breadcrumb.ecName
pl Polski

Rozwój klastrów biznesowych w Europie Środkowej jako czynnik wzrostu konkurencyjności i innowacyjności

  • 31 October 2013

Klastry przemysłowe — skupiające związane przedsiębiorstwa i dostawców współpracujących ze sobą w podobnych lub powiązanych ze sobą dziedzinach gospodarki — są postrzegane jako ważny element w dążeniu do wzrostu wydajności i zapewnieniu rozwoju gospodarczego i innowacyjności. Klastry mogą odgrywać ważną rolę w procesie zwiększania konkurencyjności regionów, przyczyniając się do wzrostu atrakcyjności i roli regionów, sprzyjając pracom badawczym, dzieląc się dobrymi praktykami i wspierając małe i średnie przedsiębiorstwa.

Międzynarodowy projekt Cluster and Network Co-operation for Business Success in Central Europe (CNCB) wdrażany w siedmiu krajach Europy Środkowej ma na celu wspieranie klastrów i kadry zarządzającej w rozwoju kwalifikacji menedżerskich, optymalizowaniu portfela oferowanych usług i tworzeniu międzynarodowych klastrów. Powyższe cele zostały osiągnięte między innymi poprzez organizację szkoleń dla menedżerów klastrów, których celem było opracowanie wspólnych programów szkoleniowych i szczegółowego podręcznika szkoleniowego dla menedżerów klastrów.

Mimo że projekt CNCB jest głównie skierowany do klastrów w Europie Środkowej, obejmuje również placówki edukacyjne, polityków i agencje innowacyjności.

Kierownik projektu, Andreas Geiblinger, uważa, że, oprócz zidentyfikowania kwalifikacji, którymi powinni dysponować zarządzający klastrami, projekt pomógł również zoptymalizować organizację członków klastrów i ich współpracę w Europie Środkowej.

Różne sektory

Mimo że klastry biznesowe w Europie znajdują się na różnych poziomach rozwoju i mają różne struktury organizacyjne, w projekcie CNBC udział brały klastry z wielu różnych sektorów przemysłowych, takich jak alternatywne źródła energii, sektor odzieżowy, wzornictwo przemysłowe, lotnictwo, sektor tworzyw sztucznych i samochodowy.

Znaczną część środków finansowych projektu przeznaczono na wydatki związane z kosztami pracowników zaangażowanych w przeprowadzenie badań firm uczestniczących w projekcie, wydatki związane z komunikacją i rozpowszechnianiem informacji (w tym na opracowanie strony internetowej), a także wydatki poniesione na organizację konferencji, na których prezentowane były wyniki prowadzonych badań.

Efektem projektu było nie tylko powstanie podręcznika szkoleniowego, lecz także publikacja podręcznika opisującego optymalizację klastrów i podręcznika o procesie internacjonalizacji.

Andreas Geiblinger powiedział również, że w wyniku przeprowadzenia tego projektu spodziewa się utworzenia od dziesięciu do dwudziestu stanowisk pracy, głównie w strukturze organizacji klastrów.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „CNCB - Cluster and Network Cooperation for Business Success in Central Europe” wynosi 2 129 157 EUR, z czego 1 715 630 EUR pochodzi z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Współpracy Terytorialnej „Europa Środkowa” na lata 2007–2013.