breadcrumb.ecName

Recikliranje industrijske odvečne toplote za bolj zeleno Evropo zahvaljujoč Interregu

  • 14 October 2021

Projekt CE HEAT – financiran iz programa Interreg Srednja Evropa – spodbuja ponovno uporabo odpadne toplote iz industrijskih procesov in zagotavlja, da evropski domovi inpodjetja postanejo energetsko učinkovitejši in bolj zeleni. Razvito je bilo spletno orodje, ki investitorjem in oblikovalcem politik omogoča izvedbo predhodnih študij izvedljivosti o potencialnih projektih odpadne toplote.

Ponovna uporaba odpadne toplote je odlična priložnost, da pomagamo EU doseči svojo močno strateško prednost za bolj zelen, ogljično nevtralen in krožen razvoj regije.

Spletna stran CE HEAT ima zemljevid odpadne toplote za več srednjeevropskih regij, ki pomaga identificirati potencialno zanimive projekte. Zbirka orodij za izkoriščanje odpadne toplote vključuje kalkulator, ki investitorjem omogoča, da ocenijo, ali je njihov projekt izvedljiv v določenih finančnih in tehničnih mejah.

Obstajajo tudi smernice za izdelavo katastra odpadne toplote. Platforma je povzročila več poizvedb za sodelovanje pri pobudah za odpadno toploto. V okviru projekta so bili razviti načrti za izkoriščanje odpadne toplote za vse partnerske regije.

Pokrivanje celotne vrednostne verige

Devet konzorcijskih partnerjev iz sedmih držav si je prizadevalo poenostaviti izvajanje projektov odpadne toplote tako, da pokriva celotno verigo kompetenc, od energetskih tehnologij in načrtovanja, razvoja poslovnega modela do spremljanja in vrednotenja.

Zagotovili so, da se znanje in orodja, razvita med projektom, razširjajo na področjih, kot so oblikovanje politik in akademski svet.

Neizkoriščen potencial

V energetsko intenzivnih panogah, kot so cementarne, jeklarstvo in proizvodnja, energija predstavlja približno 20 % ali več celotnih proizvodnih stroškov. Glede na spletno stran projekta se med 20 %–50 % industrijske porabe energije na koncu odvaja kot odpadna toplota, od tega bi se lahko porabilo 18 %–30 %.

Zakonodaja EU v obliki direktive o energiji iz obnovljivih virov in direktive o energetski učinkovitosti spodbuja države članice, da povečajo prizadevanja za izkoriščanje odpadne toplote.

Primeri uspešnih projektov so tovarna napolitank na Dunaju v Avstriji, kjer vroč zrak iz pečic zagotavlja ogrevanje in toplo vodo za 600 gospodinjstev ter hladilne procese v podjetju. Podjetje je sodelovalo z operaterjem omrežja, da so projekt vzpostavili v 10 mesecih. Odobren je bil leta 2016 in prihrani 1 000 ton CO2 na leto.

V Mariboru v Sloveniji toplota iz hidroelektrarne zagotavlja toploto za pisarne objekta in bližnja gospodinjstva. Ta rešitev iz leta 2002 je povečala splošno učinkovitost elektrarne za 1 % in zmanjšala porabo energije.

Ovire, ki jih je treba premagati

Projekti, kjer se odpadna toplota dovaja zunanji strani, na primer iz tovarne v stanovanjsko območje, se soočajo s težavami, kot je usklajevanje oskrbe z odpadno toploto s povpraševanjem. Ekonomsko najbolj izvedljiva uporaba odpadne toplote je v bližini vira toplote. Proizvodnja električne energije iz odpadne toplote je še vedno ovirana zaradi nizke učinkovitosti razpoložljive tehnologije.

Projektni partnerji v naslednjem obdobju financiranja EU nadaljujejo z razvojem novih idej in oblikovanjem novih konzorcijev.

Celotna naložba in sredstva EU 

Celotna naložba v projekt „Celovit model izkoriščanja odpadne toplote v regijah Srednje Evrope“ znaša 1 972 032 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 1 635 199 EUR iz programa sodelovanja „Interreg Srednja Evropa“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložba spada pod prednostno nalogo „Sodelovanje na področju nizkoogljičnih strategij v Srednji Evropi“.