Přejít na hlavní obsah

Zlepšování právní úpravy: Proč a jak

Dnes přijaté politiky a právní předpisy EU budou mít dopad na občany i podniky po několik dalších generací. Program zlepšování právní úpravy zajišťuje, že právní předpisy EU vznikají transparentním způsobem a vycházejí z důkazů a názorů těch, jichž se výsledná legislativa týká. Komise průběžně právní předpisy EU hodnotí a zdokonaluje a zaměřuje se na ty oblasti, které jsou nejdůležitější.

Cíle programu Zlepšování právní úpravy

  • Opatření EU založená na důkazech
  • Zjednodušení a zkvalitňování právních předpisů EU
  • Zapojení občanů, podniků a zúčastněných stran do rozhodovacího procesu

Jaké kroky Komise podniká?

Evropská komise odpovídá za plánování, přípravu a předkládání nových evropských právních předpisů a politik. Tato činnost se řídí ročním pracovním programem Komise. Při navrhování právních předpisů Komise posuzuje jejich očekávaný dopad. Strategický výhled je klíčovým prvkem při vytváření politik, které mají v různých odvětvích obstát i v budoucnu. Zvláštní pozornost se věnuje zelené, digitální, geopolitické a sociálně-ekonomické oblasti.

Komise je rovněž odpovědná za hodnocení právních předpisů EU a v případě potřeby za navrhování jejich zlepšení. Komise také nadále sleduje jejich provádění a uplatňování v členských státech.

V zájmu podpory oživení Evropy je naprosto zásadní přijímat právní předpisy transparentně a co nejefektivněji.

BR-Removing-Icon
Odstranění překážek a byrokracie, které zpomalují investice a budování infrastruktury 21. století, ve spolupráci s členskými státy, regiony a místními orgány, jakož i s klíčovými zúčastněnými subjekty.
BR-Simplifiying-icon
Zjednodušení veřejných konzultací zavedením jednotné výzvy k předkládání informací na vylepšeném portálu s názvem Podělte se o svůj názor. V nich se budou zpravidla kombinovat připomínky k plánům a počátečním posouzení dopadů s dotazníkem.
BR-Introducing-icon
Zavedení zásady „jeden přijmout – jeden zrušit“, která má minimalizovat zátěž občanů a podniků tím, že věnuje zvláštní pozornost důsledkům provádění právních předpisů a nákladům, jež jsou s ním spojeny, zejména v případě malých a středních podniků. Díky této zásadě je zajištěno, že každá nově zavedená zátěž je vyvážena odstraněním ekvivalentní zátěže v téže oblasti politiky.
BR-Mainstreaming-icon
Začleňování cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje, které má zajistit, aby všechny legislativní návrhy přispívaly k naplňování Agendy pro udržitelný rozvoj 2030.
Improving
Racionalizace způsobu, jímž se zlepšování právní úpravy staví k cílům udržitelnosti a digitální transformaci a podporuje je.
BR-Integrating-icon
Integrace strategického výhledu do tvorby politik, která má zajistit, aby tato tvorba byla připravena („fit“) pro budoucnost, například tím, že zohlední nové megatrendy v ekologické, digitální, geopolitické a socioekonomické sféře.

Úsilí Komise v oblasti zlepšování právní úpravy se na mezinárodní úrovni dostalo uznání ze strany OECD.

Více informací o politickém a legislativním cyklu EU.

EU policy and law-making cycle

Podělte se o svůj názor

Podklady a zpětnou vazbu od občanů, podniků a zúčastněných stran shromažďuje Komise ve všech fázích legislativního procesu a procesu tvorby politik již od roku 2015. Na portálu s názvem Podělte se o svůj názor máte možnost sdílet své postoje, nápady a stanoviska k iniciativám Komise v jednotlivých oblastech politiky. Můžete se přihlásit k odběru aktualit o přípravné fázi iniciativ, ale i o následném dění po přijetí finálního právního předpisu.

I vy můžete přispět k pozitivní změně!

Příspěvky od občanů, podniků a zúčastněných stran pomáhají utvářet politiky EU. Přispěli ke směřování a zdokonalení činnosti Komise při práci na několika důležitých iniciativách, jako je evropská občanská iniciativa, Evropský sbor solidarity, společná zemědělská politika a naše pokyny pro energetickou účinnost budov.

Jak konzultační proces přispěl k utváření právních předpisů.

