Храни, течни, висок вискозитет
Определение

(списък на кодовете по ХС, за които се отнася настоящата карта)
Течни храни с висок вискозитет в насипно състояние, като мед, доматени продукти, сосове, мармалад, царевични и кленови сиропи, меласа, горчица, сокове, плодови и зеленчукови концентрати; животински мазнини и високо вискозни растителни масла, сланина, маргарин, какаово масло, фъстъчено масло, растителна мазнина и подобни продукти Горепосочените стоки може да се считат също така за стоки с нисък вискозитет в зависимост от точните им характеристики и/или от температурата.

Настоящата карта обхваща също и продуктите за храна на животни, течни, с висок вискозитет.

За замразени продукти вж. глава „Процедури за вземане на проби“.

За течни храни с нисък вискозитет вж. специалната карта за вземане на проби за „Храни, течни, нисък вискозитет“.

За продукти в индивидуални опаковки вж. специалната карта за „Опаковки за продажба на дребно и завършени артикули“.

За млечни продукти вж. специалната карта за „Млечни продукти“.


Храни, течни, висок вискозитет
Препоръчано минимално количество за всяка крайна проба

  • 0,5 L или 0,5 Kg
Приложими стандарти (ISO и норми на ЕС) и относимо законодателство
  • EN ISO 707 Мляко и млечни продукти. Указания за вземане на проби.
  • EN ISO 5555: Животински и растителни мазнини и масла. Вземане на проба.
  • Регламент (ЕО) № 1989/2003 на Комисията за изменение на Регламент (ЕИО) № 2568/91 относно характеристиките на маслиновото масло и маслиновото масло от остатъчен материал и съответните методи за анализ.
  • Регламент за изпълнение (ЕС) № 1348/2013 на Комисията за изменение на Регламент (ЕИО) № 2568/91 относно характеристиките на маслиновото масло и маслиновото масло от остатъчен материал и съответните методи за анализ.
  • Регламент (ЕО) № 152/2009 на Комисията от 27 януари 2009 г. за определяне на методите за вземане на проби и анализ за целите на официалния контрол на фуражите.
Следва да направите справка и в националното законодателство и националните указания на своята държава относно вземането на проби.


Необходимо оборудване
Препоръчителен инструмент за вземане на проби според използвания метод
  • Пробоотборник тип „черпак“ (L04-01)
  • Пробоотборник тип „цилиндър с бутало“ (L05-01)
  • Пробоотборник тип „лопатка“ (S03-01)
  • Спираловиден пробоотборник (S04-01)
  • Пробоотборник за замразени храни (E01-01)
  • Пробоотборник с ръчно пробиване (E02-01)
Не трябва да се използват мед и медни сплави (напр. месинг).

Контейнери, които следва да се използват за съхраняване на проби
  • Стъклени бутилки (G01)
  • Метални контейнери (M01)
  • Пластмасови банки или буркани, широк отвор, размер 500—1 000 ml (P03, P04), за предпочитане непрозрачни
Всички контейнери трябва да бъдат подходящи за съхранението на храна, включително продукти с висока киселинност.

Предпазни мерки за безопасност и оценка на риска
  • Следва да сте запознати и да спазвате всички инструкции за здравословни и безопасни условия на труд, посочени в местната оценка на риска, и/или безопасните работни практики за мястото, на което се извършва вземането на проби.
  • Обърнете внимание на всички етикети за безопасност. Ако има признаци за наличие на опасни стоки, поискайте SDS или ADR.
  • Вж. Здравословни и безопасни условия за „Вземане на проби от хранителни продукти“ за подробни съвети относно хигиената и рисковете при течните продукти.
  • Трябва да се поддържа хигиена на хранителните продукти.
  • Уверете се, че разполагате с чисти и подходящи ЛПС за обстоятелствата.

План за вземане на проби
Тип пратка Описание
Пратки за митническо оформяне Една обща проба се състои от подходящ брой точкови проби, избрани на произволен принцип или систематично от цялата пратка. Когато сте уверени, че пратката е еднородна, една точкова проба обикновено се приема като представляваща стоките, обхванати от една и съща митническа декларация.

