breadcrumb.ecName
pl Polski

Modernizacja odcinka polskiej drogi ekspresowej S8 usprawni międzyregionalne połączenia transportowe

  • 05 October 2017

Dofinansowany z budżetu UE projekt konstrukcji długiego na 15,37 km odcinka autostrady na terenie województwa mazowieckiego ma na celu usprawnienie połączeń międzyregionalnych oraz wyeliminowanie wąskich gardeł w krajowej sieci transportowej.

Nowy odcinek autostrady S8 obejmie trasę Marki–Radzymin, a jego wykonanie wpisuje się w działania Polski mające na celu dostosowanie stanu głównych dróg krajowych do norm UE. Trasa na całej długości znajduje się na terenie województwa mazowieckiego, a swój początek ma w miejscowości Marki, niedaleko Warszawy. Stamtąd trasa biegnie wzdłuż granic miejscowości Ząbki aż do Zielonki, skąd przecina Kobyłkę i kończy się w Radzyminie.

Połączyć Polskę

Każda z dwóch jezdni mającego 15,37 km długości odcinka tej drogi będzie posiadała trzy pasy, a wzdłuż trasy powstaną cztery nowe węzły drogowe (Zielonka, Kobyłka, Wołomin i Radzymin Południe). Przebudowany zostanie także węzeł drogowy w miejscowości Marki.

Odcinek ten jest ważnym fragmentem trwających obecnie prac modernizacyjnych na całej długości drogi S8. Wraz z ukończeniem prac modernizacyjnych, mająca 565 km droga S8 umożliwi kierowcom przejazd przez całą Polskę, łącząc Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Droga ta jest również ważnym łącznikiem z transeuropejską siecią drogową (TEN-T), stanowiącą część trasy E67 relacji Praga–Helsinki, przecinającą Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Chodź pierwotne plany zakładały przedłużenie drogi S8 do granicy z Litwą, w 2009 r. władze zdecydowały się na utworzenie odgałęzienia trasy S8 w postaci drogi S61 biegnącej aż do granicy. 

Redukcja natężenia ruchu i emisji zanieczyszczeń 

Projekt modernizacji trasy S8 zakłada dostosowanie przepustowości drogi do oczekiwanego w najbliższych latach wzrostu natężenia ruchu drogowego, spowodowanego rozwojem obszarów miejskich wzdłuż tej trasy. Co więcej, ponieważ nowa droga wyeliminuje potencjalne wąskie gardła, umożliwi tym samym skrócenie czasu podróży i obniżenie ryzyka wypadków drogowych. Dzięki temu, że kierowcy spędzą mniej czasu tkwiąc w korkach, projekt ten przyczyni się do obniżenia netto zużycia paliwa, a także do redukcji emisji CO2 i zanieczyszczenia hałasem.

Dobudowa brakujących odcinków polskiej sieci drogowej, w tym także tego odcinka drogi S8, jest ważną składową kluczowej unijnej sieci drogowej TEN-T. Projekt ten, wraz z podobnymi pracami prowadzonymi na innych polskich drogach i odcinkach dróg, podniesie dostępność międzyregionalnych połączeń prowadzących do sieci dróg TEN-T, poprawiając tym samym tranzyt i ruch międzynarodowy wzdłuż linii korytarza. 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wysokość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S8 na odcinku węzeł Marki – węzeł Radzymin Południe“ wynosi 266 481 362 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 116 259 788 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko“ na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego”.