Zjednodušení právních předpisů EU

Komise posuzuje účelnost stávajících právních předpisů a iniciuje změny těch aktů, které vyžadují aktualizaci.

  • Program pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) byl zřízen v roce 2012 s cílem zjednodušit právní předpisy EU a snížit náklady vyplývající z jejich uplatňování, aniž by byl oslaben jejich dopad.
  • Platforma Fit pro budoucnost je skupina odborníků na vysoké úrovni složená se zástupců členských států, Výboru regionů, Evropského hospodářského a sociálního výboru a zúčastněných stran zastupujících občanskou společnost, podniky a nevládní organizace. Jejím úkolem je pomáhat Komisi při zlepšování právních předpisů EU, a to poskytováním stanovisek týkajících se možností zjednodušit legislativu, snížit administrativní zátěž a modernizovat stávající právní předpisy EU. Poznámky a návrhy k ročnímu pracovnímu programu pro zjednodušení může předložit každý prostřednictvím stránek Podělte se o svůj názor: Navrhněte zjednodušení! .
  • Hodnocení a posuzování účelnosti se využívají k posouzení toho, zda evropské právní předpisy, politiky a programy financování přinášejí očekávané výsledky za přijatelných nákladů.

Komise každoročně předkládá přehled výsledků svých snah o zjednodušení a snížení zátěže v roční analýze zátěže. Rovněž pravidelně sleduje pokrok programu prostřednictvím srovnávacího přehledu REFIT.

Zajištění kvality

Konkrétním vodítkem při vypracovávání nových iniciativ a návrhů i při správě a hodnocení těch stávajících bude pro útvary Evropské komise soubor pokynů a souboru nástrojů pro zlepšování právní úpravy.

V roce 2015 Komise k tomuto účelu zřídila Výbor pro kontrolu regulace, což je nezávislý orgán složený z úředníků Komise a externích odborníků. Výbor bude hrát významnou úlohu při kontrole posouzení dopadů a hodnocení s ohledem na přístup „one in, one out“, strategický výhled a při náležitém zvažování různých dopadů koronavirové krize. Správní rada zveřejňuje výroční zprávy, v nichž shrnuje svou činnost.https://ec.europa.eu/info/law/law-making-process/planning-and-proposing…

Posílení subsidiarity a proporcionality

Zásady subsidiarity a proporcionality jsou základními kameny Smluv EU a jsou na legislativní návrhy Komise systematicky uplatňovány.

Podle zásady subsidiarity by EU měla jednat pouze tam, kde je to nutné a kde to oproti opatřením na vnitrostátní, regionální nebo místní úrovni přinese jednoznačné výhody. S výjimkou případů, kdy má EU výlučnou pravomoc, by opatření na evropské úrovni neměla být přijímána, ledaže by byla účinnější než opatření přijatá na vnitrostátní, regionální nebo místní úrovni. V souladu s předchozími závazky zveřejníme s každým politicky citlivým nebo důležitým návrhem tabulku pro posouzení subsidiarity doplněnou o posouzení dopadů.

Proporcionalita se zaměřuje na finanční a administrativní dopad navrhovaných právních předpisů, aby se zajistilo, že regulační opatření nepřekročí rámec toho, co je nezbytné k dosažení legislativních a politických cílů. Ty musí být co nejmenší a přiměřené cílům dané politiky. Pro Komisi to znamená realizovat ambiciózní unijní politiku co nejjednodušeji, s co nejmenšími náklady a bez zbytečné administrativní zátěže.

Spolupráce orgánů EU

Zkvalitnění tvorby právních předpisů EU je společným cílem a odpovědností všech orgánů EU a členských států. Nejlepším způsobem, jak tvorbu právních předpisů EU zkvalitnit a jak dosáhnout lepších výsledků, je užší spolupráce Evropského parlamentu, Rady Evropské unie a Evropské komise.

Vzhledem k příležitostem a výzvám, které před námi stojí na cestě k udržitelnému oživení, je nezbytné, aby právní předpisy byly co nejúčinnější a aby zohledňovaly budoucí potřeby. Komise tak může stanovit pouze náklady a úspory spojené s jejími vlastními legislativními návrhy. Úpravy provedené během jednání s Evropským parlamentem a Radou mohou dopady na jednotlivce i na podniky významně změnit. Komise by proto uvítala znovuzahájení politického dialogu za účelem projednání podnětů směřujících k tomu, aby všechny strany mohly plnit své závazky vyplývající z interinstitucionální dohody o zdokonalení tvorby právních předpisů.

