Η δική σου Ευρώπη, η δική σου φωνή!
![](https://ec.europa.eu/newsroom/repository/picture/2023-51/EESC_fmyIvrUjQYpDCmyzmeplYletVc_144632.jpg)
Related topics
YouthΗμερομηνία: 11/12/2023
Μόνιμος σύνδεσμος: Κύρια διεύθυνση url
Αυτή η ετήσια εκδήλωση για τη νεολαία ξεκίνησε το 2010 με πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής (ΕΟΚΕ) και στόχο να συνδέσει τους νέους με την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Φέτος, οι νέοι ηλικίας 18-25 ετών από όλη την Ευρώπη, οι οποίοι ψηφίζουν για πρώτη φορά, καλούνται να έρθουν στις Βρυξέλλες για δύο ημέρες για να δουν τα θεσμικά όργανα της ΕΕ εν δράσει. Θα συνεργαστούν για την εκπόνηση ψηφισμάτων με τα οποία θα εκφράσουν τις ελπίδες τους για το μέλλον της Ευρώπης, δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή στις επικείμενες ευρωπαϊκές εκλογές. Τα ψηφίσματα αυτά θα έχουν ισχυρό αντίκτυπο στην προεκλογική δραστηριότητα της ΕΟΚΕ, τροφοδοτώντας το ψήφισμά της σχετικά με τις ευρωπαϊκές εκλογές.
Η επόμενη εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 6 Μαρτίου. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε τις ειδήσεις στη Γωνιά Μάθησης.