breadcrumb.ecName
pl Polski

Olsztyńska filharmonia otrzymała nową salę koncertową

  • 01 February 2016

Każdego roku olsztyńską salę koncertową odwiedza około 40 tys. osób, a jej nowy minimalistyczny budynek podoba się w równym stopniu turystom, mieszkańcom miasta, architektom i muzykom.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska przez ponad 65 lat prowadziła działalność artystyczną bez własnej siedziby. Dzięki funduszom unijnym regionalni przedsiębiorcy z branży muzycznej byli w stanie zorganizować taki projekt i wybudować własną salę koncertową. W przyszłym roku będziemy obchodzić 70. rocznicę powstania naszej filharmonii. Zbudowanie własnej siedziby stanowi ważne wydarzenie w jej historii.

Paweł Sułkowski, szef i dyrektor artystyczny

W połowie 2011 r. ponad tysiąc gości mogło po raz pierwszy obejrzeć zlokalizowany w centrum Olsztyna, nowo otwarty budynek filharmonii, który otrzymał imię Feliksa Nowowiejskiego, słynnego polskiego artysty i kompozytora. Choć nie wszyscy zdołali się pomieścić w nowej sali koncertowej z widownią na 505 osób, każdy z obecnych mógł jednak podziwiać wyjątkową architekturę obiektu, w tym nową artystyczną fontannę.

Wysoka jakość dźwięku

Jako jedna z zaledwie czterech w całym kraju olsztyńska sala koncertowa jest wyposażona w system dźwiękowy HD ProTools, który umożliwia realizację wysokiej jakości nagrań studyjnych. Obiekt wyposażono również w profesjonalną antenę satelitarną, która pozwala na realizację transmisji na żywo z Metropolitan Opera. Zespół filharmonii organizuje też ponad 120 imprez muzycznych rocznie — czyli ponad trzykrotnie więcej niż było to możliwe w poprzednim budynku.

Bodziec do rozwoju kultury

Sala koncertowa olsztyńskiej filharmonii została zbudowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE. Inwestycja ta wywarła ogromny wpływ na rozwój turystyczny i kulturalny całego województwa warmińsko-mazurskiego, gdyż dzięki sali koncertowej Olsztyn stał się stolicą kulturalną regionu i główną atrakcją dla miłośników muzyki poważnej.

Budynek jest również w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co podnosi poziom włączenia społecznego i rozwoju kulturalnego. Dzięki projektowi powstało aż 17 nowych miejsc pracy.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w projekcie „Filharmonia w Olsztynie” wyniosła 14 667 923 EUR, z czego 9 832 242 EUR pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Warmińsko-mazurskie” w okresie programowania 2007–2013.