Насипно зърно и семена
Определение

(списък на кодовете по ХС, за които се отнася настоящата карта)
Продукти на гранули с добра течливост; зърно, семена; хранителни продукти; фураж за животни и т.н.

Маслодайни семена и плодове и всякакви продукти, агломерирани под формата на гранули

За продукти в прахообразна форма вж. специалната карта за „Храни, на прах“.

За продукти в индивидуални опаковки вж. специалната карта за „Опаковки за продажба на дребно и завършени артикули“.


Насипно зърно и семена
Препоръчано минимално количество за всяка крайна проба

0,5 kg (1 kg за определяне на качеството на пшеницата)
Приложими стандарти (ISO и норми на ЕС) и съответното законодателство
  • ISO 542 Маслодайни семена. Вземане на проби.
  • ISO 948 Подправки растителни. Вземане на проби.
  • ISO 24333 Зърнено-житни култури и зърнено-житни продукти. Вземане на проби.
  • Регламент (ЕО) № 152/2009 на Комисията за определяне на методите за вземане на проби и анализ за целите на официалния контрол на фуражите.
Следва да направите справка така също в своето национално законодателство и в своите национални указания относно вземането на проби.


Необходимо оборудване
Препоръчителен инструмент за вземане на проби според използвания метод
  • Пробоотборници тип „лопатка“, „черпак“, с дълги дръжки (S03-01)
  • Зонален пробоотборник (S02-01)
  • Пробоотборник тип „копие“ (S01-01)
  • Оборудване за разделяне на проби (D01-01)
Контейнери, които следва да се използват за съхраняване на проби
  • Пластмасови пликове, различни размери, със или без предварително отпечатан етикет (P00)
  • Пластмасови бутилки, банки или буркани, различни размери (P01, P03, P04)
Контейнерите трябва да бъдат направени от материал, който е подходящ за съхраняване на храна.

Предпазни мерки за безопасност и оценка на риска
  • Следва да сте запознати и да спазвате всички инструкции за здравословни и безопасни условия на труд, посочени в местната оценка на риска, и/или безопасните работни практики за мястото, на което се извършва вземането на проби.
  • Вж. Здравословни и безопасни условия на труд за „Вземане на проби от хранителни продукти“ за подробни съвети относно хигиената и рисковете при сухите храни в насипно състояние.
  • Трябва да се поддържа хигиена на хранителните продукти.
  • Уверете се, че разполагате с чисти и подходящи ЛПС за обстоятелствата.
  • Продуктите от растителен произход могат да бъдат прашни или да съдържат агенти, които са опасни за човешкото здраве. Служителите следва да направят оценка на риска, когато видят пратката.
  • Служителите следва да носят подходящи средства, които да предпазват дихателните им органи от експозиция на прах.
  • Високото съдържание на прах във въздуха в комбинация със статично електричество може да предизвика пожар или експлозия.

План за вземане на проби
Вид на пратката Процедура
Пратка за митническо оформяне Една обща проба се състои от подходящ брой точкови проби, избрани произволно или системно в цялата пратка.

Пликове, бидони Една обща проба: чрез произволен подбор от различни части на пратката.

Вземат се точкови проби произволно от най-малко два плика или бидона от средата.

За контрола на фуражите направете справка с Регламент (ЕО) № 152/2009 на Комисията

Насипни товари, премествани с конвейер или друго средство за прехвърляне на зърно Една обща проба: от точкови проби по целия диаметър на потока, като интервалите се определят от скоростта на потока За повече информация вж. Общи принципи, Методи за вземане на проби.

Когато зърното се премества механично с конвейери или друго оборудване, може да има отклоняващи клапани или улеи, които дават възможност за вземане на проби от движещия се поток на равномерни интервали. Ако няма такива приспособления, от съображения за здравословни и безопасни условия на труд може да се наложи потокът да се спре и да се използва пробоотборник тип „лопатка“ или „черпак“ за вземане на проба от конвейера. В някои случаи проби могат да бъдат вземани чрез прекарване на пробоотборник тип „черпак“ с дълги дръжки през движещия се поток зърно на редовни интервали. Във всеки случай проби трябва да се вземат през цялото време, през което партидата преминава през мястото за вземане на проби, за да се гарантира представителността на общата проба.

