1. Úvod
Bežne by sa od vás nemala vyžadovať kontrola nákladu ani odber vzoriek na plavidle, ale ak tak robíte, vždy sa ubezpečte, že kapitán, posádka a ostatní členovia obsluhy v blízkosti vedia, čo máte v úmysle urobiť. Tieto usmernenia vám majú poskytnúť iba prehľad nebezpečných situácií, ktoré ohrozujú vašu bezpečnosť a s ktorými sa môžete stretnúť pri práci na lodiach a iných plavidlách.
- Mali by ste si tieto nebezpečenstvá uvedomovať a vyhýbať sa nebezpečným situáciám.
- Bez osobitného povolenia, a ak je to potrebné, aj dohľadu, by ste nemali vstupovať do žiadnych priestorov plavidla, ktoré nie sú prístupné širokej verejnosti.
- Ak nie je možné sa vyhnúť zrejmému nebezpečenstvu alebo riziku, nemali by ste pokračovať bez vhodnej odbornej prípravy, usmernení, a ak je to potrebné aj príslušného povolenia kapitána alebo vlastníka plavidla.
Vždy by ste mali postupovať podľa vnútroštátnych právnych predpisov a usmernení.
Zamestnanci pracujúci na lodiach alebo plavidlách by mali mať k dispozícii hodnotenie rizík a bezpečné pracovné postupy.
1.1 Vhodné bezpečnostné vybavenie
Bezpečnostné vybavenie musí byť dostupné a malo by sa nosiť/používať. Môže zahŕňať:
- odevy s vysokou viditeľnosťou,
- záchranné vesty a/alebo „suché obleky“,
- vhodné rukavice,
- kombinézy,
- obuv s protišmykovou úpravou a antistatickú obuv (zvyčajne s chránenou špicou),
- ochranné prilby,
- prostriedky na ochranu sluchu,
- iskrovo bezpečné svietidlo alebo pracovné svetlo (bezpečné na použitie v horľavom prostredí).
Ak musíte vstúpiť do uzavretých priestorov, budú potrebné ďalšie špeciálne zariadenia (a výcvik na ich používanie) vrátane:
- osobného výstražného bezpečnostného systému (obsahuje pohybové senzory a indikuje, keď je osoba v bezvedomí),
- osobného výstražného detektora plynov (deteguje škodlivé plyny),
- iskrovo bezpečného rádia/komunikačnej linky,
- záchranárskeho vybavenia pre uzavreté priestory (dýchacieho prístroja na stlačený vzduch),
- bezpečnostných popruhov, záchranného lana a pomôcky na určenie polohy,
- manuálneho a automatického resuscitačného systému (MARS).
Pred používaním dýchacieho prístroja na stlačený vzduch sa vyžadujú zdravotné prehliadky, odborná príprava a pravidelné opakovacie školenia.
2. Prístup na plavidlá
Tento oddiel obsahuje usmernenia o bezpečnom nastupovaní na palubu plavidla. Podľa právnych predpisov je potrebné, aby kapitán plavidla poskytol bezpečné prostriedky na nastupovanie na loď a vystupovanie z nej každému, komu zákon ukladá vykonávať prácu na palube. To zahŕňa colných úradníkov, ktorí vykonávajú svoje povinnosti.
Na plavidlo sa zvyčajne nastupuje po nástupnom rebríku alebo mostíku, ktoré musia byť bezpečne zaistené. Ak mostík vedie ponad vodu, mali by tam byť aj bezpečnostné siete.
Nikdy sa nesmiete pokúšať nastupovať na palubu lode, kým si nie ste istí, že je to bezpečné. Rebríky alebo mostíky sú často klzké alebo pokryté ľadom. Riziko nehody zníži ochranná obuv s protišmykovou úpravou, mali by ste si však stále dávať pozor – najmä ak je tma. Ochranné rukavice môžu znížiť silu uchopenia, takže je potrebné postupovať obzvlášť opatrne. Okrem usmernení uvedených nižšie by ste si mali prečítať aj oddiel
práca vo výškach.
