A kikötői területek a vámtisztviselők munkaterületei közül a potenciálisan legveszélyesebb területek közé tartoznak. A víz közelében végzett munka nyilvánvaló kockázatai mellett a kikötői területeken számos egyéb veszélyforrással is számolni kell, többek között a következőkkel:


1. Szállítási kockázatok


1.1 Általános tudnivalók

A kikötőkben és árufuvarozási területeken végzett szállítási műveletek különféle kockázatokkal járnak. Habár a legtöbb közlekedési szabály itt is érvényes, és a járművek számára egyértelműen kijelölik az útvonalakat, a közúti kockázatokon felül további veszélyekkel is számolni kell. Ebben a szakaszban a leggyakrabban előforduló járműtípusokkal, az általuk jelentett kockázatokkal, valamint a sérülések megelőzésének módjaival foglalkozunk.

Ha kikötői területen vezet, ne feledkezzen meg arról, hogy itt is érvényesek ugyan a közúti szabályok, de további kockázatokkal is számolni kell. Soha ne tekintse a kikötőt forgalmi korlátozások nélküli területnek, ahol tetszés szerint közlekedhet. Ha lehetséges, járművét ne közvetlenül a víz mellett parkolja le.


1.2 Milyen típusú járművekkel kell számolni?

A kikötőkben és árufuvarozási területeken a villástargoncától és elektromos talicskától kezdve a személygépkocsikon és nehéz tehergépjárműveken keresztül egészen a mozgó darukig és terpeszdarukig számos különféle járművel találkozhat. Sok kikötő a vasúti hálózathoz is kapcsolódik az utas- és/vagy áruforgalom bonyolítása érdekében.

A kikötői alkalmazottak és a rakománykezelők általában szoros határidők szerint dolgoznak, különösen a teheráru kirakodásakor, raktárba helyezésekor vagy szállításakor. Ilyenkor mindig ügyeljen a gyorsan haladó járművekre. A járművek okozta sérülések megelőzésének legjobb módja, ha minél távolabb marad a járművektől. A gyalogosan közlekedők számára biztonságos útvonalak egyértelműen ki vannak jelölve. Ha korlátozás alá tartozó területen kell dolgoznia, mindig értesítse erről a telephely üzemeltetőjét. Az üzemeltető így figyelmeztetheti a helyszínen dolgozó járművezetőket az Ön ottlétére. A munka végén távozását szintén jelentse be, hogy azt követően a szokásos menetben folytathassák a munkát.


1.3 Milyen kockázatokkal kell számolni?

Mozgó daruk és emelőberendezések: A kezelők gyakran csak korlátozott mértékben látnak rá a munkaterületre a vezetőfülkéből, ezért előfordulhat, hogy nem tudják figyelemmel kísérni a gyalogosforgalmat. Beltéri munkaterületeken, például árutovábbító hangárokban a dízel- és benzingőz további kockázatot jelenthet. Mindig tájékoztassa a gépkezelő felettesét az ottlétéről. A legtöbb esetben a munkavezető rádión keresztül értesíti a gépkezelőt.

Terpeszdaruk és konténerhalmok: A terpeszdaruk távirányításúak vagy akár számítógépes vezérlésűek is lehetnek. Az olyan területeken, ahol konténerek vannak egymásra halmozva, a látótávolság jelentősen (akár nullára) csökkenhet. Ne lépjen be a konténerrakodási területekre, amíg minden műveletet le nem állítottak.

Elektromos meghajtású járművek: Ilyenek lehetnek például a villástargoncák, az elektromos talicskák vagy a gyalogos kezelő által működtetett járművek. Azért különösen veszélyesek, mert:
E járművek különösen veszélyesek:
Villástargonca működése esetén nagy távolságot kell tartania, és nem hagyatkozhat arra a feltevésre, hogy a targoncavezető figyel Önre.

Vasútvonalak: A vasútvonalak közelében végzett munka különösen veszélyes lehet. Bár a kikötői területeken a vonatok legtöbbször nem haladnak nagy sebességgel, megállításukhoz mégis sokkal nagyobb távolságot igényelnek, mint a közúti járművek. A légvezetékekben vagy az áramvezető sínekben lévő elektromos áram további kockázatot jelent.

Egyéb járművek: Egyéb mozgásban lévő járművekre is lehet számítani, például személygépkocsikra, autóbuszokra és teherautókra. Ezeknek a számukra kijelölt útvonalakon kell haladniuk. A konténerek kikötő körüli mozgatására használt teherautók vagy vontatóhajók hirtelen elindulhatnak vagy irányt változtathatnak.


