breadcrumb.ecName
pl Polski

Modernizacja wrocławskiej floty tramwajowej z myślą o poprawie efektywności energetycznej i zwiększeniu dostępności

  • 22 June 2018

Wsparcie UE umożliwiło przeprowadzenie modernizacji floty tramwajowej we Wrocławiu, czwartym co do wielkości mieście w Polsce i stolicy województwa dolnośląskiego w południowo-zachodniej części kraju. Modernizacja ma przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej floty i zapewnienia lepszej dostępności dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Odnowa wrocławskiej floty tramwajowej ma odbyć się w trzech etapach (etap 1A, etap 1B i etap 2). W ramach etapu 1A dokonano zakupu 56 nowoczesnych tramwajów do użytku w miejskim transporcie publicznym we Wrocławiu.

Zakres projektu obejmuje również dostarczenie zestawu standardowych części zamiennych, komponentów zapasowych, w tym wózków zwrotnych, stanowiących podwozia, które mogą być przymocowane do tramwajów, a także wyposażenia niezbędnego do prac warsztatowych, w tym narzędzi, podnośników i zestawu do diagnostyki komputerowej.

Wymiana przestarzałego taboru

Cztery z jednostek tramwajowych zakupionych w ramach projektu są wyposażone w dodatkowe siedzenia i systemy wspomagania kierowaniem w celu ułatwienia szkolenia motorniczych, a w trakcie etapu 1B i etapu 2 zakupionych zostanie 87 kolejnych składów tramwajowych. Nowe składy zastąpią stary, nieefektywny energetycznie i przestarzały tabor pochodzący z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Łączny koszt etapu 1A projektu wynosi ponad 71 milionów EUR, z czego prawie 36,5 miliona EUR pochodzi z unijnego Funduszu Spójności.

Zarówno projekt zakupu taboru, jak i projekty poprawy infrastruktury tramwajowej były realizowane we Wrocławiu w ostatnich latach. Jest to zgodne z celem unijnego programu operacyjnego na rzecz infrastruktury i środowiska – w ramach którego realizowany jest obecny projekt – aby zapewnić miastom wsparcie w procesie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną.

Spójność z kluczowymi celami europejskimi

Projekt jest również spójny z celami europejskiej unii energetycznej – która promuje mądrzejsze wykorzystanie energii dla zapewnienia Europie energii bezpiecznej, niedrogiej i przyjaznej dla klimatu – a w szczególności ze wspólnotową strategią mobilności niskoemisyjnej. Określa ona zasady umożliwiające państwom członkowskim przygotowanie do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i obiegową, przy jednoczesnym zapewnieniu Europie zachowania konkurencyjności i zdolności do spełnienia jej potrzeb w zakresie mobilności osób i towarów.

Stratega stwarza również ramy dla inicjatyw planowanych przez Komisję Europejską, oznacza obszary do badania opcji oraz pokazuje możliwe sposoby osiągnięcia synergii pomiędzy inicjatywami w powiązanych dziedzinach. Do głównych elementów zalicza się zwiększenie efektywności systemów transportowych, w tym poprzez zachęcanie do przejścia na tryb o niższej emisji, przyspieszenie wdrażania niskoemisyjnej alternatywnej energii dla transportu i dążenie do pojazdów bezemisyjnych.

W ramach wkładu na rzecz osiągnięcia tych celów projekt zapewni nowoczesny i czysty system transportu publicznego dla Wrocławia, co będzie wspomagać poprawę jakości życia mieszkańców miasta.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Modernizacja floty taboru tramwajowego we Wrocławiu pod względem polepszenia efektywności energetycznej oraz zapewnienia dostępności dla osób o ograniczonej sprawności poruszania się – Etap IA” wyniosła 71 341 809 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 36 529 051 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014-2020.