1. Na čo slúži?
Dýchací prístroj sa odlišuje od
ochranných prostriedkov dýchacích orgánov a má pomôcť len ľuďom, ktorí sa dostanú do ťažkostí. Dýchací prístroj nie je určený na všeobecné použitie ako ochrana pred výparmi alebo plynmi.
Dýchací prístroj sa dodáva pre osoby, ktoré možno budú musieť vstupovať do uzavretých priestorov (ak sa prostredie považuje za bezpečné). Takéto uzavreté priestory sa vyskytujú najmä na plavidlách, ale môžete sa s nimi stretnúť aj na zemi, napr. letiskové tunely. Ide o priestory, v ktorých môže byť nedostatok kyslíka (alebo môžu byť obohatené kyslíkom) alebo ktoré obsahujú horľavé alebo toxické výpary.
Usmernenia o postupoch, ktoré treba prijať pri vstupe do uzavretého priestoru, a pokyny na používanie dýchacieho prístroja nájdete v oddiele
Bezpečná práca na plavidlách.
Poznámka: Dýchací prístroj nie je dodávaný na to, aby vám umožnil pracovať v nebezpečnom prostredí.
Dýchací prístroj sa poskytuje ako pomôcka na bezpečnú evakuáciu uzavretého priestoru, ak
detektor plynov signalizuje problém s atmosférou. Ak sa počas pobytu v uzavretom priestore dostanete do ťažkostí, pomôže vám udržať sa pri živote, kým vás nezachráni záchranná služba.
2. Aké typy sú dostupné?
Všeobecne sa používajú dva odlišné typy dýchacích prístrojov:
- Únikový dýchací prístroj (ELSA): Ide o zariadenie, ktoré sa dá ľahko prenášať a rýchlo nasadiť a ktoré poskytuje na krátky čas dýchateľný vzduch, čo umožňuje jeho používateľovi únik z prostredia. Pozostáva z kyslíkovej bomby obsahujúcej dýchateľný vzduch na 10 až 15 minút, ktorá je pripojená vzduchovou hadicou ku kapucni. Tá sa dá ľahko natiahnuť cez hlavu a hodí sa pre širokú škálu používateľov, a to vrátane tých, ktorí nosia brady a okuliare. Kapucňa sa dá nasadiť oveľa jednoduchšie ako tradičná maska na tvár, ktorá sa obvykle používa s inými dýchacími prístrojmi. Prístroj musíte nosiť, keď pracujete v uzavretých priestoroch.
Poznámka: Tlak v kyslíkovej bombe nesmie klesnúť pod 180 barov. Kyslíkové bomby ELSA musia byť naplnené minimálne na 80 %.
- prístroj na udržanie životných funkcií: prístroj tvoria:
- tri kyslíkové bomby so stlačeným vzduchom, každá na 45 minút, s regulátorom a ukazovateľom na sledovanie zásoby vzduchu,
- 60 m vzduchovej hadice s náhradnými 30 m pre prípad potreby, plus navijak,
- celotvárová maska a popruhy,
- spojka „Y“ na umožnenie pripojenia resuscitačného zariadenia k vzduchovej hadici,
- plne automatizovaná resuscitačná súprava.
Tento prístroj je navrhnutý tak, aby vás udržal nažive v prípade núdze. Ak zostanete uväznený alebo zranený v uzavretom priestore, vyškolený kolega by mal byť schopný pomôcť vám pomocou tohto zariadenia.
Rovnako ako dýchací prístroj môžete požadovať aj
iskrovo bezpečné ručné svietidlo, bezpečnostné popruhy, záchranné laná a pomôcky na určenie polohy na použitie v uzavretých priestoroch, spolu s
detektorom plynov.
3. Ako ich používať?
Nesmiete používať žiadny typ dýchacích prístrojov, kým ste neprešli zdravotníckym výcvikom a úspešne ho neabsolvovali.
Podrobnejšie informácie o výcviku, liekoch a spôsobe používania dýchacích prístrojov by ste mali získať od vnútroštátnej správy.
Dýchacie prístroje nemôžete použiť, ak nosíte bradu alebo ak normálne nosíte okuliare – lebo lícnica musí byť vzduchotesná.
4. Aké sú ich obmedzenia?
Dýchacie prístroje sú určené len na to, aby vás udržali nažive, kým sa nedostanete z uzavretého priestoru alebo kým vás neoslobodí záchranná služba. V žiadnom prípade by ste nemali pokračovať v prehľadávaní, kým používate dýchací prístroj.
Nepokúšajte sa zachrániť kolegov, ktorí sú uväznení v uzavretom priestore – to je úlohou záchrannej služby.
5. Ako sa o ne starať?
Kontrola a údržba: Postupy skúšania a kontroly všetkých typov dýchacích prístrojov budú uvedené vo vašich vnútroštátnych právnych predpisoch. Základné požiadavky sú:
- vizuálna kontrola popruhov, lícnice, ventilov a kyslíkových bômb,
- kontroly tlaku v kyslíkových bombách,
- kontroly objemového prietoku a kvality vzduchu privádzaného do „záchranného“ prístroja.
Všetky tieto kontroly sa musia vykonávať najmenej raz za mesiac. Môže byť uzatvorená zmluva o údržbe zariadenia. Podrobné informácie získate od referenta pre zariadenia.
Evidencia: Musíte viesť denník so záznamami o každom dôkladnom preskúšaní a vykonaných skúškach vrátane:
- mena a sídla osoby zodpovednej za zariadenie,
- údajov o zariadení a jeho rozlišovacieho znaku/čísla,
- názvu výrobcu,
- dátumu preskúšania, mena a podpisu osoby, ktorá ho vykonala,
- stavu zariadenia a akýchkoľvek zistených nedostatkov,
- (len pre ELSA) tlaku vzduchu v kyslíkovej bombe.
Evidenciu môžete viesť v akomkoľvek formáte, ale musí byť k dispozícii na nahliadnutie pre každého, kto ju chce vidieť. Záznamy by mali byť uchovávané počas piatich rokov.
Bezpečnostné popruhy, záchranné laná a pomôcky na určenie polohy: Pred použitím ich vizuálne skontrolujte, či nejavia známky opotrebenia. Po použití vyčistite záchranné laná a pomôcky na určenie polohy v súlade s pokynmi výrobcu.
Opätovné plnenie kyslíkových bômb: Kyslíková bomba, ktorá bola použitá, a to na akýkoľvek dlhý čas, musí byť okamžite odstránená z prevádzky a opätovne naplnená. To platí pre ELSA aj pre prístroj na udržanie životných funkcií.