1. Mik a rákkeltő anyagok?
Az orvosi kutatások során egyre több olyan veszélyes anyagot és ipari folyamatot azonosítanak, amelyek rákot okozhatnak az emberi szervezetben. Ezekre az úgynevezett „rákkeltő anyagokra” külön szabályok vonatkoznak.
Mivel az ismert rákkeltő anyagok listája folyamatosan bővül, a legbiztonságosabb azt feltételezni, hogy minden vegyi anyag veszélyes lehet, és ennek megfelelően kell kezelni őket.
2. Mit kell tudni a rákról?
A rák a testszöveteket, különösen az új sejtek kifejlődését érintő rendellenesség. A „rákos” sejtek lehetnek:
- jóindulatúak, azaz olyan rendellenes sejtek, amelyek nem terjednek tovább, és így nem okozzák a közelükben lévő további szövetek megbetegedését; vagy
- rosszindulatúak, amelyek daganatokat okoznak, továbbterjednek a közelükben lévő szövetekre vagy akár roncsolják is azokat, illetve a véráramba jutva távolabbi testrészekre is átterjednek. Az elszórt tumorok (metasztázisok) súlyos károkat okozhatnak, általában ezek azok, amelyekre a „rák” kifejezést használjuk.
3. Milyen típusú anyagok rákkeltők?
A veszélyes anyagokkal kapcsolatos információk között az esetleges rákkeltő hatás is szerepel. A következő szakaszban néhány kevésbé ismert példát mutatunk be.
Négy különösen veszélyes rákkeltő anyagot teljesen betiltottak. Ezek a következők:
- 2-naftilamin;
- benzidin;
- 4-amino-difenil; valamint
- 4-nitrodifenil.
Ezek az anyagok és sóik kizárólag engedély birtokában használhatók vagy importálhatók.
4. Hol fordulhatnak elő?
Kicsi a valószínűsége, hogy rákkeltő anyagokkal veszélyes koncentrációban találkozik, bár egyes típusaik megtalálhatók az importált áruk között. Ne feledkezzen meg azonban arról, hogy egyes rákkeltő anyagok az ipari folyamatok – többek között az alábbiak – során keletkeznek:
- csizma- és cipőgyártás (bőrpor);
- gumigyártás és -feldolgozás;
- kőszénkátránnyal, korommal, szurokkal vagy hasonló anyagokkal végzett munkák;
- használt motorolajok kezelése;
- fafeldolgozás (keményfapor).
Azbeszt előfordulhat régebbi épületek és hajók építő- és szigetelőanyagaiban is.
5. Milyen típusú rákot okozhatnak?
Attól függ. A különféle rákkeltő anyagok a test különböző részeit károsítják, így például:
- az arzén és vegyületei a bőrt és a tüdőt támadják meg;
- a rákkeltő olajok hererákot okozhatnak;
- a benzol a csontvelőt károsítja, és leukémiát okozhat;
- az aromás aminok (például benzidin és 2-naftilamin) húgyhólyagrákot okozhatnak.
A rákkeltő anyagok a testtel való bármilyen érintkezés – belélegzés, lenyelés vagy bőrrel való érintkezés – során károsak lehetnek. Ezért fontos, hogy kerülje az ilyen anyagokkal való közvetlen érintkezést.
6. Mit tehetek a kockázatok csökkentése érdekében?
Mindig tekintse át a biztonsági adatlapokat. A legtöbb rákkeltő termékből – a szükséges biztonsági óvintézkedéseket követve – biztonságos módon lehet mintát venni, de a fokozottan rákkeltő termékekből, például az azbesztből történő mintavételt a vámtisztviselők nem végezhetik el (lásd az
Általános tudnivalók a mintavételről című 2.1. fejezetet). A vámlaboratóriumok többsége nem rendelkezik az azbeszt elemzéséhez szükséges felszereléssel. Ha nem áll rendelkezésre biztonsági adatlap, mindaddig ne kezdje meg a vizsgálatot és a mintavételezést, amíg meg nem bizonyosodott a termék mibenlétéről, és meg nem ismerte a szükséges biztonsági óvintézkedéseket.
Ha nem tudja azonosítani az árut, de el kell végeznie a vizsgálatot és a mintavételt, akkor ezt rendkívüli körültekintéssel tegye, és kérjen szakértői segítséget. Lásd a Mintavétel veszélyes és ismeretlen árukból című fejezetet.
További információkért tekintse át nemzeti hatósági jogszabályokat és iránymutatásokat. |