1. Na čo slúžia?

Súčasťou vašich povinností môže byť aj práca v prostredí, kde by ste mohli byť vystavení účinkom škodlivého prachu, dymu alebo plynu, alebo kde pravdepodobne nebude dostatok kyslíka (alebo oboje). S najväčšou pravdepodobnosťou sa s takýmto prostredím stretnete pri prehľadávaní lodí.

Ak sa tomuto prostrediu nemôžete vyhnúť (napr. použitím iných pracovných postupov), musíte nosiť ochranné prostriedky dýchacích orgánov.

K dispozícii je mnoho rozličných typov, od jednoduchých masiek proti prachu až po zložité dýchacie prístroje. Tento oddiel sa zaoberá respirátormi určenými na ochranu pred škodlivým prachom. Dýchacie prístroje určené na ochranu pred toxickými výparmi alebo nedostatkom kyslíka sú uvedené v ďalšom oddiele.



2. Ako sa rozhodnem, ktoré prostriedky na ochranu dýchacích orgánov odporučím?

Musíte sa ubezpečiť, že ochranný prostriedok dýchacích orgánov je vhodný z hľadiska nebezpečenstva v prostredí, kde pracujete. Potom sa môžete rozhodnúť, ktoré typy prostriedkov potrebujete používať (pozri ďalší oddiel). Ak chcete zistiť, či je daný prostriedok vhodný, mali by ste sa pýtať:
K dispozícii môžete mať aj rady odborníkov. Oddiel o nebezpečných látkach poskytuje rady o vykonávaní prehliadok takýchto látok.



3. Aké typy sú dostupné?

Respirátory, ktoré používajú mnohé správy, prečisťujú vzduch tým, že pri vdychovaní prechádza cez filter, ktorý z neho odstraňuje škodlivé látky. Dostupné sú rozličné typy filtrov v závislosti od nebezpečenstva, s ktorým sa pravdepodobne stretnete.

Je absolútne nevyhnutné, aby ste si zvolili vhodný typ a filter. Použitie nesprávneho typu môže byť veľmi nebezpečné, lebo vás neochráni.

UPOZORNENIE: Ochranný prostriedok musí byť správne nasadený a pred jeho použitím musí byť zabezpečené školenie.

Maska proti prachu
  • Základná maska proti prachu poskytuje v prašnom prostredí OBMEDZENÚ ochranu.
  • Uistite sa, že tesne prilieha k nosu a brade.
  • Nemusí poskytnúť ochranu pred jemným prachom alebo nanočasticami.
  • NEPOSKYTUJE ochranu pred výparmi a plynmi.
  • LEN NA JEDNO POUŽITIE

Polomaska s filtrom
  • VYŽADUJE SA ZAŠKOLENIE A SPRÁVNE NASADENIE.
  • Využívajú sa vymeniteľné filtre.
  • Musí sa zvoliť vhodný filter pre dané podmienky.
  • NEPOSKYTUJE ochranu pred výparmi a plynmi.
  • Filtre sa musia pravidelne vymieňať a stav masky sa musí kontrolovať.
  • Môže byť potrebná dodatočná ochrana očí.

Celotvárová maska s filtrom
  • VYŽADUJE SA ZAŠKOLENIE A SPRÁVNE NASADENIE.
  • Využívajú sa vymeniteľné filtre.
  • Musí sa zvoliť vhodný filter pre dané podmienky.
  • Filtre sa musia pravidelne vymieňať a stav masky sa musí kontrolovať.

Celotvárová kukla s núteným obehom vzduchu
  • VYŽADUJE SA ZAŠKOLENIE A SPRÁVNE NASADENIE.
  • Pomocou čerpadla na filtrovanie vzduchu sa okolo tváre vytvára podtlak s prietokom čistého vzduchu.
  • Využívajú sa vymeniteľné filtre.
  • Musí sa zvoliť vhodný filter pre dané podmienky.
  • Filtre sa musia pravidelne vymieňať a stav masky sa musí kontrolovať.
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov vás neochránia v prípade výskytu výparov, plynov a nedostatku kyslíka.
Do takýchto priestorov nesmiete vstupovať, pokiaľ nie ste vyškolení a vybavení dýchacími prístrojmi.

Samostatný dýchací prístroj
  • VYŽADUJE SA ZAŠKOLENIE A SPRÁVNE NASADENIE.
  • Nádoba so stlačeným vzduchom vytvára okolo tváre podtlak s prietokom čistého vzduchu.
Viac informácií nájdete v časti Dýchacie prístroje.

