breadcrumb.ecName
pl Polski

Wzmacnianie nowoczesnej sieci kolejowej w Polsce

  • 29 November 2016

W ramach fazy drugiej projektu finansowanego przez UE ukończony zostanie remont wybranych odcinków linii kolejowej o kluczowym znaczeniu, łączącej stolicę Polski z Krakowem. Projekt ten ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia, by Polska posiadała nowoczesny system kolei oraz by większa liczba pasażerów i towarów była przewożona w sposób szybki i efektywny.

Faza druga projektu skupia się na kluczowych odcinkach linii łączącej stacje Warszawa Okęcie i Warka.

Dzięki przeprowadzonym pracom linia będzie w stanie obsługiwać częstsze przejazdy składów poruszających się z większą prędkością. 

Nowa infrastruktura pozwoli pociągom pasażerskim na poruszanie się z prędkością do 160 km/h, a składom towarowym do 120 km/h. Pomoże to skrócić czas podróży między Warszawą a miastami takimi jak Radom.

Ponadto wyremontowana linia będzie miała zwiększoną przepustowość dzięki maksymalnemu obciążeniu do 22,5 tony na oś. Ogółem obie fazy projektu obejmują 49 km linii kolejowej nr 8 pomiędzy Warszawą i Radomiem, oraz modernizację stacji kolejowej w Radomiu.

Względy ekologiczne

Powstanie łącznie 17 przejść dla zwierząt i korytarzy ekologicznych, dzięki czemu polskie koleje będą w stanie przewieźć więcej pasażerów i towarów bez zwiększania szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Modernizacja linii uczyni ją atrakcyjniejszą alternatywą dla pasażerów i przewozu towarów, co pomoże ograniczyć ruch na zatłoczonych drogach. 

Modernizacja polskiej kolei 

Projekt ten stanowi integralną cześć ambitnego planu przekształcenia około 700 km torów kolejowych na obszarze kilku polskich regionów. Trwają prace w ramach pięciu kluczowych projektów, nie tylko w województwie mazowieckim, ale także w łódzkim, warmińsko-mazurskim i pomorskim. Zmodernizowane linie będą dostosowane do prędkości rzędu 160 km/h dla składów pasażerskich i 120 km/h dla towarowych.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wysokość inwestycji w projekt „Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie–Radom (LOT A, B, F), faza II” wynosi 312 259 480 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Spójności UE wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020 wynosi 171 847 828 EUR. Inwestycja objęta jest priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego“.