breadcrumb.ecName

Gratulálunk a REGIOSTARS díj minden 2021. évi nyertesének!

• 09 Dec 2021
A REGIOSTARS díj 2021. évi nyerteseit egy online ünnepség keretében jelentette be az Európai Bizottság, amelynek házigazdái Elisa Ferreira, kohézióért és reformokért felelős biztos, valamint Dubravka Šuica, az Európai Bizottság demokráciáért és demográfiáért felelős alelnöke volt. A REGIOSTARS-versenybe idén rekordszámú, összesen 214 nevezés érkezett, a közönségszavazásban pedig 14 156 fő vett részt.

Szívből gratulálok a 2021. évi uniós kohéziós politikai projektek 10 nyertesének! Példaképül szolgálnak mindenki számára, aki uniós források használatával igyekszik jobbá tenni mások életét. Remélem, hogy a nyertesek sokakat fognak inspirálni szerte a kontinensen. Egy bizonyos, a REGIOSTARS során megtapasztalhattuk, hogy a kiválóság és az innováció mindenütt jelen van Európában. Egyszerűen csak meg kell találnunk és méltó módon ki kell emelnünk ezeket. Továbbra is keresni és támogatni fogjuk az arra érdemes projekteket.” A kohézióért és a reformokért felelős biztos, Elisa Ferreira.

A díj öt különböző kategóriában, illetve közönségszavazat útján nyerhető el:

Az „INTELLIGENS Európa: A helyi vállalkozások versenyképessebbé tétele a digitális világban” kategóriában a belgiumi Integration 3D metal printing elnevezésű projekt vitte el a díjat A projekt egy rendkívül innovatív integrált szakmai és technológiai megközelítéssel támogatja a 3D fémnyomtatási technológia kis- és középvállalkozásokban (kkv-kban) történő alkalmazását. Az elképzelés könnyedén átültethető az ipari hagyományokkal rendelkező egyéb környezetekbe is.

A „ZÖLD Európa: környezetbarát és reziliens közösségek városi és vidéki környezetben” kategória díját az ICCARUS (Gent knapt op) projekt nyerte el, amely projekt egy egyedi házfelújítás-támogatási rendszert biztosított 100 kiszolgáltatott helyzetű ingatlantulajdonos számára Gentben (Belgium). Ez a projekt erősen szociális indíttatású, és könnyen átültethető más kontextusokba, többek között kevésbé fejlett régiókba és más ágazatokba is.

A „MÉLTÁNYOS Európa: a befogadás és a diszkriminációmentesség előmozdítása” kategóriában a TREE - Training for integrating Refugees in the Euregion projekt nyerte el a díjat, amely egy a menekültekkel és migránsokkal dolgozó szakembereket célzó, szükségletalapú képzési program, valamint egy szociálistolmács-képesítési program kidolgozása révén segíti elő a menekültek integrációját. A nyertesek Hollandiát, Németországot és Belgiumot képviselik.

A „VÁROSI Európa: környezetbarát, fenntartható és körforgásos élelmiszerrendszerek fejlesztése a funkcionális városi térségekben” kategóriában a díjat a Travelling Solidary Cannery projekt nyerte el. E projekt hátrányos helyzetű emberek számára biztosít hozzáférést egészséges és méltányos élelmiszerekhez, méghozzá egész évben és megfizethető áron. Ugyanakkor új munkaköröket alakít ki, amelyek célja a helyi termékek előállítása, felértékelése, valamint a szupermarketekben el nem adott termékek és a többlettermelés hasznosítása, illetve mindezek logisztikája és forgalmazása. A győztes Belgiumból származik.

Az év témája: „A környezetbarát közlekedés erősítése a régiókban – 2021, a vasút európai éve” kategóriában az Egyesült Királyság és Írország közös projektje, a North-West Multimodal Transport Hub kapta a díjat. Keretében bővítették a vasúti kapacitást és egyensúlyt teremtettek a kerékpározás, a tömegközlekedés és az aktív úthasználat között Londonderryben, továbbá ösztönzik az autóról a tömegközlekedésre való váltást.

Végezetül a közönségdíjat a BEGIN projekt kapta, amely városokat, embereket és érdekelt feleket fog össze kék és zöld infrastruktúra-projektek közös létrehozása érdekében Hollandia, az Egyesült Királyság, Svédország, Belgium, Norvégia és Németország 10 városában. E projekt fő célja, hogy akár 30 %-kal csökkentse az árvízkockázatot, továbbá élhetőbbé tegye a környezetet. A közönség további kedvencei a következők voltak: a Balkan Road (az INTELLIGENS Európa kategóriában), a Baltazar (a MÉLTÁNYOS Európa kategóriában), a Digital Farming Specialist (a VÁROSI Európa kategóriában) és a Transporte A Pedido (az év témája kategóriában).

Valamennyi nyertesnek szívből gratulálunk!

Tekintse meg az ünnepséget online

REGIOSTARS díjak online platform

Háttér

A REGIOSTARS díj éves versenypályázat, amelyet a Bizottság szervez 2008 óta: a díj az olyan uniós finanszírozású projektek kiválósági védjegyévé vált, amelyek innovatív és inkluzív regionális fejlesztési szemléletmódot valósítanak meg a regionális fejlesztésben.

Projektek százai versengenek minden évben a következő öt kategóriában: Intelligens Európa, Zöld Európa, Méltányos Európa, Városi Európa és az év témája. A közönség tagjai szavazatukkal dönthetik el, hogy az összes döntőbe jutott projekt közül melyik kapja a közönségdíjat.

A REGIOSTARS a közös kihívásokra alkalmazható megoldások kidolgozásával és a legígéretesebb lehetőségek mozgósításával inspirálja a régiókat a lehető legeredményesebb uniós kohéziós politika megvalósítására.