breadcrumb.ecName
cs Čeština

Recyklace průmyslového odpadního tepla pro ekologičtější Evropu díky programu Interreg

  • 14 October 2021

Projekt CE HEAT – financovaný z programu Interreg Central Europe – podporuje opětovné využití odpadního tepla z průmyslových procesů a zajišťuje, aby evropské domácnosti a podniky byly energeticky účinnější a ekologičtější. Byl vypracován online nástroj, který umožňuje investorům a tvůrcům politik provádět předběžné studie proveditelnosti potenciálních projektů v oblasti odpadního tepla.

Rekuperace odpadního tepla je velkou příležitostí, jak pomoci EU dosáhnout silné strategické výsady pro ekologičtější, uhlíkově neutrální a oběhový rozvoj regionu.

Přihláška do soutěže CE HEAT Regiostars 2021

Na webových stránkách CE HEAT je k dispozici mapa odpadního tepla pro několik středoevropských regionů, která vám pomůže identifikovat potenciálně zajímavé projekty. Soubor nástrojů pro využití odpadního tepla obsahuje kalkulačku, která umožňuje investorům odhadnout, zda je jejich projekt realizovatelný v rámci stanovených finančních a technických limitů.

Jsou zde také pokyny, jak vytvořit katastr odpadního tepla. Na základě této platformy bylo vzneseno několik dotazů na spolupráci v oblasti odpadního tepla. Během projektu byly vypracovány plány využití odpadního tepla pro všechny partnerské regiony.

Pokrytí celého hodnotového řetězce

Cílem devíti partnerů konsorcia ze sedmi zemí bylo zefektivnit realizaci projektů v oblasti odpadního tepla tím, že pokryjí celý řetězec kompetencí, od energetických technologií a plánování, přes vývoj obchodního modelu až po monitoring a vyhodnocování.

Postarali se o to, aby se znalosti a nástroje vyvinuté během projektu dále šířily například v oblasti tvorby politik a na akademické půdě.

Nevyužitý potenciál

V energeticky náročných průmyslových odvětvích, jako jsou cementárny, výroba oceli a zpracovatelský průmysl, tvoří náklady na energii přibližně 20 % nebo více celkových výrobních nákladů. Podle internetových stránek projektu je 20–50 % průmyslové spotřeby energie nakonec odváděno jako odpadní teplo a 18–30 % z něj by mohlo být využito.

Právní předpisy EU jako směrnice o obnovitelných zdrojích energie a směrnice o energetické účinnosti vybízejí členské státy, aby zvýšily své úsilí o využívání odpadního tepla.

Jako příklad úspěšných projektů lze uvést továrnu na výrobu oplatek ve Vídni v Rakousku, kde horký vzduch z pecí zajišťuje vytápění a ohřev vody pro 600 domácností a rovněž chlazení v rámci podniku. Tento podnik spolupracoval s provozovatelem sítě a projekt připravila za 10 měsíců. Projekt byl spuštěn v roce 2016 a ročně ušetří 1 000 tun CO2.

Ve slovinském Mariboru zajišťuje teplo z vodní elektrárny vytápění kanceláří a okolních domácností. Toto řešení, uvedené do provozu v roce 2002, zvýšilo celkovou účinnost elektrárny o 1 % a snížilo spotřebu energie.

Překážky, které je třeba překonat

Problémem projektů, kde je odpadní teplo dodáváno externímu odběrateli, například továrnou do obytné oblasti, je sladění nabídky odpadního tepla s poptávkou. Ekonomicky nejvýhodnější využití odpadního tepla je v blízkosti zdroje tepla. Výrobě elektřiny z odpadního tepla stále brání nízká účinnost dostupných technologií.

Na další období financování EU budou projektoví partneři pokračovat v rozvíjení nových koncepcí a vytváření nových konsorcií.

Celkové investice a financování EU 

Celková investice do projektu „Komplexní model využití odpadního tepla v regionech střední Evropy“ činí 1 972 032 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj přispěl prostřednictvím operačního programu „Interreg Central Europe“ v programovém období 2014–2020 částkou 1 635 199 EUR. Investice spadá do prioritní oblasti „Spolupráce na nízkouhlíkových strategiích ve střední Evropě“.