1. Mik azok a veszélyes áruk?

Veszélyes anyagoknak a szállított veszélyes anyagokat nevezzük. Ezeket az IATA, IMDG vagy ADR előírásai szerint kell címkézni. A kereskedelemben ezekhez az árukhoz minden vonatkozó dokumentumot – többek között biztonsági adatlapot – mellékelni kell.

Ha nincs kiképezve veszélyes anyagok kezelésére, ne menjen veszélyes környezetbe, és ne próbáljon meg mintát venni a bejelentett rakományból.

Bizonyos árukból csak képzett személyek vagy szerződéses megbízottak vehetnek mintát.

Egyes árukból egyáltalán nem szabad mintát venni.

A Veszélyes áruk mintavételezése fejezet részletesebben ismerteti a mintavételi eljárásokat.



2. Hol fordulhatnak elő?

Veszélyes árukkal leggyakrabban a kikötőkben, a belföldi vámkezelési raktárakban, a repülőtereken és egyes olajipari létesítményekben dolgozó árufuvarozók találkoznak, de postai úton vagy futárszolgálattal küldött kisebb csomagokban is megtalálhatók. A csomagoláson található címkék és a kísérő dokumentáció alapján azonnal azonosíthatónak kell lenniük. Előfordulhat azonban, hogy Ön olyan gyanús árukkal találkozik, amelyeket hibásan jelentettek be, vagy amelyek nem rendelkeznek megfelelő címkével és dokumentációval. Ha bármilyen kétség merül fel az ilyen árukkal kapcsolatban, azokat veszélyes áruként kell kezelnie. Lásd: Mintavétel ismeretlen összetételű árukból.



3. Mit tehetek a kockázatok csökkentése érdekében?

Minden esetben kérje meg az összes kísérő dokumentáció másolatát, és kövesse a biztonsági adatlapon az egyéni védőeszközökre és a biztonsági óvintézkedésekre vonatkozóan megadott utasításokat. Ha a dokumentáció nem áll azonnal rendelkezésre, a címkék alapján megállapíthatók a veszélyekre vonatkozó általános információk.

Ha veszélyes áruk közelében dolgozik, viseljen megfelelő védőruházatot. Soha ne érintsen meg, lélegezzen be vagy kóstoljon meg olyan anyagot, amely veszélyes lehet.



4. Mit tegyek, ha rosszul érzem magam?

Ha konténerben végzett munka, illetve az anyagok vizsgálata során rosszullétet tapasztal, azonnal szakítsa meg a munkát, és hagyja el a területet. Ezután – még ha jobban is érzi magát – forduljon orvoshoz, és jelentse be az incidenst.



5. Milyen egyéb kockázatokat jelentenek a veszélyes áruk?

A veszélyes áruk esetében általában különleges tárolási és szállítási intézkedésekre van szükség. Például:


További információkért tekintse át a nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat.

Az ebben a részben található iránymutatással általánosan emlékeztetni kívánunk azokra a kockázatokra, amelyekkel a vizsgálati és mintavételezési folyamatok során esetenként számolni kell, valamint a szükséges biztonsági felszerelésekre és óvintézkedésekre.

Utolsó revízió 15.7.2021