Dane statystyczne dotyczące ubóstwa dochodowego
Dane pobrane w maju 2019 r.
Planowana aktualizacja artykułu: październik 2020 r.
Najważniejsze punkty
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem (po uwzględnieniu transferów socjalnych) w UE w 2017 r. obniżył się do poziomu 16,9 % (-0,4 p.p.).
W 2017 r. transfery socjalne spowodowały, że 8,7 % ludności UE znalazło się ponad progiem ubóstwa.
W 2017 r. dochody 20 % ludności o najwyższym dochodzie do dyspozycji w UE były 5,1 raza wyższe od dochodów 20 % ludności, której dochód do dyspozycji był najniższy.
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem, 2017 r.
W poniższym artykule przedstawiono analizę najnowszych danych statystycznych dotyczących ubóstwa dochodowego i nierówności dochodowych w Unii Europejskiej (UE). Porównanie poziomu życia między państwami jest często dokonywane w oparciu o produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca, który przedstawia w wartościach pieniężnych, jak bogate jest dane państwo w porównaniu z innym. Ten podstawowy wskaźnik jednak niewiele mówi o rozkładzie dochodów w obrębie jednego państwa i nie dostarcza informacji na temat czynników niemonetarnych, które mogą znacząco wpływać na jakość życia ludności. Z jednej strony nierówny rozkład dochodów może być dla ludzi zachętą do tego, by poprawiali swoją sytuację przez pracę, innowacje lub zdobywanie nowych umiejętności. Z drugiej strony nierówności dochodowe są często postrzegane jako związane z przestępczością, ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Pełny artykuł
Wskaźnik i próg zagrożenia ubóstwem
W UE-28 dostrzegalna jest nieznaczna tendencja zwyżkowa w zakresie wskaźnika zagrożenia ubóstwem (po transferach socjalnych), od poziomu 16,5 % w 2010 r. W latach 2011–2013 nie stwierdzono znaczących zmian, natomiast konsekwencją skoku o 0,5 punktu procentowego (p.p.) w 2014 r. były najwyższe poziomy odnotowane w analogicznym okresie przez trzy kolejne lata (17,2 % lub 17,3 %). W 2017 r., w odniesieniu do którego dostępne są najnowsze dane, zaobserwowano spadek wskaźnika do 16,9 % (-0,4 p.p.).
Wskaźnik dla UE-28, obliczany jako średnia ważona wyników krajowych, nie pokazuje znaczących różnic między państwami członkowskimi UE (zob. wykres 1). W dziewięciu państwach członkowskich, a mianowicie w Rumunii (23,6 %), Bułgarii (23,4 %), na Litwie (22,9 %), Łotwie (22,1 %), w Hiszpanii (21,6 %), Estonii (21,0 %), we Włoszech (20,3 %), w Grecji (20,2 %) i Chorwacji (20,0 %), co najmniej jedną piątą ludności uznano za zagrożoną ubóstwem; podobna sytuacja panowała w Serbii (25,7 %), Macedonii Północnej i Turcji (po 22,2 %). Wśród państw członkowskich najniższy odsetek osób zagrożonych ubóstwem odnotowano w Czechach (9,1 %) i Finlandii (11,5 %), natomiast jeszcze niższy odsetek ludności zagrożonej ubóstwem zgłosiła Islandia (8,8 % – dane z 2016 r.).
Próg zagrożenia ubóstwem (pokazany też na wykresie 1) określa się na poziomie 60 % krajowej mediany ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji. Jest on często wyrażany w standardach siły nabywczej (PPS), aby uwzględnić różnice kosztów utrzymania w poszczególnych państwach. W 2017 r. wartości dochodu wyznaczające ten próg były bardzo różne w zależności od państwa członkowskiego UE, sięgając od 3 182 PPS w Rumunii do 14 006 PPS w Austrii, przy czym wartość progu w Luksemburgu (17 604 PPS) wyraźnie odbiegała od górnej granicy tego przedziału. Próg ubóstwa był również stosunkowo niski w Serbii (3 087 PPS), Macedonii Północnej (3 179 PPS) i Turcji (3 987 PPS), natomiast stosunkowo wysoki w Islandii (13 316 PPS – dane z 2016 r.), Norwegii (15 740 PPS) i Szwajcarii (16 225 PPS).
