breadcrumb.ecName

Fejlődő közép-európai üzleti klaszterek a versenyképesség és az innováció szolgálatában

  • 31 October 2013

Az egymással kapcsolatban álló, azonos vagy összefüggő területen tevékenykedő vállalkozásokból és beszállítókból alakított ipari klaszterekről úgy vélik, fontos eszközei a hatékonyság növelésének, a gazdasági fejlődés és az innováció biztosításának. A klaszterek aktív szerepet tölthetnek be a régiók versenyképességének megerősítésében azzal, hogy elősegítik a vonzó regionális profil kialakítását, serkentik a kutatást és a bevált módszerek megosztását, valamint támogatják a kis- és közepes vállalatokat.

A Cluster and Network Co-operation for Business Success in Central Europe (CNBC) nevű, Közép-Európa hét országára kiterjedő transznacionális projekt célja, hogy segítsen a klasztereknek és a klaszterek vezetőinek vezetési képességeik javításában, szolgáltatásportfóliójuk optimalizálásában és a nemzetközi fejlődésben. Ezeket a célokat egyebek között azzal érték el, hogy képzéseket szervezetek a klasztervezetők számára, ahol egy egységes klasztervezetői tananyag kidolgozására és egy részletes képzési kézikönyv megírására irányult a munka.

A CNCB projekt ugyan főképpen a közép-európai klasztereknek szól, de nyitva áll az oktatási intézmények, a politikai döntéshozók és az innovációs intézmények előtt is.

Andreas Geiblinger projektigazgató elmondta, hogy a klasztervezetők számára szükséges képesítések azonosításán túl a projekt abban is segített, hogy optimalizálják a tag klaszterek szervezetét, valamint előmozdította a közép-európán belüli együttműködést.

Sokféle szektor

A részt vevő üzleti klaszterek ugyan a szervezeti fejlődésük különböző szakaszában jártak Európa-szerte, számos iparági szektor képviseltette magát a CNBC-ben, köztük az alternatív energiaforrások, a ruházati ipar, a formatervezés, a repülőipar, a műanyaggyártás és a gépjárműgyártás területén tevékenykedő klaszterek.

A projekt pénzügyi forrásait főként a részt vevő vállalatoknál készült felmérések személyzeti költségeire, kommunikációs és információterjesztési tevékenységekre (köztük egy webhely kialakítására), valamint a felmérések eredményeit bemutató konferenciák szervezésére fordították.

A projektnek köszönhetően nemcsak a képzési kézikönyv készül el, ki fognak adni egy útmutatót a klaszterek optimalizálásáról, egy másikat pedig a nemzetközivé alakításukról.

Geiblinger hozzátette, hogy a projekt eredményeképpen várhatóan tíz–húsz új munkahely fog létrejönni, főképpen a klaszterszervezetekben.

A teljes beruházás és az EU által biztosított finanszírozás

A „CNCB - Cluster and Network Cooperation for Business Success in Central Europe” nevű projekt teljes beruházási összege 2 129 157 EUR, ehhez az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapja 1 715 630 EUR összeggel járult hozzá a Közép-európai területi együttműködési program keretében, a 2007–2013. közötti programidőszak részeként.