breadcrumb.ecName
pl Polski

Title – Maximum 100 characters with spaces Budowa scentralizowanego kompleksu szpitala im. L. Rydygiera w Toruniu

  • 18 February 2019

Fundusze unijne umożliwiły modernizację, renowację i rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu, mieście będącym siedzibą samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwsza faza projektu obejmuje budowę scentralizowanego kompleksu szpitalnego mającego pomieścić oddziały zlokalizowane obecnie w czterech różnych punktach miasta.

Dzięki tej inwestycji w ramach polityki spójności mieszkańcy Torunia będą krócej czekać na leczenie i wykonanie badań. Uzyskają dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych świadczonych w jednym nowoczesnym kompleksie szpitalnym. To świetny projekt, który pokazuje, na czym polega polityka spójności — na poprawie jakości życia ludzi.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Creţu

Przeniesione zostaną cztery jednostki szpitalne: Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego, Szpital Obserwacyjno-Zakaźny, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz Pracownia Kardiologii Inwazyjnej. W planach jest też budowa lądowiska dla helikopterów do obsługi całego kompleksu.

Po ukończeniu pierwszego etapu do scentralizowanego obiektu trafią 883 łóżka z istniejących placówek, tak więc szpital będzie posiadał łącznie 1 054 łóżka i 59 klinik specjalistycznych. Rozpoczęcie drugiego etapu jest uzależnione od dostępności niezbędnego finansowania.

Placówka opieki zdrowotnej o kluczowym znaczeniu

Główny budynek, położony w północno-zachodniej części Torunia, to szpital miejski im. Ludwika Rydygiera, który jest największym publicznym szpitalem w mieście, istniejącym od 1963 roku. Składa się ze szpitala specjalistycznego dla dzieci i dorosłych (w którym mieści się jedyny w województwie kujawsko-pomorskim Bank Mleka Kobiecego), wojewódzkiego centrum stomatologii, szpitala psychiatrycznego, szpitala obserwacyjno-zakaźnego oraz wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego.

Obecnie szpital jest podzielony na sześć obiektów zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Każdego roku na jego 41 oddziałach leczonych jest ponad 95 000 pacjentów. Należą do niego także m.in. kliniki Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W klinikach świadczone są usługi opieki zdrowotnej z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, nefrologii (leczenie chorób nerek), diabetologii (leczenie cukrzycy), chorób wewnętrznych, położnictwa (prowadzenie ciąży i poród), chorób kobiecych, ginekologii onkologicznej (leczenie raka kobiecych narządów rozrodczych), psychiatrii młodzieży oraz psychogeriatrii.

Nowoczesne usługi

Potrzeba większej centralizacji wynika z rozproszenia oddziałów szpitalnych oraz konieczności stworzenia nowoczesnej publicznej jednostki opieki zdrowotnej, biorąc pod uwagę, że obecne placówki nie spełniają już wymagań ani pod względem wydajności, ani pod względem stanu technicznego i jakości.

Do tej pory szpital nie posiada oddziału dziennego chirurgii, na którym pacjenci byliby przyjmowani i wypisywani w tym samym dniu, ani też zintegrowanego centrum diagnostyki i interwencji. Tak więc wiele rodzajów specjalistycznych badań lub terapii nie jest jeszcze dostępnych i pacjenci są wysyłani do innych placówek.

W związku z tym centralizacja usług w ramach w pełni wyposażonego obiektu zapewniającego kompleksową opiekę pozwoli na otwarcie oddziału dziennego chirurgii, utworzenie oddziału rehabilitacji oraz na optymalizację funkcjonowania już istniejących oddziałów. To znacznie zwiększy jakość i szybkość leczenia, co jest szczególnie ważne w przypadkach zagrożenia życia.

Link

Budujemyszpital

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Modernizacja, renowacja i rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu” wyniosła 123 320 191 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 52 727 943 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Zwiększenie dostępu do usług zdrowotnych”.