Różne grupy społeczne są mniej lub bardziej narażone na ubóstwo dochodowe
W 2017 r. w UE-28 odnotowano pewną niewielką różnicę między płciami pod względem wskaźnika zagrożenia ubóstwem (po uwzględnieniu transferów socjalnych); według ostatnich danych wskaźnik ten wynosi 15,5 % w przypadku mężczyzn, natomiast w przypadku kobiet jest wyższy i sięga 17,1 % (zob. wykres 2). Największe różnice między płciami w 2017 r. zaobserwowano w Estonii (6,0 p.p.), na Łotwie (5,8 p.p.), Litwie (5,0 p.p.), w Czechach (4,0 p.p.), Bułgarii (3,8 p.p.) i Słowenii (3,2 p.p.). Irlandia, Chorwacja, Cypr, Belgia, Zjednoczone Królestwo, Włochy, Malta, Austria i Niemcy również zgłosiły wskaźniki zagrożenia ubóstwem wyższe o co najmniej 2,0 p.p. w przypadku kobiet niż w przypadku mężczyzn; podobnie było również w Szwajcarii i Norwegii. Dla porównania w Danii wskaźnik zagrożenia ubóstwem był o 1 p.p. wyższy w przypadku mężczyzn niż w przypadku kobiet. Podobna sytuacja miała miejsce w Macedonii Północnej (1 p.p.).
Różnice we wskaźnikach zagrożenia ubóstwem były większe w przypadku podziału populacji pod względem statusu aktywności zawodowej
Szczególnie narażoną grupą są osoby bezrobotne (zob. tablica 1): w 2017 r. prawie połowa (47,8 %) wszystkich osób bezrobotnych w UE-28 była zagrożona ubóstwem, przy czym zdecydowanie najwyższy odsetek odnotowano w Niemczech (70,6 %). Dziesięć innych państw członkowskich UE (Litwa, Bułgaria, Malta, Łotwa, Luksemburg, Zjednoczone Królestwo, Rumunia, Węgry, Szwecja i Estonia) zgłosiło w 2017 r. zagrożenie ubóstwem co najmniej połowy bezrobotnych.
Mniej więcej co siódma (14,2 %) osoba na emeryturze w UE-28 była zagrożona ubóstwem w 2017 r. Wskaźniki co najmniej dwukrotnie wyższe niż średnia w UE-28 odnotowano w Estonii (46,1 %), na Łotwie (43,7 %), Litwie (36,7 %) i w Bułgarii (32,4 %).
Osoby zatrudnione były zdecydowanie mniej zagrożone ubóstwem (w 2017 r. średnio 9,4 % w całej UE-28). W 2017 r. stosunkowo duży odsetek osób zatrudnionych był zagrożony ubóstwem w Rumunii (17,4 %), a w mniejszym stopniu także w Luksemburgu (13,7 %) i Hiszpanii (13,1 %), przy czym Grecja, Włochy, Portugalia i Węgry również zgłosiły, że ponad jedna dziesiąta siły roboczej w tych państwach była zagrożona ubóstwem.
Wskaźniki zagrożenia ubóstwem nie rozkładają się równomiernie między gospodarstwami domowymi z różną liczbą osób dorosłych i dzieci na utrzymaniu
Wśród gospodarstw domowych bez dzieci pozostających na utrzymaniu (zob. wykres 3) najbardziej zagrożone ubóstwem były osoby mieszkające samotnie – w 2017 r. dotyczyło to 26,0 % jednoosobowych gospodarstw domowych w UE-28. Dla porównania wskaźnik zagrożenia ubóstwem gospodarstw domowych złożonych z co najmniej dwóch osób dorosłych był o ponad połowę niższy – 11,1 %. Wśród gospodarstw domowych złożonych z dwóch osób dorosłych, z których co najmniej jedna ukończyła 65 lat lub więcej, wskaźnik zagrożenia ubóstwem plasował się na identycznym poziomie 11,1 %.