V souladu s naší politikou transparentnosti údajů Komise postupně zpřístupní interní databáze a archivy veřejnosti. Oslovíme rovněž Evropský parlament a Radu, aby mohl být zřízen společný legislativní portál, tzn. společný rejstřík podkladů, který každému, kdo projeví o tvorbu politik EU zájem, umožní dohledat všechny podklady, z nichž iniciativy vycházejí.

Mezinárodní spolupráce v oblasti regulace

EU je založena na společně dohodnutých pravidlech. Aby tato pravidla fungovala, musí je členské státy plně a včas provést do svých právních systémů. Poté musejí zajistit, aby byla pravidla řádně uplatňována a vymáhána, protože právě kvůli jejich nevymáhání vznikají občanům a podnikům náklady.

Účinné uplatňování, provádění a prosazování práva EU je pro Komisi Ursuly von der Leyenové prioritou. Jak bylo oznámeno v politických směrech předsedkyně von der Leyenové, Komise bude i nadále vést a podporovat členské státy v jejich úsilí o provádění směrnic, provádění nařízení a řádné uplatňování pravidel EU. Při kontrolách souladu se ověřuje, jak členské státy převádějí právní předpisy EU do svých vnitrostátních právních předpisů. Máme-li zajistit účinný dialog ve fázi provádění, potřebujeme od členských států jasné a přesné informace o vnitrostátních právních předpisech.

V budoucnu má Komise v úmyslu provést inventuru svých činností z oblasti dohledu a prosazování, aby mohla zajistit jejich vhodnost ke kontrole fungování předpisů EU v praxi.

Dokumenty

Související odkazy

Aktuální zprávy

BR-Simplifiying-icon

Improve public consultations by introducing a single ‘Call for Evidence’ translated in all languages, on the revamped Have Your Say portal. The approach combines the feedback on roadmaps and inception impact assessments with the questionnaire of public consultations into one.

BR-Introducing-icon

Strengthening the Commission’s efforts to simplify EU rules and reduce unnecessary burdens, while achieving the benefits of legislation (REFIT programme) and by introducing the ‘one in, one out’ approach. This principle means that newly introduced burdens are offset by removing equivalent burdens in the same policy area. The Commission carried out an one-in, one-out pilot project in the second half of 2021, with ten legislative proposals covering a broad range of policy areas, impacting different sectors and stakeholders, to test the approach, its methodology and the related calculations. Building on the lessons learnt from the pilot, the Commission is now implementing ‘one in, one out’, starting with the 2022 Commission work programme. The Commission has also committed to rationalise reporting requirements with a view to reducing them by 25%.

BR-Removing-Icon

Removing obstacles and red tape that slow down investments, by key stakeholders in the Fit for Future high level expert group.

BR-Mainstreaming-icon

Mainstreaming the United Nations’ Sustainable Development Goals, to ensure that all legislative proposals contribute to the 2030 sustainable development agenda.

Improving

Improving the way in which Better Regulation addresses and supports sustainability goals, in particular ‘do no significant harm’ and the digital transformation.

BR-Integrating-icon

Integrating strategic foresight into policymaking to ensure it is fit for the future, by for instance, taking into account emerging megatrends in the green, digital, geopolitical and socio-economic contexts.

The Commission’s Better Regulation practices are recognised internationally by the OECD, and considered advanced among OECD members.

Learn more about the EU policy and law-making cycle.

Have your say process

Have Your Say – share your views and ideas

The Commission has been seeking evidence and feedback from citizens, businesses, and stakeholders at all stages of the legislative and policymaking process since 2015.You can share your views and ideas on Commission initiatives across all policy areas on the Have Your Say portal. It is possible to sign up for notifications regarding new developments as initiatives take shape, including after the adoption of legislation.

You contribution makes a difference

Contributions from citizens, businesses and stakeholders make a real difference to EU policies. They have guided and improved the Commission’s work on several important initiatives, such as the European Citizens’ Initiative, the European Solidarity Corps, the Common Agricultural Policy and our Guidelines for the energy efficiency of buildings.

Find out how the consultation process helped shape legislation.

Simplifying EU laws

The Commission is assessing the performance of existing EU laws and making changes where necessary to keep them fit for purpose.