2.1 Nastupovanie z prístavnej hrádze
Keď nastupujete na palubu plavidla z prístavnej hrádze, mali by ste použiť na to určený nástupný rebrík alebo mostík. Pred ich použitím skontrolujte, či:
- sú mostík alebo rebrík správne pripevnené a zabezpečené,
- sú upevnené v bezpečnom uhle a presahujú o jeden meter miesto, kam idete,
- sú inštalované bezpečnostné siete, ak prechádzate ponad vodu,
- ak nastupujete na trajekt, mali by ste tak urobiť cez mostík, pokiaľ jediným prostriedkom na nástup nie sú rampy pre vozidlá,
- by na lodiach s palubami pod úrovňou prístavnej hrádze malo byť zariadenie na nástup k dispozícii na plavidle. Nesnažte sa na palubu skočiť – môžete sa pošmyknúť alebo spadnúť.
- Zapamätajte si, že v oblastiach s prílivom môže plavidlo v čase medzi vaším príchodom a odchodom stúpnuť alebo klesnúť, takže prístup sa môže zmeniť, napr. byť strmší alebo nemusí byť na úrovni pevniny. Ak máte pochybnosti, spýtajte sa kapitána alebo palubného dôstojníka zodpovedného za bezpečný nástup/výstup.
2.2 Nastupovanie z iného plavidla
Obzvlášť nebezpečné môže byť nastupovanie na palubu lode z iného plavidla. Ak je to možné, snažte sa tomu vyhnúť. Nikdy sa o to nepokúšajte, ak je plavidlo v pohybe. V nevyhnutných prípadoch za zabezpečenie bezpečného prístupu na iné plavidlo spravidla zodpovedá závesná loď (t. j. plavidlo, ktoré je ďalej od prístavu). Jedinou výnimkou je, ak má závesné plavidlo oveľa nižšiu výšku trupu nad ponorom (t. j. paluba je položená oveľa nižšie, takže prístup by zahŕňal lezenie); v takom prípade je za zabezpečenie vášho bezpečného nástupu zodpovedné plavidlo s väčšou výškou trupu. Zvyčajne to bude zahŕňať použitie povrazových rebríkov, pričom ide o jediný prípad, keď by ste ich mali použiť na nástup na palubu. Nepokúšajte sa šplhať po povrazovom rebríku, kým vám nebolo ukázané, ako to robiť bezpečne.
Poznámka: Pri nastupovaní na palubu lode z iného plavidla musíte vždy nosiť záchrannú vestu a byť maximálne opatrní – najmä v zlom počasí.
2.3 Použitie rebríkov
Pri nastupovaní na plavidlo nepoužívajte prenosný rebrík. Ak ho však budete potrebovať použiť z iného dôvodu, musí mať dobrú konštrukciu, byť dobre udržiavaný a dostatočne pevný (rebríky označené „na domáce použitie“ sa nesmú používať). Okrem toho dodržujte tieto bezpečnostné opatrenia:
- zabezpečte rebrík na oboch koncoch, aby ste zabránili jeho pošmyknutiu,
- ubezpečte sa, že presahuje najmenej jeden meter nad miesto, kam sa snažíte dostať, a pri lezení majte obe ruky voľné,
- nástroje si pripevnite na opasok na to určený a vybavenie uložte do tašky, ktorú máte prevesenú cez rameno,
- pri lezení smerom nahor alebo nadol buďte vždy obrátení tvárou k rebríku,
- a posúvajte sa vždy o jednu priečku.
Obzvlášť opatrní buďte vtedy, ak máte na sebe ochranný odev, ako napr. záchrannú vestu alebo ochrannú prilbu, v prípade, že sa zachytia o priečku.
