Komisja Europejska

Prognozy dotyczące populacji UE ujawniają rosnące luki pomiędzy młodym a starszym pokoleniem

  • 20 May 2021
Najnowsze prognozy Eurostatu dotyczące populacji w okresie 2020–2030 wskazują, że choć przewiduje się wzrost liczebności grupy wiekowej 65+ o 18 %, to w przypadku liczby osób młodych – w wieku od 4 do 18 lat – przewiduje się spadek o 5 %.
Prognozy dotyczące populacji UE ujawniają rosnące luki pomiędzy młodym a starszym pokoleniem

Według najnowszych prognoz Eurostatu dotyczących populacji według regionów NUTS 3 grupa wiekowa 4–18 lat prawdopodobnie zmniejszy się o 3 miliony osób w latach 2020–2030 oraz o dalsze 4 miliony osób (czyli 5 %) w latach 2030–2040. Większość unijnych regionów odnotuje spadek liczby ludności, ze szczególnie dużym spadkiem (na poziomie co najmniej -15 %) w prognozie dla większości regionów w Finlandii, we Francji, w Hiszpanii, we Włoszech, w Grecji oraz w Rumunii.

Jednakże, jak można zauważyć na mapie 1, nie we wszystkich regionach prognozuje się tak duży spadek w ciągu najbliższej dekady. W wielu regionach w Austrii, Czechach, Niemczech i Szwecji prawdopodobnie odnotuje się wzrost populacji w tej grupie wiekowej. Z kolei wzrost w kilku regionach miejskich w Niemczech oraz w rejonie Pragi, Bratysławy i Krakowa prawdopodobnie zwiększy się o ponad 10 % w ciągu całej dekady.

Mapa 1: Zmiana dotycząca populacji w wieku 4–18 według regionów NUTS 3, 2020–2030

Takie błyskawiczne zmiany w liczbie dzieci w wieku szkolnym będą oznaczać, że w niektórych regionach potrzebne będą nowe szkoły, w innych zaś konieczne będzie połączenie klas lub zmniejszenie ich liczby czy nawet zamknięcie szkół. W wyniku tego na obszarach wiejskich, gdzie populacja jest bardziej rozproszona, zamknięcie szkoły może skutkować dłuższymi dojazdami do najbliższej szkoły dla pozostałych dzieci w danym regionie.

Koncentracja na zdrowym i aktywnym starzeniu się

Eurostat prognozuje również, że populacja w wieku 65+ w regionach NUTS 3 wzrośnie w latach 2020–2030 o 16 milionów (czyli aż o 18 %). W kolejnej dekadzie ta grupa wiekowa powiększy się prawdopodobnie o dalsze 15 milionów. Taki wzrost wynika z większej średniej długości życia oraz dużej populacji w grupie wiekowej od 45 do 64 lat. Dla przykładu: w 2020 r. grupa ta obejmowała 125 milionów osób, co oznacza wzrost o 20 milionów w porównaniu z jej liczebnością w 2000 r. Innymi słowy, w ciągu kolejnych 20 lat 65. rok życia osiągnie o 20 milionów osób więcej niż w ciągu poprzednich 20 lat. W 2002 r. średnia długość życia w momencie narodzin w UE wynosiła 78 lat, zaś w 2019 r. – już 81 lat, co przekłada się na większą liczbę osób w wieku co najmniej 65 lat.

Prognoza pokazuje, że ta grupa wiekowa będzie się powiększać niemal we wszystkich regionach NUTS 3 (zob. mapa 2) – zmniejszy się jedynie w 30 z 1 169 regionów. Te 30 regionów, zlokalizowanych głównie w Bułgarii i Rumunii, odnotowuje szybkie spadki liczby ludności oraz ujemny przyrost naturalny i ujemne saldo migracji.

Mapa 2: Zmiana udziału grupy wiekowej w wieku 65+ w ogólnej populacji w regionach NUTS 3, 2020–2030

Co więcej, wzrost populacji w tej grupie wiekowej jest wysoki zarówno w regionach ze względnie młodą populacją – na przykład w irlandzkich i polskich regionach – jak i tych ze względnie starą populacją – na przykład w hiszpańskich i niemieckich regionach. Prognoza wzrostu dla grupy wiekowej 65+ podkreśla znaczenie aktywnego i zdrowego starzenia się, dzięki czemu ludzie będą mogli żyć dłużej w dobrym zdrowiu i nadal mieszkać samodzielnie. Może to również ograniczyć zakres dodatkowej opieki zdrowotnej koniecznej do zapewnienia wsparcia tej rosnącej populacji.