W większości państw członkowskich UE odnotowano podobną tendencję. Wśród gospodarstw domowych bez dzieci pozostających na utrzymaniu najwyższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem odnotowano w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Malty, gdzie wyższy wskaźnik zaobserwowano wśród gospodarstw domowych złożonych z dwóch osób dorosłych, z których co najmniej jedna ukończyła 65 lat lub więcej (25,8 % w porównaniu z 25,5 % w odniesieniu do jednoosobowych gospodarstw domowych). Podobną sytuację zaobserwowano w Macedonii Północnej, przy czym w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych odnotowano najniższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem (7,1 %) wśród trzech badanych rodzajów gospodarstw domowych.
W 13 z 28 państw członkowskich wskaźnik zagrożenia ubóstwem gospodarstw domowych złożonych z dwóch osób dorosłych, z których przynajmniej jedna ukończyła co najmniej 65 lat, był niższy niż analogiczny wskaźnik dla szerszej kategorii wszystkich gospodarstw domowych złożonych z co najmniej dwóch osób dorosłych. Szczególnie dużą różnicę – 6,6 p.p. – odnotowała Grecja. Z drugiej strony na Malcie wskaźnik zagrożenia ubóstwem gospodarstw domowych złożonych z dwóch osób dorosłych, z których przynajmniej jedna ukończyła co najmniej 65 lat, był o 13,5 p.p. wyższy niż wskaźnik dla wszystkich gospodarstw domowych złożonych z co najmniej dwóch osób dorosłych. Podobną tendencję zaobserwowano w Szwajcarii (8,5 p.p.).
Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe z dziećmi pozostającymi na utrzymaniu, to najwyższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem w UE-28 – przekraczający jedną trzecią – 35,3 % odnotowano w gospodarstwach domowych złożonych z jednej osoby dorosłej z dziećmi na utrzymaniu
Porównując wskaźniki dla gospodarstw domowych z dwojgiem osób dorosłych (zob. wykres 4), wskaźnik zagrożenia ubóstwem w przypadku jednego dziecka pozostającego na utrzymaniu stanowił nieco ponad połowę (12,6 %) wskaźnika odnotowanego dla gospodarstw domowych z co najmniej trojgiem dzieci na utrzymaniu (26,9 %). Wszystkie państwa członkowskie UE, z wyjątkiem Węgier, zgłosiły, że spośród trzech rodzajów gospodarstw domowych pokazanych na wykresie 4 gospodarstwa domowe złożone z dwóch osób dorosłych i jednego dziecka na utrzymaniu były najmniej zagrożone ubóstwem. Na Węgrzech najniższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem odnotowano w przypadku gospodarstw domowych złożonych z dwóch osób dorosłych z trojgiem lub większą liczbą dzieci pozostających na utrzymaniu (14,2 %). Większość państw członkowskich UE odnotowała, że wskaźnik zagrożenia ubóstwem był najwyższy w przypadku samotnych osób z dziećmi na utrzymaniu. Były jednak wyjątki od tej sytuacji i w niektórych państwach wskaźnik ten był wyższy w przypadku gospodarstw domowych złożonych z dwóch osób dorosłych i co najmniej trojga dzieci. Tak było przede wszystkim w Rumunii (61,9 % w porównaniu z 31,2 %) i Bułgarii (65,0 % w porównaniu z 35,7 %) oraz – w mniejszym stopniu – w Portugalii (8,3 p.p. różnicy) i Hiszpanii (3,3 p.p. różnicy). Podobna sytuacja wystąpiła również w Szwajcarii (4,3 p.p. różnicy) oraz we wszystkich trzech krajach kandydujących, w odniesieniu do których dostępne są dane.
Środki zabezpieczenia społecznego mogą służyć jako narzędzie do walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym
Można to osiągnąć na przykład przez odpowiedni rozdział świadczeń. Jednym ze sposobów oceny skuteczności środków zabezpieczenia społecznego jest porównywanie wskaźników zagrożenia ubóstwem przed transferami socjalnymi i po nich (zob. wykres 5). W 2017 r. dzięki transferom socjalnym wskaźnik zagrożenia ubóstwem w UE-28 obniżył się z 25,6 % przed transferami socjalnymi do 16,9 % po transferach socjalnych, wynosząc ponad próg ubóstwa prawie 8,7 % populacji. Bez transferów socjalnych osoby te byłyby zagrożone ubóstwem.