2.4 Transportéry
Transportéry občas používajú pracovníci, ktorí nastupujú na mobilné vrtné súpravy na mori. Ide o jeden z nebezpečnejších prostriedkov nastupovania na palubu a používať ho môžu iba osoby, ktoré boli na to špeciálne vyškolené. S výcvikom pracovníkov, ktorí pravdepodobne budú používať transportéry, môžu pomôcť príslušní pracovníci ropného priemyselu. Všetky operácie, ktoré zahŕňajú použitie transportérov, musia byť dobre naplánované a vykonávané pod starostlivým dohľadom. Ak nastupujete na palubu mobilnej vrtnej súpravy na mori týmto spôsobom, mali by ste:
- rozumieť tomu, ako sa presun uskutoční, a byť si istí, že je to bezpečné,
- nosiť záchrannú vestu a všetky ďalšie ochranné odevy, ktoré vy alebo váš nadriadený považujete za nevyhnutné,
- sa ubezpečiť, že sú prítomné pohotovostné plavidlá a záchranný čln,
- dodržiavať všetky pokyny, ktoré vám dala osoba vykonávajúca dohľad nad presunom.
Tento typ nastupovania na palubu sa nesmie vykonávať v zlom (búrlivom) počasí.
3. Práce na palube
Niektoré nebezpečenstvá sú spoločné pre všetky priestory plavidiel. Hmyz je veľmi odolný a nachádza sa takmer všade; v nákladných priestoroch boli nájdené potkany a vo všetkých priestoroch možno nájsť odhodené znečistené predmety, ktorých by ste sa nemali dotýkať bez rukavíc.
Vybavenie na lodiach: Nikdy sa nepokúšajte skúmať akékoľvek zariadenie na palube, kým sa neporadíte so zodpovedným pracovníkom. Nekvalifikované zasahovanie do bezpečnostného vybavenia, navigačných prístrojov alebo elektrických systémov môže ovplyvniť plavbyschopnosť plavidla, čo ohrozuje bezpečnosť cestujúcich a posádky. Spáchali by ste tým trestný čin.
Priestory pre cestujúcich a posádku: Pri prehľadávaní týchto priestorov buďte opatrní – v čalúnení sa môžu skrývať ostré predmety. Ak premiestnite akékoľvek bezpečnostné vybavenie (napr. záchranné vesty), musíte ho vrátiť na pôvodné miesto, kým opustíte plavidlo.
Odkladacie priehradky a skrinky: Dávajte si pozor na nebezpečné chemické látky a vybavenie. Ak si nie ste istí, čo daný priestor obsahuje, najprv si ho prezrite a požiadajte o pomoc posádku.
Toalety: Toalety, okrem toho, že predstavujú potenciálne zdravotné riziká vo forme vyhodených injekčných ihiel atď., môžu obsahovať aj žieravé čistiace chemické látky a dezinfekčné prostriedky. Ak potrebujete prehľadať tieto oblasti, noste vhodný ochranný odev a vybavenie, najmä rukavice, a ihneď po skončení práce si umyte ruky.
Kuchynky: Elektrické kuchynské zariadenie pracuje s vysokým napätím a môže byť veľmi horúce. Dávajte si pozor na rozbité sklo atď. vo vreciach a v košoch na odpadky. Niektoré plavidlá sú vybavené kuchynskými výťahmi. Tie sú obzvlášť nebezpečné a nemali by sa používať na získanie prístupu.
Nákladné priestory: Nákladné priestory môžu byť obzvlášť nebezpečné, najmä ak prebieha nakládka alebo vykládka. Pred vstupom do nákladných priestorov si vyžiadajte povolenie. Používajte vhodný ochranný odev a ochrannú prilbu. Buďte veľmi opatrní, lebo náklad sa mohol počas plavby posunúť, najmä ak more bolo búrlivé. Niektoré druhy nákladu môžu absorbovať kyslík alebo uvoľňovať iné plyny; v prípade akýchkoľvek pochybností o atmosfére v nákladnom priestore je potrebné použiť detektor plynov.
