breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowy odcinek drogi ekspresowej S7 połączy Warszawę z Grójcem

  • 16 August 2019

Nowy odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 29,16 km, budowany w województwie mazowieckim, połączy węzeł S2/S79 „Lotnisko” w północnej części drogi z istniejącą obwodnicą Grójca na południu. Na długości 23,64 km nowa droga będzie drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, a na długości 5,52 km będzie miała po trzy pasy ruchu. Trasa ma zapewnić szybkie i sprawne połączenie z lotniskiem, jednocześnie poprawiając stan bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Prace zakładają budowę sześciu węzłów drogowych, aby zapewnić wystarczającą liczbę połączeń z istniejącą siecią drogową. Powstaną także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP). 

Szybsze przejazdy

Oprócz lepszego połączenia z warszawskim lotniskiem droga przyniesie także inne korzyści lokalnym mieszkańcom, ponieważ przekieruje ruch tranzytowy z terenów zabudowanych. Powinno to zmniejszyć liczbę wypadków drogowych i ofiar w regionie. Podobnie jak w przypadku innych odcinków drogi ekspresowej S7, ten odcinek wzmacnia spójność terytorialną poprzez skracanie czasu przejazdów pomiędzy najważniejszymi miastami Polski.

Wartość strategiczna

Realizacja projektu przyczynia się do osiągnięcia celów określonych w strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego związanych z zapewnianiem dobrych warunków transportu. Stanowi także część podstawowej i kompleksowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) w regionie. Unia Europejska inwestuje miliardy euro w rozwój sieci TEN-T, aby poprawić efektywność transportu ludzi i towarów w obrębie państw członkowskich i pomiędzy nimi.

Ten projekt jest dziewiątym dużym projektem dotyczącym budowy drogi ekspresowej S7 dofinansowanym ze środków Funduszu Spójności w obecnym okresie programowania. Łączna wartość inwestycji UE w te projekty wynosi ponad 1,6 mld EUR.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S7, odc. Warszawa–Grójec” wyniosła 346 969 401 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 129 049 874 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Sieci transportowe i energetyczne”.