Z porównania wskaźników zagrożenia ubóstwem przed transferami społecznymi i po nich wynika, że wpływ świadczeń socjalnych był niski – tj. przyczynił się do wyniesienia maksymalnie 6,0 % osób ponad próg ubóstwa – w Bułgarii (5,8 %), Portugalii (5,3 %), na Słowacji (5,1 %), we Włoszech (4,9 %), w Rumunii (4,7 %) i Grecji (3,8 %), jak również w Serbii (5,9 %), Macedonii Północnej (3,7 %) i Turcji (2,1 %).
Z drugiej strony, co najmniej połowa wszystkich osób zagrożonych ubóstwem w Finlandii, Irlandii i Danii znalazła się ponad progiem ubóstwa w efekcie transferów socjalnych; tak było również Islandii i Norwegii.
Nierówności w dochodach
Rządy, decydenci i społeczeństwo zasadniczo nie mogą walczyć z ubóstwem i wykluczeniem społecznym bez analizy nierówności – czy to ekonomicznych, czy społecznych – w obrębie danego społeczeństwa. Dane dotyczące nierówności ekonomicznych są szczególnie ważne przy szacowaniu względnego ubóstwa, ponieważ dystrybucja zasobów gospodarczych może mieć bezpośrednie przełożenie na zasięg i stopień ubóstwa.
W 2017 r. istniały znaczne nierówności w rozkładzie dochodów: ważona liczbą ludności średnia wartości krajowych dla każdego z poszczególnych państw członkowskich UE pokazuje (zob. wykres 6), że dochody „górnych” 20 % ludności (o najwyższym ekwiwalentnym dochodzie do dyspozycji) były 5,1 raza wyższe niż dochody „dolnych” 20 % (o najniższym ekwiwalentnym dochodzie do dyspozycji). Wskaźnik ten był jednak bardzo różny w zależności od państwa członkowskiego UE i sięgał od 3,4 w Słowenii i Czechach do ponad 6,0 w Grecji, na Łotwie, w Rumunii i Hiszpanii, ponad 7,0 na Litwie, aż do wartości szczytowej 8,2 w Bułgarii. Wśród państw nienależących do UE przedstawionych na wykresie 6 Islandia (3,3 w 2016 r.) i Norwegia (3,9) również odnotowały szczególnie niskie wskaźniki nierówności w rozkładzie dochodów, natomiast w Turcji (8,7) i Serbii (9,4) wskaźniki te były wyższe niż w jakimkolwiek państwie członkowskim UE.
Nierówności odczuwane przez wiele różnych grup społecznych są przedmiotem zainteresowania polityki. Szczególnie ważną w tym kontekście grupą są osoby starsze, co częściowo odzwierciedla wzrost proporcjonalnego udziału populacji w wieku co najmniej 65 lat w UE. Systemy emerytalne mogą odegrać istotną rolę w rozwiązywaniu problemu ubóstwa wśród osób starszych. Interesujące w tym względzie jest porównanie dochodów osób starszych z dochodami reszty społeczeństwa.
W całej UE-28 w 2017 r. mediana dochodów osób w wieku co najmniej 65 lat odpowiadała 92 % mediany dochodów populacji w wieku poniżej 65 lat
W czterech państwach członkowskich UE (Luksemburg, Francja, Grecja i Włochy) mediana dochodów osób starszych była wyższa od mediany dochodów osób w wieku poniżej 65 lat (zob. wykres 7). Podobna sytuacja miała miejsce w Macedonii Północnej (1,12), Serbii (1,03) i Turcji (1,01). W Hiszpanii, na Węgrzech, w Austrii, Rumunii, Polsce i Portugalii średni dochód osób starszych stanowił 90–100 % średniego dochodu dla osób w wieku poniżej 65 lat. Podobna sytuacja miała miejsce także w Islandii (dane z 2015 r.) i Norwegii. Wskaźniki poniżej 80 % odnotowano w Belgii, Szwecji, Danii, Czechach, Bułgarii, na Malcie, Litwie, Łotwie i w Estonii. Te stosunkowo niskie wskaźniki mogą być związane z uprawnieniami emerytalnymi.
