breadcrumb.ecName
pl Polski

Wirtualna rzeczywistość przenosi polską branżę modową w świat cyfrowy

  • 16 August 2019

Polska platforma e-commerce umożliwia projektantom mody prezentowanie swoich kolekcji i usług z wykorzystaniem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR), sprawiając, że zakupy online stają się nie tylko interaktywne, ale także przyjemne.

LookRoom jest pierwszą platformą VR pozwalającą projektantom mody prezentować swoje kolekcje online w atrakcyjny, interaktywny i realistyczny sposób. Naszą misją jest dostarczanie kompleksowych usług projektantom, od digitalizacji poprzez prezentację i sprzedaż w technologii VR/AR, oraz umożliwianie klientom robienia zakupów online w sposób, jakiego dotąd nie znali.

Konrad Ziaja, Prezes Zarządu

Zacierając granicę pomiędzy zakupami w sieci i sklepach stacjonarnych, w ramach projektu CinematicVR powstało wirtualne atelier LookRoom, w którym projektanci mogą prezentować i sprzedawać swoje produkty. Z kolei klienci mogą oglądać kolekcje w 3D i poczuć się jak na prywatnym, kameralnym pokazie mody. 

Projektanci mody mogą szybko i sprawnie digitalizować swoje kolekcje dzięki przyjaznemu dla użytkownika systemowi. Platforma VR oferuje także możliwość tworzenia aplikacji do prezentowania produktów online. 

Digitalizacja kolekcji

Do tej pory polska branża modowa nie miała do dyspozycji żadnej platformy e-commerce wykorzystującej technologię VR, przeznaczonej specjalnie dla projektantów mody, a urządzenia mobilne nie cieszyły się opinią idealnych środków przekazu do prezentowania mody. Zespół projektu postanowił to zmienić, nawiązując współpracę z Katedrą Mody warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, żeby opracować rozwiązania oparte na technologii VR dla branży modowej. 

Efektem prac jest platforma LookRoom, na której projektanci mogą prezentować swoje kolekcje w atrakcyjny, interaktywny i realistyczny sposób. Jest to kompleksowa usługa, oferująca projektantom różne opcje: od digitalizacji po prezentację. Dodatkowo użytkownicy mogą korzystać z oferty stworzenia interesujących i immersyjnych filmów 360 oraz przesyłać na żywo treści VR do spersonalizowanych aplikacji VR oraz na serwisy YouTube i Facebook. Wirtualny katalog

Firma tworzy wirtualne katalogi produktów we własnym studiu produkcji VR. To oznacza, że klienci nie muszą już oglądać małych zdjęć kolekcji odzieżowych na ekranie mobilnej aplikacji e-commerce. Wystarczą zasilane telefonem komórkowym gogle VR, żeby przenieść się do atelier ulubionego projektanta bez wychodzenia z domu.

LookRoom to nie tylko dobre zdjęcia. Twórcy platformy chcą zapewnić projektantom i klientom nowe emocje. Klienci mogą wirtualnie oglądać swoje ulubione kolekcje i dzielić się nimi ze znajomymi, mogą nawet stanąć twarzą w twarz z modelką i dokładnie obejrzeć prezentowane ubrania, a potem je kupić. 

Twórcy projektu mają nadzieję, że dzięki takim wirtualnym katalogom polska branża modowa rozszerzy swój zasięg i stanie się liderem rynku. Zespół pracuje z lokalnymi projektantami, którzy jako pierwsi mogą promować swoją markę z wykorzystaniem technologii VR. Dzięki realizacji projektu powstało sześć nowych miejsc pracy.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „CinematicVR” wyniosła 257 273 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 187 908 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Miejsca pracy, wzrost i inwestycje”.