Existuje celá škála situácií, v ktorých sa od vás môže vyžadovať práca vo výškach, či už v prístave alebo v lodeniciach, na palube plavidla, na letisku, v priestoroch podnikateľského subjektu alebo na iných neznámych miestach. Riziká sú rovnaké a musia byť prijaté nevyhnutné bezpečnostné opatrenia. Ak nie ste presvedčení, že môžete bezpečne pracovať, nemali by ste v práci pokračovať, kým sa neubezpečíte, že máte k dispozícii vhodné vybavenie alebo že boli vykonané bezpečnostné opatrenia.



1. Čo je to práca vo výškach?

Práca vo výške znamená pracovať na akomkoľvek mieste, z ktorého – ak by neboli prijaté bezpečnostné opatrenia – by ste mohli spadnúť a zraniť sa.

Ak:
budete pracovať vo výške; platí to pre každú situáciu, keď by ste mohli spadnúť z jednej úrovne na druhú.

Príklady práce vo výške:


2. Aké bezpečnostné opatrenia musím prijať?

Poznámka: Práca vo výškach môže byť jednorazová alebo môže byť súčasťou vašich bežných úloh. Ubezpečte sa, že ste identifikovali všetky úlohy, ktoré vyžadujú prácu vo výške, aby ste ich mohli bezpečne vykonať. Ak musíte pracovať vo výške, kľúčom k prevencii zranení je vykonať hodnotenie rizík, aby ste mohli prijať správne bezpečnostné opatrenia.

Hodnotenie rizík a bezpečné pracovné postupy by sa mali dodržiavať pri všetkých činnostiach, ktoré zahŕňajú prácu vo výškach.



3. Môžete predísť nutnosti vykonávať prácu vo výške?

V niektorých prípadoch nie je možné zabrániť práci vo výške. Prehliadku nákladu a odber vzoriek by ste však vždy mali vykonávať vo vhodnom prostredí. To zvyčajne znamená, že tovar by mal byť vybratý z kontajnera alebo cestného vozidla a umiestnený na zemi na rovnej ploche, čím sa predíde nutnosti pracovať vo výške.

Ak pracujete v neznámom prostredí alebo v neznámej situácii, mali by ste starostlivo zvážiť riziká a nepokračovať v prehliadke a odoberaní vzoriek, kým si nie ste istí, že je to bezpečné.



4. Môžete zabrániť pádu?

Áno, môžete tak urobiť:

Na získanie prístupu nepoužívajte improvizované metódy – napríklad palety na vysokozdvižnom vozíku.

Pri práci na vrchu cestných alebo železničných cisterien s využitím prístupu, ktorý je namontovaný na danom vozidle, vždy skontrolujte, či:

Ak je to možné, nepoužívajte rebríky ani prenosné schodíky, ktoré sú voľné alebo bez podpery.

Starostlivo zvážte, ako ponesiete zariadenie na odber vzoriek a odoberiete vzorku.



5. Môžete minimalizovať následky pádu?

V prvom rade sa musíte snažiť vyhnúť sa a zabrániť pádu, kým pristúpite k opatreniam, ktoré len minimalizujú alebo obmedzujú jeho následky.




6. Aké ďalšie opatrenia musíte prijať na zníženie rizika pádu?

Ak používate akékoľvek zariadenie na prácu vo výške, musíte sa takisto ubezpečiť, že:

Bežné používanie rebríkov alebo prenosných schodíkov nezahŕňa opatrenia na prevenciu pádov alebo minimalizáciu následkov. Preto musíte byť schopní preukázať, že nebol dôvod na výber alternatívneho zariadenia, lebo úloha predstavuje nízke riziko a má krátke trvanie.



7. Overili ste si prítomnosť krehkých povrchov?

Musíte si byť vedomí najmä všetkých krehkých materiálov v prostredí, kde vykonávate práce vo výškach, alebo v jeho blízkosti, lebo by mohli zvyšovať riziko. Krehký povrch by sa mohol ľahko preboriť, ak by na ňom niekto pracoval alebo ak by naň spadol. Bežné príklady zahŕňajú azbestocementovú strešnú krytinu, strešné okná, ale aj materiály používané na premostenie v silách.

Ubezpečte sa, že ste:


8. Existujú akékoľvek ďalšie riziká spojené s prácou vo výškach?

Zapamätajte si, že práca vo výškach môže zvýšiť ďalšie riziká:


Usmernenia uvedené v tomto oddieli majú slúžiť ako všeobecné pripomenutie rizík, s ktorými sa možno stretnúť počas prehliadok a pri odoberaní vzoriek, bezpečnostného vybavenia, ktoré by ste mali použiť, a opatrení, ktoré by ste mali prijať.
Podrobnejšie informácie nájdete v právnych predpisoch a usmerneniach vašej štátnej správy.


Revízie
Verzia Dátum Zmeny
1.0 12.10.2012 Prvá verzia
1.1 15.07.2020 Update - text revision, new text in paragraphs 4 and 5