Głębokość ubóstwa, która pomaga wyrazić liczbowo, na ile ubodzy są ubodzy, może być mierzona za pomocą wskaźnika głębokości ubóstwa w odniesieniu do mediany. W 2017 r. mediana dochodów osób zagrożonych ubóstwem w UE-28 plasowała się średnio na poziomie 24,1 % poniżej progu ubóstwa (zob. wykres 8). Próg ten jest ustalony na poziomie 60 % krajowej mediany ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji wszystkich osób. Wśród państw członkowskich UE mediana dochodu osób zagrożonych ubóstwem najniżej poniżej progu ubóstwa plasowała się w Rumunii (34,5 %). Wartości przekraczające 25,0 % zgłosiły również Łotwa, Słowacja, Chorwacja, Portugalia, Litwa, Włochy, Grecja, Bułgaria i Hiszpania. Jeszcze wyższy wskaźnik odnotowano w Serbii (38,8 %) i Macedonii Północnej (37,3 %). Najniższy wskaźnik głębokości ubóstwa wśród państw członkowskich zaobserwowano w Finlandii (13,7 %), a następnie na Cyprze (15,1 %). Wskaźnik głębokości ubóstwa był również szczególnie niski w Islandii (15,3 % – dane z 2016 r.).
Dane źródłowe tablic i wykresów
- Ubóstwo dochodowe: tablice i wykresy (w jęz. angielskim)
Źródła danych
Unijne badanie dochodów i warunków życia ludności (EU-SILC) rozpoczęto w 2003 r. na podstawie dżentelmeńskiego porozumienia pomiędzy Eurostatem, sześcioma państwami członkowskimi UE (Austrią, Belgią, Danią, Grecją, Irlandią, Luksemburgiem) i Norwegią. EU-SILC wprowadzono w celu dostarczenia wiarygodnych danych w zakresie wskaźników dotyczących dochodów i warunków życia – podstawę prawną gromadzenia danych w ramach tego badania stanowi rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady.
Gromadzenie tych danych statystycznych rozpoczęto formalnie w 2004 r. w 15 państwach członkowskich, a w 2005 r. rozszerzono je na wszystkie pozostałe państwa członkowskie UE-25 wraz z Islandią i Norwegią. Bułgaria i Turcja rozpoczęły prowadzenie badań EU-SILC w 2006 r., Rumunia w 2007 r., Szwajcaria w 2008 r., natomiast Chorwacja przystąpiła do badania w 2010 r. Dane dotyczące Macedonii Północnej również są dostępne od 2010 r., zaś Serbii – od 2013 r. EU-SILC obejmuje zarówno badania o charakterze przekrojowym, jak i longitudinalnym.
Dochód do dyspozycji gospodarstw domowych ustalany jest przez zsumowanie wszystkich dochodów pieniężnych otrzymanych ze wszystkich źródeł przez każdego z członków gospodarstwa domowego (dochody z pracy, inwestycji i świadczeń socjalnych) – z dochodami uzyskanymi przez gospodarstwo domowe jako całość – oraz odliczenie zapłaconych podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Aby odzwierciedlić różnice co do wielkości i składu gospodarstw domowych, suma ta jest dzielona przez liczbę „równoważnych dorosłych” za pomocą standardowej skali ekwiwalentności, tzw. „zmodyfikowanej skali ekwiwalentności OECD”, w której przyjmuje się wartość 1,0 dla pierwszej osoby dorosłej w gospodarstwie domowym, 0,5 dla każdej kolejnej w wieku co najmniej 14 lat oraz 0,3 dla osób w wieku poniżej 14 lat. Otrzymany wynik nazywany jest ekwiwalentnym dochodem do dyspozycji i przypisywany jest każdemu członkowi gospodarstwa domowego. Do celów wskaźników ubóstwa ekwiwalentny dochód do dyspozycji oblicza się przez dzielenie łącznego dochodu do dyspozycji każdego gospodarstwa domowego przez ekwiwalentną wielkość gospodarstwa domowego; w efekcie przyjmuje się, że każda osoba w gospodarstwie domowym ma taki sam ekwiwalentny dochód.
