breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowy odcinek drogi ekspresowej w województwie mazowieckim

  • 24 November 2016

Budowa 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7, prowadzącego z Orońska na Mazowszu w kierunku południowym do granicy z woj. świętokrzyskim, została dofinansowana ze środków UE. Droga ta jest częścią korytarza transportowego Bałtyk–Adriatyk, który z kolei jest odcinkiem transeuropejskiej sieci transportowej, oraz częścią europejskiej trasy E77, biegnącej z Kaliningradu do Budapesztu, przez Gdańsk, Warszawę i Kraków.

W skład nowego odcinka drogi wchodzą trzy skrzyżowania, a ponadto konstrukcje budowlane, takie jak wiadukty, mosty oraz przepusty, umożliwiające przepływ wody pod warstwą drogi. Kolejnym punktem tego projektu jest przygotowanie miejsc pod budowę czterech stacji usługowych dla użytkowników tej trasy.

Planuje się również postawienie ekranów akustycznych oraz stworzenie przejść dla zwierząt w obrębie konstrukcji mostów i przepustów.

Szerszy dostęp i większy komfort

Głównym celem projektu jest zbudowanie drogi w taki sposób, aby zapewnić najwyższy komfort jazdy dla pasażerów odbywających długie trasy. Ponadto inwestycja ta poszerzy dostęp do infrastruktury drogowej na terenie kraju, a dzięki transeuropejskiej sieci transportowej łatwiejszy będzie transport pomiędzy innymi regionami.

Poza tym nowy odcinek drogi powinien przyczynić się do polepszenia warunków tranzytu, co przekłada się na bezpieczeństwo na drogach, szczególnie że w projekcie technicznym i wykonawczym wzięto pod uwagę prognozowane natężenie ruchu na tej trasie. Zwiększony dostęp do infrastruktury drogowej powinien również pozytywnie wpłynąć na lokalny rozwój gospodarczy i zmniejszenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko.

Nowy pas drogi rozciąga się także poza granicę województwa świętokrzyskiego i biegnie aż do miejscowości Skarżysko–Kamienna, choć omawiany projekt już tego nie obejmuje.

Główne połączenie drogowe w ważnym województwie

Wieś Orońsko, w której droga zaczyna swój bieg, liczy ponad 2000 mieszkańców. Położona jest ok. 15 km na południowy zachód od Radomia, który z kolei leży ok. 100 km na południe od stolicy Polski, Warszawy. Radom zamieszkiwany jest przez prawie 220 000 osób, co czyni to miasto drugim po Warszawie największym miastem na Mazowszu. Historycznie był to znaczący ośrodek administracyjny zarówno w czasach Królestwa Polskiego, istniejącego w latach 1025–1385, jak również w późniejszym w okresie po zawarciu unii między Polską a Litwą.

Mazowsze jest nie tylko największym województwem, ale także najgęściej zaludnionym ze wszystkich 16 województw w Polsce. Zajmuje powierzchnię 35 000 km² i liczy 5 milionów mieszkańców. Z uwagi na jego ważną pozycję z perspektywy całego kraju tym większe znaczenie mają działania, mające na celu ulepszenie połączeń transportowych na terenie tego regionu.

Dla porównania woj. świętokrzyskie, z którym trasa S7 łączy Mazowsze, jest drugim najmniejszym województwem w Polsce, gdyż zajmuje niewiele ponad 11 500 km² powierzchni, a mając populację liczącą mniej niż 1,3 mln, pod względem zaludnienia znajduje się na miejscu czwartym. Natomiast Skarżysko-Kamienna liczy 50 000 mieszkańców, co pod względem wielkości daje tej miejscowości czwarte miejsce w tym województwie. Rozwój tej miejscowości ściśle łączy się z jej pozycją ważnego węzła kolejowego.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S7 Radom (Jedlińsk)–Jędrzejów, odcinek Radom–Skarżysko-Kamienna” wyniosła 220 228 078 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Spójności o wartości 101 771 627 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.