breadcrumb.ecName
pl Polski

Ogólnopolski system wsparcia doradczego przynosi korzyści mieszkańcom i przedsiębiorstwom

  • 11 October 2022

W Polsce powstał ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii (OZE). W ramach projektu oferowane są darmowe szkolenia dla kandydatów na doradców specjalizujących się w zagadnieniach związanych z energią, tzw. Energetyków Gminnych. Po przeszkoleniu doradcy mają za zadanie wspierać działania prowadzące do ograniczenia zużycia energii, zmniejszenia emisji i zwiększenia wykorzystywania OZE. Ich rolą jest też podnoszenie świadomości wśród lokalnych mieszkańców na temat przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza.

Projekt Doradztwa Energetycznego powstał głównie w celach informacyjnych i edukacyjnych. Nasz zespół Doradców Energetycznych oferuje konsultacje i porady na miejscu i przez telefon.

Joanna Ciuba, Koordynator Zespołu Doradców Energetycznych, Toruń

Uczestników szkoleń zgłaszają szefowie lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Energetykiem Gminnym mogą zostać obecni i przyszli pracownicy takich jednostek, którzy już zajmują się kwestiami energii w ramach swoich obowiązków lub którym takie zadania zostaną powierzone po szkoleniu. Jak dotąd Doradcy Energetyczni przeszkolili ponad 2 300 Energetyków Gminnych podczas 95 sesji szkoleniowych obejmujących ponad 1 500 gmin.

Program szkolenia jest podzielony na trzy bloki: uwarunkowania prawne, wiedza techniczna, finansowanie i realizacja inwestycji. Szkolenie trwa 6 dni, a każde zagadnienie jest omawiane przez 14 godzin.

Oprócz porad i konsultacji, których liczba przekroczyła 240 000, Doradcy zorganizowali prawie 3 000 akcji edukacyjnych i informacyjnych dla pracowników samorządów, pomocy społecznej i zainteresowanych obywateli. Podzielili się też swoją wiedzą na temat finansowania inwestycji energetycznych na 150 konferencjach i podczas 1 000 targów i innych wydarzeń, a w szkołach promowali koncepcję efektywności energetycznej.

Wsparcie inwestycji

Doradcy mogą pochwalić się dużą wiedzą na temat programów finansowania projektów energetycznych, realizowanych we wszystkich województwach. Instytucje, które szukają wsparcia finansowego, mogą się bezpośrednio z nimi skontaktować. Wśród tematów, które są przedmiotem konsultacji, warto wymienić innowacyjne i opłacalne sposoby na zwiększanie efektywności energetycznej i wykorzystywanie OZE.

Beneficjentami mogą być przedsiębiorcy, firmy różnej wielkości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także związki wyznaniowe. Poza tym z usług Doradców Energetycznych mogą także korzystać państwowe jednostki budżetowe, takie jak urzędy statystyczne, sądy, jednostki Państwowej Straży Pożarnej czy instytucje edukacyjne. Do tej pory udało się zorganizować wsparcie dla ponad 4 400 inwestycji.

Audyty i plany gospodarki niskoemisyjnej

Audyt energetyczny jest wymagany przy ubieganiu się o dofinansowanie ze środków publicznych na inwestycje polegające na termomodernizacji budynków, modernizacji źródła ciepła i oświetlenia, a także na działania służące zmniejszeniu zużycia energii. Audyty określają zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia i wskazują optymalne rozwiązania. Doradcy Energetyczni sprawdzają też, czy dokumentacja audytu spełnia wymogi prawne.

Z kolei plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument, w którym gmina planuje działania w zakresie ograniczania zużycia energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także określa sposoby osiągnięcia wyznaczonych celów. Posiadanie takiego planu jest warunkiem uzyskania dofinansowania w ramach wielu unijnych i krajowych programów. Doradcy Energetyczni pomogli gminom przygotować lub zaktualizować ok. 2 500 planów, oferując swoje wsparcie również podczas wdrażania projektów i ich monitorowania.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” wynosi 26 435 426 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 26 435 426 EUR został wniesiony w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Gospodarka niskoemisyjna”.