Okresem odniesienia dla dochodu jest stały okres 12 miesięcy (jak np. poprzedni rok kalendarzowy lub rok podatkowy) w przypadku wszystkich państw z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa, w przypadku którego okresem odniesienia jest bieżący rok badania, oraz Irlandii, w przypadku której badanie prowadzi się stale i dane dotyczące dochodu gromadzi się w odniesieniu do 12 miesięcy poprzedzających badanie.
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem określa się jako odsetek osób, których ekwiwalentny dochód do dyspozycji wynosi mniej niż próg zagrożenia ubóstwem (wyrażony w standardzie siły nabywczej – PPS) ustalony na poziomie 60 % krajowej mediany ekwiwalentnego dochodu do dyspozycji. Zgodnie z decyzjami Rady Europejskiej wskaźnik zagrożenia ubóstwem mierzony jest w odniesieniu do sytuacji w każdym państwie członkowskim UE i nie stosuje się wspólnej wartości progu ubóstwa. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem może być obliczany przed transferami socjalnymi i po nich, przy czym różnica między tymi wartościami jest miarą hipotetycznego wpływu krajowych transferów socjalnych na ograniczanie ryzyka ubóstwa. Emerytury i renty rodzinne zalicza się do dochodu przed transferami socjalnymi, a nie traktuje jako transferów socjalnych. Dostępne są różne analizy tego wskaźnika, na przykład: według wieku, płci, statusu zawodowego, rodzaju gospodarstwa domowego lub poziomu wykształcenia. Należy zaznaczyć, że wskaźnik ten nie jest miarą bogactwa, lecz względną miarą niskiego dochodu bieżącego (w porównaniu z innymi mieszkańcami tego samego państwa), co niekoniecznie oznacza niski poziom życia. Dane dla UE-28 i strefy euro są ważonymi liczbą ludności średnimi danych poszczególnych państw członkowskich.
Kontekst
Na szczycie Rady Europejskiej w Laeken w grudniu 2001 r. szefowie państw i rządów przyjęli pierwszy zestaw wspólnych wskaźników statystycznych dotyczących wykluczenia społecznego i ubóstwa, które są na bieżąco udoskonalane przez podgrupę ds. wskaźników (ISG) Komitetu Ochrony Socjalnej. Wskaźniki te są podstawowym elementem otwartej metody koordynacji służącym do monitorowania postępów czynionych przez państwa członkowskie UE w zwalczaniu ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Badanie EU-SILC jest źródłem odniesienia dla statystyk UE w sprawie dochodu i warunków życia, a w szczególności wskaźników dotyczących włączenia społecznego. W kontekście strategii „Europa 2020” Rada Europejska przyjęła w czerwcu 2010 r. główny cel związany z włączeniem społecznym, zgodnie z którym do 2020 r. ma być o co najmniej 20 mln mniej osób zagrożonych w UE ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w porównaniu z 2008 r. EU-SILC jest źródłem wykorzystywanym do monitorowania postępów w realizacji tego celu. Postępy te mierzone są przy pomocy wskaźników opartych na wskaźniku zagrożenia ubóstwem, wskaźniku deprywacji materialnej i liczbie osób żyjących w gospodarstwach domowych o bardzo małej intensywności pracy – więcej informacji znajduje się w artykule na temat danych statystycznych dotyczących włączenia społecznego.