Poznámka: Pri práci v tomto nebezpečnom prostredí sa riaďte vnútroštátnymi právnymi predpismi a usmerneniami.
3.1 Aké nebezpečenstvá hrozia?
Nebezpečenstvá na palubách plavidiel majú rozličnú závažnosť. Prehliadku nákladu a odber vzoriek na plavidle by ste mali vykonávať, len ak nie je iná možnosť. Pred vstupom do niektorých prostredí je nutný komplexný výcvik. Nikdy by ste nemali začať pracovať bez toho, aby ste informovali kapitána plavidla alebo zodpovedného palubného dôstojníka.
V nasledujúcom prehľade sú uvedené niektoré z hlavných nebezpečenstiev:
Nebezpečenstvo | Protiopatrenie |
Pracovníci pracujúci samostatne: Ak pracujete samostatne, hrozí nebezpečenstvo, že by ste mohli zostať uväznení alebo by ste sa mohli zraniť a neboli by ste schopní privolať pomoc. |
Pracovníci pracujúci samostatne: Vyhnite sa samostatnému vykonávaniu práce, ale ak musíte pracovať samostatne, udržiavajte komunikáciu s niekým, kto je zodpovedný za kontrolu vašej bezpečnosti, a kým začnete, vždy informujte niekoho iného o vašich zámeroch a mieste, kde budete pracovať. Pred odchodom z kancelárie si nezabudnite skontrolovať rádio. |
Osvetlenie: Povinnosťou kapitána je zabezpečiť dostatočné osvetlenie – nie vždy je to však možné. |
Osvetlenie: Ak nie je k dispozícii dostatočné svetlo, napr. otvorením poklopov alebo dverí, môžete použiť vhodné iskrovo bezpečné svietidlo alebo pracovné svetlo. |
Pošmyknutia a pády: Paluba plavidla by mohla byť mokrá alebo by na nej mohli byť olejové škvrny či rybie zvyšky, ktoré zvyšujú nebezpečenstvo pošmyknutia. |
Pošmyknutia a pády: Noste vhodnú antistatickú obuv/topánky s protišmykovou úpravou. Obzvlášť opatrní buďte v blízkosti palubných strojov, kde môžu byť vyliate mazadlá, alebo ak je na palube rozliaty unikajúci náklad. |
Strojové zariadenia: Na zakotvenom plavidle sa môžu používať rozličné strojové zariadenia vrátane:
- ventilácie,
- generátorov,
- navijakov,
- strojových zariadení na manipuláciu s nákladom vrátane vysokozdvižných vozíkov, žeriavov, dopravníkov alebo elevátorov.
|
Strojové zariadenia: Držte sa v dostatočnej vzdialenosti od pohybujúcich sa strojových zariadení a noste odevy s vysokou viditeľnosťou a ochrannú prilbu.
Poznámka: Obsluha strojového zariadenia môže mať obmedzený výhľad, najmä v nákladných priestoroch. Musíte dodržiavať všetky pokyny od dôstojníkov a posádky.
