breadcrumb.ecName
pl Polski

Lepsza ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza to korzyści dla środowiska i lokalnej gospodarki

  • 31 May 2022

W ramach projektu finansowanego przez UE poprawiono stan ochrony przeciwpowodziowej w Sandomierzu i okolicach, w województwie świętokrzyskim. Położone nad Wisłą, najdłuższą rzeką kraju, oraz w pobliżu innych cieków wodnych miasto było w przeszłości wielokrotnie zalewane. Ostatnia powódź miała miejsce w 2010 roku. Poprzez poprawę odwodnienia rzek Wisły i Trześniówki oraz zabezpieczenie doliny Koprzywianki przed powodzią działania te przyczynią się do poprawy ochrony około 20 000 mieszkańców na obszarze o powierzchni 11 km². Z pewnością będzie to również korzystne dla środowiska i lokalnej gospodarki.

Impulsem, dla którego działania takie jak budowa tej pompowni uznano za pilne, była powódź w 2010 roku. Są one priorytetem dla Wód Polskich.

Krzysztof Woś, zastępca prezesa, Wody Polskie

Realizowana w Sandomierzu inwestycja jest częścią ogólnopolskiej inicjatywy o nazwie „Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”, finansowanej przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Bank Rozwoju Rady Europy, Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz budżet państwa.

Projekt składał się z sześciu zadań. Jedno z nich obejmowało wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych w ujściu rzeki Atramentówki, budowę nowej pompowni i śluzy grawitacyjnej w Koćmierzowie oraz wykonanie kanału o długości 1,2 km w celu doprowadzenia wody z Atramentówki do pompowni „Koćmierzów”.

W ramach innego zadania wzmocniono skarpy i koryto potoku Struga A, pogłębiono potok oraz rozbudowano pompownię „Nadbrzezie”. Dwa kolejne zadania dotyczyły budowy pompowni wody w Szewcach oraz rozbudowy pompowni „Zajeziorze”.

Podniesiono wał chroniący hutę szkła i osiedle mieszkaniowe w Sandomierzu, przedłużono kolejny wał na prawym brzegu Wisły, łącząc go z wałem w Koćmierzowie, oraz zainstalowano wrota przeciwpowodziowe chroniące port. Ponadto umocniono około 27 km wałów wzdłuż rzeki Koprzywianki.

Skuteczne odwadnianie

Prace związane z pompownią u ujścia Atramentówki doprowadziły do stworzenia alternatywnego odwodnienia zlewni tej rzeki do Wisły, poprzez pompownię „Koćmierzów”, w okresach wzmożonego przepływu wody w Atramentówce lub gdy odwadnianie przez istniejące mechanizmy jest niemożliwe. Dalsza infrastruktura powstała w ramach zadania obejmuje budowę przy pompowni zbiornika retencyjnego o powierzchni 0,35 ha.

Działania na lewym dopływie Trześniówki o nazwie Struga A doprowadziły do poprawy ochrony terenów zalewowych w obrębie zlewni potoku i okolicznych terenów zabudowanych. Rozbudowana pompownia „Nadbrzezie” pozwala na skuteczne odprowadzanie wody w przypadku utrzymujących się wysokich stanów wody w Trześniówce.

Umocnienie wałów

Umocnienie wałów wzdłuż Wisły oraz wokół huty szkła i osiedla mieszkaniowego pomoże utrzymać drożność połączeń komunikacyjnych w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych. Z kolei wzmocnienie wałów wzdłuż Koprzywianki zapobiegnie wylewaniu przyległych potoków.

Pompownie „Szewce” i „Zajeziorze”, znajdujące się odpowiednio na lewym i prawym brzegu Koprzywianki, usprawniają odprowadzanie wody z terenów zalewowych i rolnych po obu stronach rzeki. Pracą wszystkich pompowni wybudowanych lub zmodernizowach w ramach projektu można sterować zdalnie.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” wynosi 43 350 916 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 36 848 279 EUR został wniesiony w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014-2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”.