Bezpośredni dostęp do
- Being young in Europe today — living conditions for children (w jęz. angielskim)
- Children at risk of poverty or social exclusion (w jęz. angielskim)
- Disability statistics — poverty and income inequalities (w jęz. angielskim)
- Europe 2020 indicators — poverty and social exclusion (w jęz. angielskim)
- Living conditions in Europe — poverty and social exclusion (w jęz. angielskim)
- Urban Europe — statistics on cities, towns and suburbs — poverty and social exclusion in cities (w jęz. angielskim)
- Living conditions in Europe — income distribution and income inequality (w jęz. angielskim)
Publikacje statystyczne
- Living conditions in Europe — 2018 edition (w jęz. angielskim)
- Monitoring social inclusion in Europe — 2017 edition (w jęz. angielskim)
Informacje prasowe
- Can you afford to heat your home? (w jęz. angielskim)
- Young people in work and at risk of poverty (w jęz. angielskim)
- 1 in 7 pensioners at risk of poverty in the EU (w jęz. angielskim)
- Can you afford a car? (w jęz. angielskim)
- EU — One in three people unable to face unexpected financial expenses (w jęz. angielskim)
- How much do social transfers reduce poverty? (w jęz. angielskim)
- At risk of poverty visualised (w jęz. angielskim)
- Young people living with their parents (w jęz. angielskim)
- 1 in 4 young people in overcrowded households (w jęz. angielskim)
- Progi zagrożenia ubóstwem — badanie EU-SILC (w jęz. angielskim)
- Wskaźnik zagrożenia ubóstwem według progu ubóstwa, wieku i płci — badanie EU-SILC (w jęz. angielskim)
- Wskaźnik zagrożenia ubóstwem według progu ubóstwa i najczęstszej aktywności zawodowej w poprzednim roku — badanie EU-SILC (w jęz. angielskim)
- Wskaźnik zagrożenia ubóstwem przed transferami socjalnymi (emerytury uwzględnione w transferach socjalnych) według progu ubóstwa, wieku i płci — badanie EU-SILC (w jęz. angielskim)
- Wskaźnik zagrożenia ubóstwem przed transferami socjalnymi (emerytury nieuwzględnione w transferach socjalnych) według progu ubóstwa, wieku i płci — badanie EU-SILC (w jęz. angielskim)
- Względny wskaźnik głębokości ubóstwa według progu ubóstwa — badanie EU-SILC (w jęz. angielskim)
- Wskaźnik zróżnicowania kwintylowego S80/S20 według płci i wybranej grupy wiekowej — badanie EU-SILC (w jęz. angielskim)
- Wskaźnik dochodu (w odniesieniu do mediany) (osoby w wieku co najmniej 65 lat) — badanie EU-SILC (w jęz. angielskim)
- Income and living conditions (t_ilc) (w jęz. angielskim)
- Dochody i warunki życia (w jęz. angielskim)
- Metodyka europejskiego badania dochodów i warunków życia (EU-SILC) (w jęz. angielskim)
- Working paper with the description of the 'Income and living conditions dataset' (w jęz. angielskim)
- Income and living conditions (ESMS metadata file — ilc_esms) (w jęz. angielskim)
- Comparative EU Statistics on Income and Living Conditions: Issues and Challenges (Proceedings of the International Conference on EU Comparative Statistics on Income and Living Conditions, Helsinki, 6–8 November 2006) (w jęz. angielskim)
- How does attrition affect estimates of persistent poverty rates? The case of European Union statistics on income and living conditions (EU-SILC) (w jęz. angielskim)
- Individual employment, household employment and risk of poverty in the EU — A decomposition analysis — 2013 edition (w jęz. angielskim)
- Statistical matching of EU-SILC and the Household Budget Survey to compare poverty estimates using income, expenditures and material deprivation — 2013 edition (w jęz. angielskim)
- Using EUROMOD to nowcast poverty risk in the European Union — 2013 edition (w jęz. angielskim)
- Rozporządzenie 2015/1589 z dnia 13 lipca 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
- Rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 z dnia 16 czerwca 2003 r. dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC)
- Rozporządzenie (WE) nr 1553/2005 z dnia 7 września 2005 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1177/2003 dotyczące statystyk Wspólnoty w sprawie dochodów i warunków życia (EU-SILC)
Analiza zatrudnienia i zmian społecznych, zob.:
- Komisja Europejska — Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego — marzec 2019 r.
- Komisja Europejska — Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego — Employment and Social Development in Europe (2018) (w jęz. angielskim)
- OECD — Better Life Initiative: Measuring Well-being and Progress (w jęz. angielskim)
- Europejski sondaż społeczny