Без опаковки < 15 тона във вагони, резервоари или контейнери Една обща проба: от точкови проби, взети на редовни интервали при движението на пратката (вж. Преместване на насипни товари) или от най-малко пет стандартни места. За повече информация вж. Общи принципи, Методи за вземане на проби

За контрола на фуражите направете справка с Регламент (ЕО) № 152/2009 на Комисията

Без опаковки > 15 тона, но < 30 тона във вагони, резервоари или контейнери Една обща проба: от точкови проби, взети на редовни интервали при движението на пратката (вж. Преместване на насипни товари) или от най-малко осем стандартни места. За повече информация вж. Общи принципи, Методи за вземане на проби

За контрола на фуражите направете справка с Регламент (ЕО) № 152/2009 на Комисията

Без опаковки > 30 тона, но < 50 тона във вагони, резервоари или контейнери Една обща проба: от точкови проби, взети на редовни интервали при движението на пратката (вж. Преместване на насипни товари) или от най-малко единайсет стандартни места. За повече информация вж. Общи принципи, Методи за вземане на проби

За контрола на фуражите направете справка с Регламент (ЕО) № 152/2009 на Комисията

Без опаковки < 500 тона в силози Една обща проба: от точкови проби, взети на редовни интервали при разтоварването на пратката (вж. Преместване на насипни товари) или прехвърлянето ѝ в друг силоз.

За контрола на фуражите направете справка с Регламент (ЕО) № 152/2009 на Комисията

Без опаковки в кораб > 500 тона в трюмове Една обща проба: от точкови проби, взети на редовни интервали при разтоварването на пратката (вж. Преместване на насипни товари) или от най-малко пет стандартни места (едно в средата плюс четири в средните точки между центъра и върховите точки).

Без опаковки в кораб > 500 тона в различни трюмове Една обща проба за всеки трюм: от точкови проби, взети на редовни интервали при разтоварването на пратката (вж. Преместване на насипни товари) или от най-малко пет стандартни места. За повече информация вж. Общи принципи, Методи за вземане на проби

За контрола на фуражите направете справка с Регламент (ЕО) № 152/2009 на Комисията


Боравене с пробите
Общи положения
  • Когато продуктът се транспортира като обща маса без опаковка, товарът трябва да се счита за едно цяло и да се вземат проби от всички части на товара.
  • Вземане на представителни проби: Пробата трябва да бъде представителна за цялата пратка. Точкови проби трябва да бъдат взети от цялата партида или през целия процес на разтоварване. Препоръчителното минимално количество за всяка точкова проба/извадка е 1 kg. Точковите проби трябва да бъдат смесени внимателно за образуване на общата проба. Уверете се, че процесът на вземане на проби не променя продукта, от който се вземат пробите. Трябва да избягвате манипулации (като проветряване или пресяване), които може да бъдат извършени за намаляване на количеството прах или на други съставки (трици и т.н.).
  • Вземане на проби: могат да се използват различни методи в зависимост от начина на транспортиране и разтоварване на зърното от транспортното средство.
  • В насипно състояние
    • Зонален пробоотборник (S02-01): сондите влизат в товара, като отворът е насочен към дъното, тогава се завъртат на 180˚ и след това се изтеглят бавно, за да се вземе еднообразна проба от цялото сечение. От всяка партида пробите трябва да се вземат от три височини (горно, средно и долно ниво) и от различни места, за да се гарантира представителността на общата проба.
    • Пробоотборник тип „копие“ (S01-01): вертикалните сонди се пускат, като камерата(ите) за вземане на проби е(са) затворени. Когато сондата достигне желаната дълбочина, камерите трябва да се отворят и сондата да се завърти, за да се гарантира напълването на камерите. Затворете камерите и изтеглете сондата. От всяка партида трябва да се вземат проби от различни места по повърхността и на различни дълбочини, за да се гарантира представителността на общата проба.
Формуляр за вземане на проби
  • Попълнете формуляра за вземане на проби. Един екземпляр следва да бъде приложен към пробите, а един екземпляр да бъде съхранен за архива.
Транспортиране
  • Пробите трябва да се съхраняват при стайна температура на сухо и добре проветриво място. Те трябва да бъдат защитени от светлина и миризма с цел да се избегне замърсяване, развитие на микробиологични организми или други ситуации, които биха повредили пробата.
Съхранение
  • Пробите трябва да се съхраняват при стайна температура на сухо и добре проветриво място. Те трябва да бъдат защитени от светлина и миризма с цел да се избегне замърсяване, развитие на микробиологични организми или други ситуации, които биха повредили пробата.
  • Пробите, които ще се изследват за съдържание на влага или при които съдържанието на влага може да окаже въздействие върху анализа, трябва да бъдат опаковани във влагонепропускливи контейнери с херметично затваряне. Контейнерът трябва да бъде напълнен изцяло и след това запечатан, за да се избегне каквато и да било промяна на съдържанието на влага

Насипно зърно и семена (разгъване на списъка)
Код по ХС Описание


Редакции
ВерсияДатаПромени
1.012.10.2012 г.Първа версия
1.11.11.2019 г.Промяна в заглавието на картата; изменения в текста и в списъка с кодове по ХС; променено минимално количество за всяка крайна проба
1.1.12.11.2019 г.Промени в текста
1.210.2.2021 г.Актуализация – нов формат – изменение на текста