breadcrumb.ecName
pl Polski

Modernizacja jednego z odcinków drogi S8 pomoże zlikwidować wąskie gardła w transporcie drogowym

  • 05 October 2017

29,65 km drogi na terenie województwa podlaskiego zostanie zmodernizowane do standardu drogi ekspresowej dzięki projektowi dofinansowanemu z budżetu UE. Dodane zostaną nowe pasy, powstanie więcej wyjazdów i dostępnych będzie więcej przydrożnych obiektów usługowych. Dzięki temu zmodernizowany odcinek drogowy poprawi połączenie tego województwa z resztą kraju i obszarami poza nim. Położy też podwaliny pod nowy regionalny korytarz, który ma przyciągnąć nowych partnerów handlowych, rozwijać przemysł i kreować nowe miejsca pracy.  

W ramach projektu zmodernizowany zostanie odcinek łączący Wiśniewo i Jeżewo. W szczególności, w ramach projektu do drogi krajowej nr 8 dodane zostaną dwie jezdnie (dla obu kierunków ruchu), dzięki czemu spełni ona wymagania norm europejskich dla dróg szybkiego ruchu. Na nowym odcinku drogi szybkiego ruchu znajdować się będą cztery węzły drogowe (Gosie-Kołaki, Mężenin, Sikory i Kobylin), cztery miejsca obsługi podróżnych oraz liczne wiadukty, mosty i przepusty. Planowana jest także budowa mostu, by zapewnić, że nowa droga nie będzie zaburzać szlaków migracyjnych okolicznych zwierząt.

Połączenie województwa podlaskiego z Europą

Trasa S8 jest znaczącą drogą szybkiego ruchu w Polsce, która po ukończeniu połączy miasta: Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Ta licząca 565 km droga szybkiego ruchu jest ważnym odcinkiem europejskiej trasy E67 biegnącej od Pragi do Helsinek przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię, z ostatnim odcinkiem w postaci przeprawy promowej łączącej Tallinn i Helsinki.

Pierwotnie droga S8 miała biec do granicy z Litwą, lecz w 2009 r. władze zmieniły plany i zdecydowano o utworzeniu odgałęzienia trasy S8 w postaci drogi S61 docierającej aż do granicy. Popularny odcinek łączący Warszawę i Tallinn znany jest powszechnie jako Via Baltica — istotne połączenie drogowe między trzema państwami z obszaru Bałtyku.

Odcinek modernizowany w ramach projektu „Przebudowa drogi ekspresowej S8: Wyszków–Białystok“ położony jest w całości na terenie województwa podlaskiego, a swój początek ma w powiecie zambrowskim (rodzimym dla miasteczek takich jak Kołak i Rutki). Następnie przebiega przez gminę Kobylin-Borzymy i kończy się w powiecie białostockim (rodzimym dla gminy Zawady i miasta Tykocin). 

Tworząc korytarz 

Ponieważ odcinek ten jest częścią kluczowej europejskiej sieci drogowej TEN-T, celem projektu było zapewnienie odpowiedniej, dostosowanej do rosnącego natężenia ruchu drogowego, przepustowości tej drogi przez eliminację wąskich gardeł i zapewnienie jednakowej jakości dróg na całej długości trasy S8. 

Poza rozładowaniem tłoku drogowego w miastach, oczekuje się, że modernizacja ta pomoże zredukować czasy podróży i zminimalizować ryzyko wypadków drogowych. Co więcej, wraz ze skróceniem czasu podróży skróci się czas postoju w korkach, co zaowocuje oszczędnością paliwa, redukcją emisji szkodliwych spalin i obniżeniem poziomu zanieczyszczenia hałasem w pobliskiej okolicy.

Wraz z ukończeniem modernizacji poprawi się dostępność do połączeń międzyregionalnych, z korzyścią zarówno dla tranzytu, jak i dla transportu wewnętrznego. Koordynatorzy projektu oczekują, że dzięki poprawie połączeń w tym województwie i ułatwieniu przepływu w ruchu drogowym między Wyszkowem a Białymstokiem utworzy się korytarz, który przyciągnie nowych inwestorów i sektor przemysłu, co przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i wesprze tutejszy rozwój gospodarczy.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Przebudowa drogi ekspresowej S8: Wyszków–Białystok (odcinek Wiśniewo–Jeżewo)” wyniosła 257 003 863 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 127 404 343 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego”.