  • The Regulatory Fitness and Performance (REFIT) programme was established in 2012 to make EU law simpler and to reduce unnecessary costs of regulation while still achieving their objectives. Potential for simplification and burden reduction is always considered when legislation is evaluated and revised. All revisions of EU legislation are included under REFIT and aim to achieve burden reduction and simplification.
  • The Fit for Future Platform , replacing the REFIT platform, was set up in 2020. It is a high-level expert group composed of representatives of Member States, the Committee of the Regions, the European Economic and Social Committee and stakeholders representing civil society, business and non-governmental organisations. The Platform also works with the SME Envoys Network and the RegHub. The Platform issues opinions to the Commission with concrete suggestions on opportunities for simplification, burden reduction and modernisation of existing EU laws.
  • Anyone can propose suggestions for the simplification of existing EU laws through the Have Your Say: Simplify! portal.
  • Evaluations and fitness checks are used to assess whether EU laws, policies and funding programmes are delivering the expected results at minimum cost.

Every year, the Commission presents an overview of its efforts on simplification and burden reduction in the Annual Burden Survey. It also monitors regularly how simplification and burden reduction opportunities are considered throughout the policymaking cycle in the REFIT scoreboard.

Ensuring Quality

The Better Regulation guidelines and toolbox will help provide concrete guidance to European Commission services when preparing new initiatives and proposals as well as when managing and evaluating existing legislation.

In 2015, the Commission has established the Regulatory Scrutiny Board, an independent body of Commission officials and experts from outside the Commission.  The Regulatory Scrutiny Board reviews impact assessments and selected evaluations. The Board publishes annual reports on what it has done to deliver on its mission.

Strengthening subsidiarity and proportionality

The principles of subsidiarity and proportionality are cornerstones of the EU treaties, and are systematically applied to the Commission’s legislative proposals.

With the subsidiarity principle, the Commission aims to only act where it is necessary and where it delivers clear benefits over and above measures taken at national, regional or local levels. Except in cases where the EU has exclusive competence, action at European level should not be taken unless it is more effective than action taken at national, regional or local level. A subsidiarity grid is attached to all politically sensitive and important initiatives accompanied buy an impact assessment.

Proportionality focuses on the financial and administrative impact of proposed legislation, to ensure that regulatory actions do not exceed what is necessary to achieve the legislative and policy objectives. Any such impact must be minimised and must be proportionate to the policy objectives. For the Commission this means delivering our ambitious policies in the simplest, least costly way, avoiding unnecessary red tape.

The EU institutions working together

Improving EU law-making is a shared objective and the responsibility of all EU institutions and Member States. The best way to improve EU law-making and deliver better results is for the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission to work more closely together in the coming years.

Given the opportunities and challenges that lie ahead in our path to a sustainable recovery, it is crucial to legislate as efficiently as possible, with our future in mind. The effective application, implementation and enforcement of EU law is a priority for the von der Leyen Commission. The Commission can only determine the costs and savings associated with its own legislative proposals. Changes made during negotiations with the European Parliament and the Council may significantly alter impacts for people and business. As such, the Commission would welcome relaunched political dialogue to discuss ideas, so that that all parties can fulfil their commitments under the interinstitutional agreement on better law-making

The Commission will gradually make internal databases and repositories publicly accessible, in line with our data transparency policy. We will reach out to the European Parliament and the Council to set up a common evidence register, the Joint Legislative Portal, that will allow anyone interested in EU policymaking to find easily all the evidence underpinning a given initiative.

International regulatory cooperation

The EU is built on commonly agreed rules. For these rules to work, Member States must fully implement and enforce them in a timely fashion. They then need to ensure that the rules are correctly applied and enforced, because non-enforcement bears costs for citizens and businesses.

The effective application, implementation and enforcement of EU law is a priority for the von der Leyen Commission. As announced in President von der Leyen’s political guidelines, the Commission will continue to guide and support Member States in their efforts to transpose directives, implement regulations and apply EU rules properly. Compliance checks verify how Member States translate EU legislation into national legislation. To ensure effective dialogue in the transposition phase, we depend on the Member States for clear and precise information on national legislation.

Going forward, the Commission intends to carry out a stocktaking of its oversight and enforcement activities, to ensure that they remain fit for making EU law work in practice.

Documents

Related links

Latest News