsági szabályokkal rendelkeznek, beleértve a vészhelyzet esetében követendő eljárásokat is (tűz és elsősegély). Ezekkel az eljárásokkal Önnek is tisztában kell lennie, és követnie kell azokat.
Ne feledje:
- A konténerek emeléséhez használt terpeszdaruk különösen veszélyesek. Viszonylag csendesen, nagy sebességgel mozognak, kezelőik látótere pedig nagyon korlátozott. Az ilyen berendezésektől mindig maradjon biztonságos távolságban. Gyalogos útvonalait mindig körültekintéssel válassza meg.
- A felhalmozott konténerek és teheráruk között csak feltétlenül szükséges esetben gyalogoljon, és kizárólag az üzemeltető előzetes engedélyével.
- A terminálok üzemi területére ne vigyen gépjárműveket a telephely üzemeltetőjének engedélye nélkül. A konténerhez vagy járműhöz tartozó dokumentáció általában megfelelő tájékoztatással szolgál a szállított árukról. Ha mégsem ez a helyzete, akkor magán a konténeren keresse az erre vonatkozó jelöléseket.
4. Milyen további kockázatok állnak fenn?
Veszély | Ellenintézkedések |
Botlásveszély:
Számos dolog okozhat botlásveszélyt, többek között az alábbiak:
- alátétfák, acélszalagok stb.;
- raklapok és egyéb csomagolóanyagok (egészben vagy törött állapotban);
- dobozok és ládák;
- kikötéshez használt kötelek, kikötőbakok és egyéb szerelvények.
|
Figyeljen oda és ügyeljen a botlásveszélyre.
- Lehetőség szerint a munka megkezdése előtt távolítsa el az olyan tárgyakat, amelyekben megbotolhat.
- Fordítson különös figyelmet a rakpart széléhez közeli kötelekre és kikötőkötelekre.
|
Csúszós felületek
Csúszósak lehetnek többek között az olyan fémfelületek, mint:
- az átjárók és a járdák, vagy
- az aknafedelek.
Vigyázzon a kiömlött rakományokkal is, például a következőkkel:
- folyadékok;
- gabona;
- olaj;
- jég;
- sérült gyümölcsök, halak stb.
|
A csúszós felületeken legyen nagyon óvatos, különösen, ha azok nedvesek. Csúszósak lehetnek többek között az olyan fémfelületek, mint:
- A megfelelő lábbeli csökkenti a csúszásveszélyt.
- Lehetőség szerint a kiömlött anyagokra tegyen azonnal megfelelő szorbenst.
- Amennyiben a gyakorlatban megvalósítható, a felületet a kiömlött anyagoktól a munka megkezdése előtt meg kell tisztítani.
|
Zárt terek:
A zárt terek általában a hajók fedélzetén találhatók, de a kikötőkben is megtalálhatók:
- tárolóterületek és a silók megközelítési útvonalai stb.;
- gépházak bakdarukon vagy más rakománykezelő berendezéseken, például szállítószalagokon;
- lezárt konténerek.
Ezek számos veszélyt jelenthetnek, többek között a következőket:
|
Megfelelő képzés és felszerelés hiányában soha ne lépjen be zárt terekbe.
- Minden esetben kockázatértékelést kell végezni, és engedélyt kell kérni a felelős személytől, mielőtt belépne a zárt térbe.
- Oxigénmérőt vagy gázfigyelő berendezést kell használni.
- Ha a teret nem lehet alaposan kiszellőztetni, szükség lehet légzőkészülékre vagy vészhelyzeti védőfelszerelésre.
|
Hűtve tárolás
A kereskedelmi fagyasztók -22 °C alatti hőmérsékleten tarthatók.
- A hirtelen expozíció sokkot okozhat.
- A hosszan tartó expozíció fagyáshoz vezethet.
|
Biztonságos munkatervre van szükség. Emellett:
- mindig értesítsen valakit arról, hogy veszélyes területre lépett, mert így megelőzhető, hogy véletlenül bezárja magát, ill. bezárják Önt;
- használjon megfelelő egyéni védőeszközöket;
- tartsa be a higiéniai és biztonsági szabályokat.
|
Túlnyomásos tartályok
A túlnyomásos tartályok – például söröshordók stb. – felrobbanhatnak, ha nem megfelelően nyitják fel őket.
- A nyomás alatt lévő szelepek véletlen megnyitása vagy helytelen kezelése maradandó sérülést, különösen arctájéki vagy hallássérülést okozhat.
|
Megfelelő képzés és felszerelés hiányában soha ne próbáljon kinyitni túlnyomásos tartályt.
Szükség esetén vegyen igénybe szakértő alvállalkozót.
|
Vasútvonalak közelében végzett munka:
A vasúti pályaudvarokon vagy a vasútvonalak közelében további kockázatokkal kell számolni.
- Előfordulhat, hogy a vonatok figyelmeztetés nélkül és – ha bizonyos távolságra van a vonattól – kis zajjal indulnak el.
- Még a lassan mozgó vonat megállítása is egy adott távolságot vesz igénybe.
- A rendező pályaudvarokon az egyes teherkocsik motor nélkül is mozgathatók.
- Az elektromos felsővezetékek különösen veszélyesek, mert nagyon magas (25 000 V-os vagy nagyobb) feszültség van bennük.
|
- Mindig értesítse a vasúti tisztviselőket az ottlétéről, és addig ne kezdje meg a munkát, amíg nem jelzik, hogy ez biztonságos.
- Mindig viseljen láthatósági ruházatot.
- A síneken csak az erre kijelölt helyeken keljen át.
- Egyes területeken az energiaellátást nagyfeszültségű áramvezető sín szolgáltatja. Ezekhez, illetve a közelükben lévő vízhez vagy más tárgyakhoz nem szabad közel menni.
- Lépjen át a síneken, és ne sétáljon közöttük.
- Az álló vasúti kocsikat kerülje meg, és ne sétáljon közöttük.
- Az egész rendszert áram alatt lévőnek kell tekinteni egészen addig, amíg egy vasúti tisztviselő nem tájékoztatja arról, hogy az áramellátást kikapcsolták.
- Mindig tartson legalább három méter távolságot a felsővezetéki áramellátó berendezésektől (ez vonatkozik a használt szerszámokra is, különösen a hosszú rudakra és egyéb vizsgálati eszközökre).
- Ha a vezetéken idegen tárgyak találhatók (például jégcsapok, huzalok, kötelek stb.), maradjon távol, és azonnal jelentse a problémát egy vasúti tisztviselőnek.
- Soha ne dolgozzon felsővezetéki berendezések fölött. A munka megkezdése előtt a vasúti kocsit biztonságos területre kell vinni, vagy ki kell kapcsolni az áramellátást.
|