1.4 Mit tehetek a kockázatok csökkentése érdekében?

Mindig láthatósági ruházatot kell viselni, és ha lehetséges, a munkát párban kell végezni.

Ne feledje: a kikötői területeken az Ön felelőssége, hogy biztonságos távolságot tartson a járművektől. A gyalogosoknak itt nincs elsőbbségük.

Ha gyalog közlekedik, mindig maradjon a gyalogosoknak kijelölt útvonalakon. Tartson biztonságos távolságot a nagy járművektől, például a mozgó daruktól és terpeszdaruktól, mert a gépkezelők nem biztos, hogy látják Önt.

A korlátozás alá tartozó területekre csak engedély birtokában lépjen be.

Biztonságosabb, ha minden olyan területet elkerül, ahol mozgó járművek, különösen nagyobb járművek lehetnek, amelyekben a gépkezelő látótere korlátozott lehet, illetve amelyeknek leállítása hosszabb időt vesz igénybe. Ha ilyen területeken kell dolgoznia, figyelje a villogó sárga fényjelzéseket, amelyek a járművek mozgására figyelmeztetnek, és mindig haladjon a forgalommal szemben



2. A járművek átvizsgálása


2.1 Általános tanácsok

A következők minden járműtípus átvizsgálásakor érvényesek:

2.2 További szempontok közúti és vasúti tartálykocsik esetében



3. A teheráru és a konténerek átvizsgálása


3.1 Általános tudnivalók

Az általános teheráru-vizsgálat, különösen a konténerterminálokban és a raktárakban, számos kockázattal jár, amelyek közül néhányra e dokumentum más szakaszaiban térünk ki.

Ebben a szakaszban részletesebb iránymutatással szolgálunk néhány kockázattal kapcsolatban.


3.2 Milyen kockázatokkal kell tisztában lennem?

A teherárut mindig biztonságos, erre kijelölt vizsgálati területen vizsgálja meg, ne pedig olyan anyagmozgatási vagy üzemi területeken, ahol a mozgó járművek okozta veszélyekkel is számolni kell. A munkát lehetőleg párban kell végezni.


3.3 Konténerek külső átvizsgálása


3.4 Konténerek és szállítójárművek felnyitása és belső átvizsgálása


3.5 Milyen egyéb szempontokkal kell tisztában lennem?

A telephelyek üzemeltetői saját biztonsági szabályokkal rendelkeznek, beleértve a vészhelyzet esetében követendő eljárásokat is (tűz és elsősegély). Ezekkel az eljárásokkal Önnek is tisztában kell lennie, és követnie kell azokat.

Ne feledje:


4. Milyen további kockázatok állnak fenn?


VeszélyEllenintézkedések
Botlásveszély:

Számos dolog okozhat botlásveszélyt, többek között az alábbiak:
  • alátétfák, acélszalagok stb.;
  • raklapok és egyéb csomagolóanyagok (egészben vagy törött állapotban);
  • dobozok és ládák;
  • kikötéshez használt kötelek, kikötőbakok és egyéb szerelvények.


Figyeljen oda és ügyeljen a botlásveszélyre.

  • Lehetőség szerint a munka megkezdése előtt távolítsa el az olyan tárgyakat, amelyekben megbotolhat.
  • Fordítson különös figyelmet a rakpart széléhez közeli kötelekre és kikötőkötelekre.
Csúszós felületek

Csúszósak lehetnek többek között az olyan fémfelületek, mint:
  • az átjárók és a járdák, vagy
  • az aknafedelek.
Vigyázzon a kiömlött rakományokkal is, például a következőkkel:
  • folyadékok;
  • gabona;
  • olaj;
  • jég;
  • sérült gyümölcsök, halak stb.


