1. Įvadas

Kaip nurodyta Įvade į sveikatą ir saugą, yra daug pavojingų medžiagų kategorijų, o visų tokių medžiagų ženklinimas, pakavimas, laikymas ir vežimas reglamentuojamas teisės aktais.

Su pavojingomis medžiagomis taip pat galite susidurti aplinkoje ar savo darbo vietoje. Legalios prekės turėtų būti tvarkomos laikantis visų šių taisyklių, o tikrinant tokias prekes ir imant jų ėminius turėtų būti pateikiama medžiagos saugos duomenų lapo kopija.

Tačiau gali būti, kad aptiksite ir netinkamai deklaruotų arba nelegalių prekių. Svarbu suvokti pavojus ir imtis tinkamų atsargumo priemonių.



2. Kas yra pavojinga medžiaga?

Pavojinga medžiaga – bet kokia medžiaga, kuri gali jums tiesiogiai arba netiesiogiai pakenkti. Su pavojingomis medžiagomis galite susidurti imdami ėminius arba jų gali būti darbo aplinkoje, kurioje imate ėminius.
Pavojingi kroviniai – gabenamos pavojingos medžiagos. Jiems taikomos ADR taisyklės, jie turėtų būti dokumentuoti ir paženklinti. Rasite daug nuorodų ir į pavojingas medžiagas, ir į pavojingus krovinius, tačiau praktiniu požiūriu juos turėtumėte traktuoti vienodai ir imtis būtinų atsargumo priemonių. Jei nesate išmokyti, kaip su jais dirbti, kai deklaruotas toks krovinys, neturėtumėte patekti į pavojingą aplinką arba bandyti paimti ėminių. Tam tikrų prekių ėminius turi imti tik kvalifikuoti darbuotojai arba rangovai. Kai kurių prekių ėminiai niekada neturėtų būti imami.

Paprastai medžiagos, kurios yra gabenamos, vadinamos pavojingais kroviniais. Praktiniu požiūriu, kai imate ėminius, esminio skirtumo nėra – jie visi jums yra pavojingi.

Kad būtų lengviau suprasti, kas yra pavojinga medžiaga, kiekvienas žodis apibrėžiamas atskirai.

Kaip pavojingos paprastai klasifikuojamos ir ženklinamos prie bet kurios iš šių grupių priskiriamos medžiagos:
Medžiaga gali būti:
Taigi pavojinga gali būti bet kuri medžiaga, galinti sužeisti ar padaryti žalos žmonėms ir (arba) turtui.



3. Kaip nustatyti, kad medžiaga pavojinga?

Įprastai, laikantis nacionalinės ir Europos Sąjungos teisės aktų, visų pavojingų cheminių medžiagų pakuotės turėtų būti paženklintos. Ženklinama panašiu į vieną iš čia parodytų ženklų, taip pat pateikiama išsami informacija apie su produktu susijusią riziką ir jį kraunant būtinas atsargumo priemones. Pavojingumo ir atsargumo frazės pateiktos čia.

BŪTINA VISADA PERSKAITYTI ŽENKLĄ IR LAIKYTIS NURODYMŲ.

Tik tinkamai supakuotos ir paženklintos prekės bus iš karto identifikuojamos. Aptikę nežinomą medžiagą, niekada nedarykite prielaidos, kad ji saugi.

Įsidėmėkite: kai kurių rūšių pavojingos medžiagos (pvz., dujos, dūmai ir mikroorganizmai) žmogui nematomos.



4. Nepaženklintos pavojingos medžiagos

Nors teisėtas krovinys visada turėtų būti tinkamai paženklintas, galite aptikti nedeklaruotų prekių arba prekių be dokumentų, kurios taip pat gali būti pavojingos.

Pavojingų medžiagų taip pat gali būti aplinkoje, kurioje dirbate. Jos gali būti bet kurios iš pirmiau išvardytų formų.

Jei įtariate, kad savo darbo vietoje susidūrėte su pavojinga medžiaga, turėtumėte nedelsdami išeiti iš tos teritorijos, kol įsitikinsite, kad tęsti darbą yra saugu, nes turite tinkamas apsaugos priemones arba esate įsitikinę, kad toje vietoje pavojingų medžiagų nėra.



5. Kur galėčiau gauti daugiau informacijos?

Daugiau informacijos apie įvairių rūšių pavojingas medžiagas pateikiama šiuose skirsniuose:


6. Ką daryti patyrus pavojingos medžiagos poveikį?

Jei manote, kad dirbdami patyrėte pavojingos medžiagos poveikį, turėtumėte nedelsdami kreiptis medicinos pagalbos ar patarimo ir informuoti vadovą.

Kad būtų išvengta tolesnio poveikio, turėtumėte apie incidentą pranešti kitiems darbuotojams.



Daugiau informacijos ieškokite teisės aktuose ir savo nacionalinės administracijos gairėse.
Šiame skyriuje pateiktose gairėse siekiama apskritai priminti apie atliekant tyrimus ir imant ėminius kartais kylančią riziką, taip pat naudotiną saugos įrangą ir taikytinas atsargumo priemones.


Peržiūra
VersijaDataPakeitimai
1.012.10.2012Pirmoji versija
1.130.03.2019Atnaujinta: išbrauktos rizikos ir saugos frazės, pataisytas tekstas
1.230.01.2020Papildyta: pridėtas skyrelis „Nepaženklintos pavojingos medžiagos“
1.315.07.2021Atnaujinta: pakeistas tekstas, pridėtas 5 skyrelis.