Poznámka: V prílivových nádržiach môžu uväzovacie laná vyžadovať časté úpravy pomocou navijakov. Držte sa v dostatočnej vzdialenosti od týchto operácií. |
Azbest: Na moderných plavidlách by sa nebezpečný azbest nemal vyskytovať, ale staršie plavidlá môžu obsahovať azbest ako protipožiarnu ochranu alebo tepelnú izoláciu. |
Azbest: Osobitne pozorní buďte na starších plavidlách alebo na plavidlách registrovaných v krajinách s nižšími štandardmi. Nenarúšajte žiadnu izoláciu na potrubiach, ani akúkoľvek inú izoláciu. Ak si myslíte, že vám môže hroziť riziko, priestor okamžite opustite a informuje o tom kapitána. |
Vybavenie na lodiach: Môže vám byť ponúknutá možnosť používať bezpečnostné vybavenie, ktoré je súčasťou plavidla. Túto možnosť by ste nemali využiť, ak ste neabsolvovali školenie o používaní takéhoto vybavenia a ak nie ste presvedčení o jeho riadnej funkčnosti. |
Vybavenie na lodiach: V praxi by nemalo byť potrebné použiť vybavenie, ktoré poskytuje kapitán plavidla. Ak je to potrebné, vždy treba použiť oficiálne vybavenie – po absolvovaní príslušného školenia. |
Chladiace zariadenia: Chladiace zariadenia môžu mať automatické uzamykanie a môžu obsahovať osobitnú atmosféru na zachovanie tovaru v dobrom stave. Často je v nich udržiavaná teplota –25 °C alebo nižšia. |
Chladiace zariadenia:
- postarajte sa, aby vždy niekto stál z vonkajšej strany dverí, kto by mohol privolať pomoc, ak sa dostanete do problémov,
- skontrolujte, či je v chladiarni dostatočné množstvo kyslíka a pred vstupom sa ubezpečte, že v nej nie sú prítomné nebezpečné plyny,
- noste termoizolačný odev, ktorý vás ochráni pred chladom,
- obmedzte na minimum čas, ktorý strávite v chladiacom zariadení, aby vaša telesná teplota príliš neklesla.
|
Kontakt s olejovými a inými rozliatymi škvrnami: Môžete naraziť na olejové škvrny alebo unikajúci náklad. Olej aj náklad by mohli byť nebezpečné, či už pri kontakte alebo vdýchnutí. |
Kontakt s olejovými a inými rozliatymi škvrnami: Ak zbadáte, že z kontajnera vytiekla alebo uniká akákoľvek látka, skontrolujte, či bola identifikovaná. Pokiaľ situácia nebola označená kvalifikovanou osobou ako absolútne bezpečná, priestor ihneď opustite a informujte o tom kapitána. Vyvarujte sa akéhokoľvek kontaktu s rozliatymi škvrnami, aj keď sú považované za bezpečné, lebo by sa u vás mohla prejaviť kožná reakcia. Ak spozorujete akékoľvek symptómy, vyhľadajte riadnu lekársku pomoc.
Poznámka: Aj tie chemické látky, ktoré sú samé osebe bezpečné, môžu reagovať (navzájom alebo s vodnými parami v atmosfére) a uvoľňovať toxické plyny alebo sa zahriať na teplotu, ktorá spôsobí zranenie alebo vyvolá požiar. |
Nadmerný hluk: Na plavidle môže pracovať mnoho hlučných strojov, aj keď je zakotvené, vrátane:
- ventilácie,
- generátorov,
- navijakov,
- strojových zariadení na manipuláciu s nákladom vrátane vysokozdvižných vozíkov, žeriavov, dopravníkov alebo elevátorov.
|
Nadmerný hluk: Mali by ste vyhodnotiť riziká a svoj pobyt v hlučnom prostredí obmedziť alebo použiť chrániče sluchu. Dlhotrvajúce vystavenie dokonca aj miernym úrovniam hluku môže poškodiť sluch.
Poznámka: Nadmerný hluk môže brániť komunikácii a znižuje vašu pozornosť pri uvedomovaní si iných nebezpečenstiev. |
Uzavreté priestory: Ako už bolo uvedené, uzavreté priestory na palubách lodí vrátane:
- balastných nádrží,
- skladovacích skríň,
- nákladných priestorov, zásobníkov a
- strojovní
môžu predstavovať širokú škálu nebezpečenstiev vrátane toxických výparov a látok. |
Uzavreté priestory: Nikdy nevstupujte do akýchkoľvek uzavretých priestorov bez príslušného výcviku a vybavenia. Vášmu vstupu do akéhokoľvek uzavretého priestoru by vždy malo predchádzať hodnotenie rizík a získanie povolenia od kapitána alebo povereného palubného dôstojníka. |
Podrobnejšie informácie nájdete v právnych predpisoch a usmerneniach vašej štátnej správy.