A csúszós felületeken legyen nagyon óvatos, különösen, ha azok nedvesek. Csúszósak lehetnek többek között az olyan fémfelületek, mint:
  • A megfelelő lábbeli csökkenti a csúszásveszélyt.
  • Lehetőség szerint a kiömlött anyagokra tegyen azonnal megfelelő szorbenst.
  • Amennyiben a gyakorlatban megvalósítható, a felületet a kiömlött anyagoktól a munka megkezdése előtt meg kell tisztítani.
Zárt terek:

A zárt terek általában a hajók fedélzetén találhatók, de a kikötőkben is megtalálhatók:
  • tárolóterületek és a silók megközelítési útvonalai stb.;
  • gépházak bakdarukon vagy más rakománykezelő berendezéseken, például szállítószalagokon;
  • lezárt konténerek.
Ezek számos veszélyt jelenthetnek, többek között a következőket:


Megfelelő képzés és felszerelés hiányában soha ne lépjen be zárt terekbe.
  • Minden esetben kockázatértékelést kell végezni, és engedélyt kell kérni a felelős személytől, mielőtt belépne a zárt térbe.
  • Oxigénmérőt vagy gázfigyelő berendezést kell használni.
  • Ha a teret nem lehet alaposan kiszellőztetni, szükség lehet légzőkészülékre vagy vészhelyzeti védőfelszerelésre.
Hűtve tárolás

A kereskedelmi fagyasztók -22 °C alatti hőmérsékleten tarthatók.
  • A hirtelen expozíció sokkot okozhat.
  • A hosszan tartó expozíció fagyáshoz vezethet.


Biztonságos munkatervre van szükség. Emellett:
  • mindig értesítsen valakit arról, hogy veszélyes területre lépett, mert így megelőzhető, hogy véletlenül bezárja magát, ill. bezárják Önt;
  • használjon megfelelő egyéni védőeszközöket;
  • tartsa be a higiéniai és biztonsági szabályokat.
Túlnyomásos tartályok

A túlnyomásos tartályok – például söröshordók stb. – felrobbanhatnak, ha nem megfelelően nyitják fel őket.
  • A nyomás alatt lévő szelepek véletlen megnyitása vagy helytelen kezelése maradandó sérülést, különösen arctájéki vagy hallássérülést okozhat.


Megfelelő képzés és felszerelés hiányában soha ne próbáljon kinyitni túlnyomásos tartályt.

Szükség esetén vegyen igénybe szakértő alvállalkozót.
Vasútvonalak közelében végzett munka:

A vasúti pályaudvarokon vagy a vasútvonalak közelében további kockázatokkal kell számolni.
  • Előfordulhat, hogy a vonatok figyelmeztetés nélkül és – ha bizonyos távolságra van a vonattól – kis zajjal indulnak el.
  • Még a lassan mozgó vonat megállítása is egy adott távolságot vesz igénybe.
  • A rendező pályaudvarokon az egyes teherkocsik motor nélkül is mozgathatók.
  • Az elektromos felsővezetékek különösen veszélyesek, mert nagyon magas (25 000 V-os vagy nagyobb) feszültség van bennük.


  • Mindig értesítse a vasúti tisztviselőket az ottlétéről, és addig ne kezdje meg a munkát, amíg nem jelzik, hogy ez biztonságos.
  • Mindig viseljen láthatósági ruházatot.
  • A síneken csak az erre kijelölt helyeken keljen át.
  • Egyes területeken az energiaellátást nagyfeszültségű áramvezető sín szolgáltatja. Ezekhez, illetve a közelükben lévő vízhez vagy más tárgyakhoz nem szabad közel menni.
  • Lépjen át a síneken, és ne sétáljon közöttük.
  • Az álló vasúti kocsikat kerülje meg, és ne sétáljon közöttük.
  • Az egész rendszert áram alatt lévőnek kell tekinteni egészen addig, amíg egy vasúti tisztviselő nem tájékoztatja arról, hogy az áramellátást kikapcsolták.
  • Mindig tartson legalább három méter távolságot a felsővezetéki áramellátó berendezésektől (ez vonatkozik a használt szerszámokra is, különösen a hosszú rudakra és egyéb vizsgálati eszközökre).
  • Ha a vezetéken idegen tárgyak találhatók (például jégcsapok, huzalok, kötelek stb.), maradjon távol, és azonnal jelentse a problémát egy vasúti tisztviselőnek.
  • Soha ne dolgozzon felsővezetéki berendezések fölött. A munka megkezdése előtt a vasúti kocsit biztonságos területre kell vinni, vagy ki kell kapcsolni az áramellátást.


Az ebben a részben található iránymutatást általános emlékeztetőnek szántuk azokra a kockázatokra, amelyekkel a vizsgálati és mintavételezési folyamatok során esetenként számolni kell, valamint a szükséges biztonsági felszerelésekre és óvintézkedésekre.
További információkért tekintse át nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat.


Változatok
Verzió Időpont Módosítások
1.0 12.10.2012. Első verzió
1.1 15.07.2020 Update - text modification, changes in paragraph 4