Celotvárová maska a celotvárová kukla s núteným obehom vzduchu môžu poskytnúť ochranu pred výparmi a plynmi – v závislosti od typu použitého filtra.

4. Aké sú ich obmedzenia?

Respirátory neposkytujú ochranu pred toxickými plynmi; sú určené najmä na ochranu pred škodlivým alebo obťažujúcim prachom. Ich kvalitu určuje filtračný materiál – ak filtračný materiál chýba, je poškodený alebo opotrebovaný, respirátor vás neochráni.


Filtre v respirátoroch sa po čase upchajú prachom, a potom bude dýchanie sťažené. Filtre meňte (mimo kontaminovaného prostredia) podľa odporúčaní výrobcu.

Poznámka: Niektoré respirátory s filtračnými vložkami majú aj odporúčanú lehotu „maximálneho použitia“. Ubezpečte sa, že túto lehotu poznáte, a sledujte jej uplynutie.



5. Kde musíte ochranné prostriedky dýchacích orgánov používať?

Respirátory by ste mali nosiť vždy, keď budete musieť pracovať v prašnom prostredí. To, či sú respirátory vyžadované, by mali určiť vedúci pracovníci na základe nimi vykonaného hodnotenia rizík pre zdravie a bezpečnosť.

Ochrana dýchacích ciest v kombinácii s prostriedkami na ochranu celého tela a vhodnými rukavicami by sa mala používať aj pri manipulácii s nebezpečným tovarom alebo chemikáliami s neznámym zložením.



6. Ako ich používať?

Je dôležité, aby ste vedeli, ako používať všetky formy ochrany dýchacích orgánov. Váš vedúci by vám mal poskytnúť školenie, ktoré bude zahŕňať tieto témy:
Obzvlášť dôležité je najmä to, aby správne pasovala lícnica dýchacej masky. Musí byť vzduchotesná. Preto pre pracovníkov, ktorí nosia bradu alebo okuliare, nie sú vhodné celotvárové dýchacie masky.

Pred použitím dýchacej masky si vyskúšajte napasovanie lícnice:




7. Ako sa o ne starať?

Skladovanie: Respirátor by ste mali skladovať v prenosnom ochrannom puzdre, čistej kovovej škatuli alebo čistom polyetylénovom obale.

Kontroly: Pred použitím musíte všetky respirátory skontrolovať:

LícnicaSkontrolujte, či nie je popraskaná, prepichnutá alebo inak poškodená
PopruhySkontrolujte spoľahlivosť prešívania
VentilySkontrolujte, či nie sú poškodené, a ubezpečte sa, že ich možno voľne nastavovať a že sú bezpečne upevnené
FiltreSkontrolujte, že sú nepoškodené a bezpečne pripevnené a že sú správneho typu pre materiály, s ktorými môžu prísť do styku
Ostatné komponentySkontrolujte, že sú bezpečne upevnené a nepoškodené


Výmena filtrov: Filtre meňte v súlade s pokynmi výrobcu alebo skôr, ak pri použití respirátora máte problémy s dýchaním. Náhradné filtračné vložky musia byť skladované na tmavom a suchom mieste pri izbovej teplote. Nepoužité filtre majú určitú dobu skladovateľnosti a nesmú sa používať po stanovenom dátume exspirácie.

Čistenie: Respirátor musí byť udržiavaný čistý a vydezinfikovaný a po každom použití sa musí prehliadnuť. Filter neumývajte – respirátor by ste mali rozobrať a zvyšok umyť mydlom a vodou (nepoužívajte čistiace prostriedky ani rozpúšťadlá). Vyčistite a skontrolujte výdychový ventil a celú jednotku vydezinfikujte miernym čistiacim roztokom používaným v domácnosti. Filter nepripevňujte späť, kým nie je úplne suchý – ale uchovávajte ho mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.

Servis a opravy: Servis a opravy musia vykonávať iba skúsené osoby, zvyčajne výrobca. Nepokúšajte sa vykonávať ani len drobné opravy, s výnimkou výmeny filtračných vložiek.



Podrobnejšie informácie si musíte vyhľadať v právnych predpisoch a usmerneniach vašej štátnej správy.

Usmernenia uvedené v tomto oddiele majú slúžiť ako všeobecné pripomenutie rizík, s ktorými sa možno stretnúť počas prehliadok a pri odoberaní vzoriek, bezpečnostného vybavenia, ktoré by ste mali použiť, a opatrení, ktoré by ste mali prijať.

Posledná revízia 10.2.2021