breadcrumb.ecName
pl Polski

Zwiększanie zaangażowania młodzieży w prace samorządów w regionie Południowego Bałtyku

  • 19 February 2021

Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt SB YGCN starał się zwiększać zaangażowanie młodzieży w regionie Południowego Bałtyku w politykę na szczeblu lokalnym i krajowym dzięki nauce nowych umiejętności oraz budowaniu pewności siebie, co pozwoli im wejść w dialog z władzami rządowymi i samorządowymi.

Najtrudniejsze w projekcie było przekonanie polityków do tego, by poważnie podchodzili do młodych ludzi i ich pomysłów, by nie uważali ich z góry za »zbędny balast« i spojrzeli na nich zarówno jak na przedstawicieli następnych pokoleń, jak i na partnerów w dyskusji na temat poprawy warunków życia.

Marcin Żuchowski, kierownik projektu, Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk

Realizowany dzięki unijnemu wsparciu projekt SB YGCN stanowi nowe podejście do wyzwania, jakim jest zachęcanie młodzieży do aktywności obywatelskiej oraz bycia świadomymi obywatelami. Działając na szczeblach lokalnym i krajowym, organizatorzy projektu zrealizowali serię działań ukierunkowanych na wspieranie konstruktywnego dialogu między młodzieżą i przedstawicielami władz.

Dzięki działaniom w zakresie edukacji obywatelskiej młodzież z Litwy, Polski, Szwecji i Danii zdobyła praktyczne umiejętności dotyczące korzystania z możliwości oferowanych przez rządy i samorządy do rozwiązywania problemów i wyzwań, którym stawiają czoła w lokalnych społecznościach. W ten sposób projekt nie tylko przyczynił się do zwiększenia zaangażowania młodzieży w życie samorządu lokalnego, ale także zwiększył wpływ jej przedstawicieli na decyzje podejmowane na szczeblu lokalnym.

Rozmowy przy okrągłym stole

W ramach działań realizowanych na szczeblu lokalnym odbył się szereg rozmów opartych na koncepcji „okrągłego stołu” pomiędzy młodymi liderami i przedstawicielami władz, poprzedzonych praktycznymi szkoleniami dotyczącymi między innymi wystąpień publicznych, debatowania i innych kluczowych kwestii. Spotkania koncentrowały się na konkretnym problemie istotnym z punktu widzenia młodzieży i jako takie stanowiły dla wszystkich uczestników doskonałą okazję do przedstawienia swoich pomysłów i nawiązania współpracy w celu znalezienia rozwiązania.

W każdej debacie wzięło udział od 20 do 70 uczestników. W spotkaniach, które odbyły się w każdym z czterech krajów uczestniczących w projekcie, łącznie wzięło udział 600 młodych ludzi i 60 polityków działających na szczeblach lokalnych.

Zwiększanie świadomości

Poza debatami projekt obejmował także kampanię uświadamiającą w zakresie znaczenia samorządów lokalnych oraz możliwości zaangażowania się w ich prace przez młodych ludzi. W ramach tych działań odbyły się prezentacje w lokalnych szkołach, rekrutacje do młodzieżowych rad miast i gmin, a także szkolenia dla dotychczasowych radnych.

Przedstawiciele projektu nawiązali współpracę z samorządami w celu zwiększania możliwości uczestnictwa młodzieży w procesach decyzyjnych – w ramach tych prac powstał zestaw najlepszych praktyk w zakresie zachęcania młodzieży do udziału w samorządach, który został udostępniony na stronie internetowej projektu.

Większe uczestnictwo

Ogólnie w ramach projektu odbyło się przeszło 40 wydarzeń w miastach w czterech krajach. Najważniejszym rezultatem było jednak skuteczne położenie podwalin pod stałą współpracę między młodzieżą i samorządami – miasta biorące udział w projekcie już teraz zgłaszają pierwsze zmiany, w tym większe zainteresowanie młodych ludzi udziałem w pracach lokalnych władz.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „South Baltic Youth Core Groups Network” wyniosła 563 526 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 468 641 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Interreg V-A Polska-Dania-Niemcy-Litwa-Szwecja (Południowy Bałtyk) na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Poprawa transgranicznych zdolności do współpracy wśród państw w obszarze Południowego Bałtyku poprzez udział w sieciach transgranicznych”.