1. Uvod

Kot je navedeno v uvodu k splošnim načelom, obstaja veliko kategorij nevarnih snovi, njihovo označevanje, pakiranje, shranjevanje in prevoz pa so zakonsko urejeni.

Na nevarne snovi lahko naletite tudi v okolju ali na delovnem mestu. Zakonito blago mora ustrezati vsem pravilom. Če morate pregledati in vzorčiti tako blago, morate prejeti kopijo varnostnega lista.

Lahko pa naletite tudi na napačno prijavljeno ali nezakonito blago. Pomembno je, da razumete nevarnosti in sprejmete ustrezne previdnostne ukrepe.



2. Kaj je nevarna snov?

Nevarna snov je vsak material, ki vam lahko neposredno ali posredno škoduje. Z nevarnimi snovmi se lahko srečate tudi med vzorčenjem ali v delovnem okolju, v katerem izvajate vzorčenje.
Nevarno blago so nevarne snovi, ki se prevažajo. Tako blago je zajeto v določbah Evropskega sporazuma o mednarodnem cestnem prevozu nevarnega blaga ter ga je treba evidentirati in označiti. Omenjajo se tako nevarne snovi kot tudi nevarno blago, vendar je treba s praktičnega vidika oboje obravnavati enako in sprejeti potrebne previdnostne ukrepe. Če niste usposobljeni za ravnanje s takim blagom, ne vstopajte v nevarno okolje in ne poskušajte vzorčiti takega blaga, če je v deklariranem tovoru. Nekatero blago lahko vzorčijo le usposobljeno osebje ali zunanji izvajalci. Nekaterega blaga se ne sme vzorčiti.

Na splošno se materiali, ki se prevažajo, označujejo kot nevarno blago. Pri vzorčenju ni posebnih razlik, saj so vse te snovi nevarne.

Da boste lažje razumeli, kaj pomeni „nevarna snov“, sledi opredelitev obeh besed.

Običajno „nevarne“ snovi po razvrstitvi in označevanju spadajo v eno od naslednjih skupin:
„Snov“ lahko pomeni kar koli od naslednjega:
To pomeni, da med nevarne snovi spada vse, kar lahko škoduje ljudem in/ali povzroči materialno škodo.



3. Kako vem, ali je neka snov nevarna?

V skladu z nacionalno in evropsko zakonodajo morajo imeti običajno vse nevarne kemikalije oznako na embalaži. Oznaka vključuje znak, podoben enemu od tukaj prikazanih znakov, podrobnosti o tveganjih, povezanih s proizvodom, in previdnostne ukrepe, potrebne pri ravnanju z njim. Stavki H in P so prikazani tukaj.

VEDNO JE TREBA PREBRATI OZNAKO IN UPOŠTEVATI NAVODILA.

Samo pravilno pakirano in označeno blago je mogoče takoj prepoznati. Če naletite na kakršno koli snov, ki je ne morete identificirati, nikoli ne domnevajte, da je varna.

Opozorilo: nekatere vrste nevarnih snovi niso vidne s prostim očesom (npr. plini, hlapi in mikroorganizmi).



4. Neoznačene nevarne snovi

Čeprav bi moral biti zakonit tovor vedno označen z ustreznimi oznakami, lahko naletite na neprijavljeno blago ali blago brez blagovnega manifesta, ki je hkrati tudi nevarno.

Na nevarne snovi lahko naletite tudi v okolju, v katerem delate, in sicer v kateri koli od zgoraj navedenih oblik.

Če sumite, da ste med delom naleteli na nevarno snov, takoj zapustite območje, dokler se ne prepričate, da je z delom varno nadaljevati, ker imate ustrezno zaščitno opremo ali ste se prepričali, da na območju ni nevarnih snovi.



5. Kje lahko dobim več informacij?

Več informacij o različnih vrstah nevarnih snovi je navedenih v naslednjih pododdelkih:


6. Kaj naj storim v primeru izpostavljenosti nevarni snovi?

Če menite, da ste bili pri delu izpostavljeni nevarni snovi, takoj poiščite zdravniško pomoč in o tem obvestite nadrejenega.

O dogodku seznanite tudi ostale, da se prepreči nadaljnja izpostavljenost.



Za več informacij glejte zakonodajo in smernice nacionalne uprave.
Navodila v tem poglavju so mišljena kot splošno opozorilo o tveganjih, ki ste jim lahko včasih izpostavljeni med pregledovanjem in vzorčenjem, ter o varnostni opremi, ki jo morate uporabiti, in potrebnih previdnostnih ukrepih.


Revizije
RazličicaDatumSpremembe
1.012. 10. 2012Prva različica
1.130. 3. 2019Posodobitev – črtani stavki R in S, popravki besedila
1.230. 1. 2020Posodobitev – dodano poglavje „Neoznačene nevarne snovi“
1.315. 7. 2021Posodobitev – sprememba besedila, dodan oddelek 5