breadcrumb.ecName

Žaidimų paradigma: kitoks požiūris į miestų problemas pasitelkiant žaidimus

  • 04 September 2021

Žaidimų paradigmos perdavimo tinkle daugiausia dėmesio skirta miesto suinteresuotųjų subjektų įtraukimui į miesto plėtrą pasitelkiant žaidimus ir žaidimo erdves. Ši koncepcija skatina ne tik socialinę įtrauktį, kartų ir kultūrų tarpininkavimą bei sveiką gyvenimo būdą, bet ir ekologinį sąmoningumą, „vietokūrą“ ir ekonominę gerovę. Projektui vadovavo Italijos šiaurės rytų regione įsikūręs Udinės miestas, kuris žaidimą į savo miesto politiką įtraukė dar XXI a. 1-ojo dešimtmečio pradžioje. Projekte taip pat dalyvavo dar septyni Europos miestai.

Žaidybinė veikla yra galinga priemonė, kai ji naudojama miestuose. Žaidimus galima pasitelkti dirbant su vietos bendruomene skurdžiuose rajonuose ar su mokiniais mokyklose. Jie gali paskatinti pilietinės visuomenės dalyvavimą, įtraukti piliečius ir vietos asociacijas.

Paolo Munini, Udinės savivaldybės vyriausiasis pareigūnas, atsakingas už žaidimų organizavimą

Klaipėda (Lietuva), Larisa (Graikija), Katovicai (Lenkija), Korkas (Airija), Espluges de Ljobregatas (Ispanija), Novigradas (Kroatija) ir Viana do Kastelas (Portugalija) prisijungė prie URBACT perdavimo tinklo, kad suformuotų praktiką, kurią būtų galima pritaikyti savo miestuose.

Po daugybės tinklo dalyvių susitikimų, pažintinių vizitų ir kitos veiklos miestai partneriai perkėlė žaidimais grindžiamas iniciatyvas ir sugalvojo naujų, taip pat parengė išteklių, tarp kurių yra mokykloms skirtas priemonių rinkinys ir su žaidimais susijusių viešųjų pirkimų vadovas. 2020 m. spalio mėn. vykusioje Europos regionų ir miestų savaitėje projekto komanda pristatė savo idėją pradėti Europos žaidimų sostinės iniciatyvą.

20 metų Udinės patirtis

Italijoje žaidimų svarba įtvirtinta nacionalinėje teisėje nuo 2000 m. Įstatyme Nr. 328/2000, La legge di riforma dei Servizi Sociali - Dal centralismo sociale al federalismo solidale (Socialinių paslaugų reformos įstatymas. Nuo socialinio centralizmo iki solidarumo federalizmo) pristatyta sąvoka „ludobus“ – mobilioji žaisloteka miesto gyventojams.

Udinės savivaldybė suprato, kad norint išnaudoti visas žaidimo galimybes vien infrastruktūros nepakanka. Ji įsteigė „žaidimų biurą“, skirtą koordinuoti ludobuso ir žaislotekos veiklą, skatinti nuolatinį „žaismingą švietimą“ mokyklose ir kitose institucijose, organizuoti žaidimu grindžiamus renginius ir apskritai pasisakyti už žaidimu grindžiamų iniciatyvų plėtrą.

Udinėje ištisus metus vyksta daug renginių, per kuriuos žaidžiama ir prasmingai įgyvendinamos „žaidimizacijos“ strategijos. Toks požiūris paskatino vietos gyventojų iniciatyvas.

Įkvėpti Udinės pavyzdžio ir sulaukę projekto „Žaidimų paradigmos“ paramos, miestai partneriai nustatė ir plėtojo žaidimu grindžiamas iniciatyvas, kurios atitiktų jų specifines vietos aplinkybes.

Korke (Airija), projekto grupė įsteigė Žaidimų forumą, kuris per bendradarbiavimą įtraukia vietos suinteresuotuosius subjektus, ir išplėtojo vietokūros veiklą, pavyzdžiui, pašalino automobilius iš pagrindinių miesto vietų, kad jose būtų galima žaisti. Tarp kitų iniciatyvų yra vasaros stovykla „Žaislų pasaulis“ Larisoje (Graikija), mokinių sukurti žaidimai apie gamtą bei tvarumą Espluges de Ljobregate (Ispanija), ir miesto lobių ieškojimo žaidimas Katovicuose (Lenkija).

Bendra žaidžiančio Europos miesto vizija

Per 2020 m. spalio mėn. virtualiai vykusią Europos regionų ir miestų savaitę projekto „Žaidimų paradigmos“ miestai partneriai surengė „dalyvaujamąją laboratoriją“, kurioje pristatė savo idėją sukurti Europos žaidimų sostinę. Norėdami paskatinti šią iniciatyvą, jie pasiūlė trijų ramsčių manifestą apie tai, kas yra žaidžiantis miestas.

Pirmąjį ramstį „Žaisk žaliai“ sudaro tvarumą ir sveiką gyvenseną skatinantys veiksmai, antrajame – „Žaisk ir skatink įtrauktį“ – pagrindinis dėmesys skiriamas socialiai atskirtų žmonių ir tų, kuriems reikia pagalbos, integravimui žaidžiant, o trečiajame „Žaisk ir kurk vietą“ nurodomos dalyvavimo priemonės, skirtos remti miestų planavimą ir sugrąžinti žaidimą į miestų aikštes ir gatves.

Projektas buvo vykdomas pagal URBACT – Europos teritorinio bendradarbiavimo programą, kuria siekiama skatinti tvarią ir integruotą miestų plėtrą visoje Europoje. Ją įgyvendinant naudojami ištekliai ir praktinė patirtis, kad sustiprėtų miestų gebėjimas tobulėti keturiose srityse: valdymo, aplinkos, įtraukties ir ekonomikos.

Bendra investicijų ir finansavimo iš ES suma

Bendros projektui „Žaidimų paradigma“ skirtos investicijos siekia 598 830 EUR. Europos regioninės plėtros fondas skyrė 457 752 EUR iš 2014–2020 m. programavimo laikotarpio programos „URBACT“ lėšų.