Пратки за ОСП (възстановявания при износ) Общата проба се състои от подходящ брой точкови проби. Минималният брой точкови проби е посочен по-долу. Ако пратката се състои от стоки, произхождащи от една производствена линия (партидният номер е един и същ), може да се вземе по-малък брой проби.

Вертикални стационарни резервоари, хоризонтални стационарни резервоари, корабни резервоари, железопътни цистерни и автоцистерни Една обща проба от една или повече точкови проби, взети от различни височини, в зависимост от нивото на течността в резервоара и броя на резервоарите, избрани на произволен принцип или систематично в цялата пратка, вж. вземане на проби от течности “1.1 Вземане на проби от резервоари и 1.2 Вземане на проби от кораби или шлепове и моторни превозни средства” в общата част.

Ако продуктът е под формата на кремообразна паста или твърда паста, вземете най-малко пет точкови проби (една от средата плюс четири от средните точки между средата и връхните точки) от всяка партида.

Проверете еднородността на партидата — ако еднородността е под съмнение, вземете повече точкови проби. От резервоари, съдържащи различни продукти или партиди, следва да бъдат образувани повече общи проби.

Пробата обикновено се взема от най-високите отвори през люка. Може да се използва и вземане на проби по напречен разрез.

Транспортни опаковки, варели, бидони, каси, метални кутии Една или повече общи проби: от точкови проби (една или повече в зависимост от еднородността на продукта, броя контейнери), взети от средата на всеки контейнер, избран на произволен принцип или систематично в рамките на пратката, вж “1.3 Вземане на проби от транспортни опаковки“ в общата част.

Обща проба може да бъде образувана само от контейнери от една и съща партида, които са част от една и съща пратка. Ако има няколко партиди, те следва да бъдат идентифицирани и от тях да бъдат взети проби поотделно.

Ако е възможно, хомогенизирайте добре съдържанието на контейнера, преди да вземете проби.

Течни храни в течащо състояние Една обща проба: когато продуктът се придвижва механично по силата на гравитацията, чрез помпи или друго оборудване, може да има клапани за отклоняване на поток от едната страна на горивопровода, които позволяват да се вземат проби на равномерни интервали, определени от скоростта на движение от потока на горивото, вж. “1.6 Вземане на проби от движещи се товари“ в общата част.


Третиране на пробите
Общи положения
  • Когато продуктът се транспортира като обща маса без опаковка, товарът трябва да се счита за едно цяло и да се вземат проби от всички части на товара.
  • Не загрявайте пробите.
  • Ако продуктът е под формата на твърда паста, използвайте свредло, за да вземете точкови проби от различни позиции и дълбочини и пригответе общата проба в подходяща кофа, като раздробите и смесите късовете от продукта с метална шпатула; поставете пробите в подходящи контейнери.
Формуляр за вземане напроби
  • Попълнете формуляра за пробите. Едно копие следва да бъде приложено към пробата и едно копие трябва да се съхрани за архива.
Транспортиране
  • Пробите трябва да бъдат предпазени от светлина и миризма, за да се предотврати замърсяване, развитие на микробиологични организми и други условия, които биха могли да повредят пробата.
  • При нужда съхранявайте в охладено състояние. Веригата за охлаждане трябва да се поддържа и следва да бъде документирана.
Съхранение
  • Предпазвайте пробите от източници на замърсяване (миризма, течности и т.н.) и контакт с други вещества.
  • За нетрайни стоки:
    • Съхранявайте на хладно или в хладилник при температура под 4 °C. Температурата на веригата за охлаждане следва да бъде документирана.
    • За по-продължително съхранение замразете пробите при -18 °C или по-ниска температура и наблюдавайте температурата по време на съхранението.

Храни, течни, висок вискозитет (Увеличи списъка )
Код по ХС Описание


Преразглеждания
Версия Дата Промени
1.0 12.10.2012 г. Първа версия
1.0.1 15.07.2020 г. Update - Recommended minimum quantity for each sample is changed
1.1 15.07.2021 г. Update - New format, addition of animal feed HS Codes and other modifications