breadcrumb.ecName
pl Polski

Projekt polskich linii kolejowych wesprze plan połączenia Skandynawii z Europą Wschodnią

  • 28 November 2016

Ten duży projekt ma zmienić oblicze transportu kolejowego w zachodniej Polsce oraz sprawić, że ten region zostanie lepiej połączony z resztą Europy Połączenie kolejowe jest ważnym korytarzem tranzytowym pomiędzy Półwyspem Skandynawskim a Bałkańskim. Korzyści płynące z szybszych i bardziej wydajnych usług kolejowych będą odczuwalne nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. 

Głównym punktem projektu jest ważny odcinek torów kolejowych, biegnący przez zachodnią Polskę na obszarze Wielkopolski. Celem inicjatywy jest modernizacja zarówno torów, jak i stacji kolejowych na trasie łączącej Wrocław i Poznań, a ponadto na odcinkach pomiędzy Czempiniem a Poznaniem. Całkowita długość torów kolejowych, przeznaczanych do renowacji, wynosi 32 km. 

Głównymi beneficjentami projektu będą pasażerowie, którzy dzięki odnowionym połączeniom kolejowym oraz zmodernizowanym liniom będą mogli szybciej dotrzeć do celu podróży. Ponadto oczekuje się, że pomoże to rozładować natężenie ruchu na drogach pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem, a dodatkowo zwiększyć rolę transportu przyjaznego środowisku. Modernizacja infrastruktury pozwoli na zaadaptowanie linii kolejowej w taki sposób, aby pociągi pasażerskie mogły rozwinąć prędkość do 160 km/h.

Długotrwałe i stabilne korzyści 

Dodatkowo projekt będzie korzystny nie tylko dla firm zajmujących się transportem towarowym w Polsce, ale też dla przedsiębiorców europejskich, zainteresowanych wydajnym transportem towarów z jednego końca Europy na drugi. Będzie to możliwe, gdyż odcinek trasy kolejowej stanowi część korytarza transportowego łączącego Skandynawię (miasta, takie jak Malmö czy Ystad) z Bałkanami, przez Wiedeń, Pragę i Budapeszt. 

Odnowiony odcinek linii umożliwi pociągom towarowym jazdę z prędkością do 120 km/h. Ponadto ulepszona linia pozwoli na przewóz większej ilości towaru. Maksymalny nacisk na oś zostanie zwiększony do 22,5 tony na oś, dzięki czemu przewiezienie większej ilości towaru będzie sprawniejsze.

Zintegrowane rozwiązanie

Realizacja projektu została rozpoczęta w trakcie okresu programowania na lata 2007–2013. Ponieważ podczas tej realizacji wystąpiły opóźnienia, aktualnie dostępne dofinansowanie pozwoli na jego ukończenie.

Projekt ten stanowi integralną cześć ambitnego planu przekształcenia około 700 km torów kolejowych na obszarze kilku polskich regionów, jak również przyciągnięcia tam inwestycji, zapewniających miejsca pracy i wzrost gospodarczy.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wysokość inwestycji w projekt „Modernizacja linii kolejowej E 59, odcinek Wrocław–Poznań, etap III, odcinek Czempiń–Poznań faza II” wynosi 131 436 413 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Spójności UE o wartości 74 647 242 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego“.