breadcrumb.ecName

Rozwój lokalny europejskich miast z uwzględnieniem pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców biedniejszych dzielnic

  • 20 September 2020

Celem projektu Com.Unity.Lab jest usprawnienie wdrażania planów zrównoważonego rozwoju uboższych dzielnic obszarów miejskich. Jego realizacja bazuje na oddolnym podejściu opartym na współrządzeniu stosowanym w miastach partnerskich, którego głównym założeniem jest wspieranie władz miejskich w procesie lepszego poznawania lokalnych potrzeb i możliwości w zakresie przydzielania środków publicznych.

Narzędzie BIP/ZIP udowodniło zasadność i skuteczność angażowania obywateli w walkę z nierównościami w miastach. Instrument na rzecz rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność miast (CLLD) może pomóc europejskim miastom w »budowaniu mostów« pomiędzy wszystkimi mieszkańcami, w tym osobami najbardziej wykluczonymi, do których nie można dotrzeć w ramach działań odgórnych.

Rui Bochmann Franco, Rada Miasta Lizbony, przewodniczący sieci Lisbon CLLD Network – Lizbońskiego Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność

Projekt Com.Unity.Lab, realizowany w ramach Sieci Transferu URBACT, powstał w celu przeniesienia na nowy grunt lizbońskiej strategii rozwoju lokalnego dla dzielnic i stref interwencji priorytetowej, zwanej w skrócie BIP/ZIP (co jest portugalskim akronimem nazwy strategii). Jego kluczowym priorytetem jest walka z ubóstwem miejskim i wzmacnianie lokalnych społeczności za pomocą instrumentu na rzecz rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność miast (CLLD).

Głównym partnerem projektu jest miasto Lizbona, a miasta partnerskie to Lille we Francji, Haga w Holandii, Lublin w Polsce, Ostrawa w Czechach, Bari we Włoszech, Aalborg w Danii i Sofia w Bułgarii.

Cel? Zaangażowanie mieszkańców

Strategia CLLD bazuje na zachęcaniu mieszkańców z ubogich dzielnic do angażowania się w życie miasta, co prowadzi do zmniejszenia wykluczenia społecznego, gospodarczego, środowiskowego i miejskiego. Działania w ramach strategii obejmują zapewnianie finansowana zalążkowego na inicjatywy realizowane przez organizacje społeczności lokalnych, dostęp do systemu współzarządzania oraz możliwość skorzystania ze specjalnego instrumentu finansowania.

Strategia została z sukcesem wdrożona w Lizbonie, gdzie jej twórcom udało się wykazać zasadność i skuteczność angażowania obywateli w walkę z nierównościami w miastach oraz zachęcania ich do pomagania wykluczonym mieszkańcom, do których nie zawsze można dotrzeć, prowadząc działania odgórne.

Rewitalizacja dzielnic

Realizacja projektu przyniosła szereg korzyści mieszkańcom miast partnerskich dzięki różnym działaniom rewitalizacyjnym i aktywizacyjnym, wśród których można wymienić remonty infrastruktury przestrzeni publicznych, modernizację usług, organizację wydarzeń angażujących społeczności, prowadzenie akcji ukierunkowanych na zapobieganie zachowaniom antyspołecznym oraz wdrażanie wszelkich innych inicjatyw prowadzących do ożywienia dzielnicy.

Projekt jest realizowany w ramach URBACT – programu europejskiej współpracy terytorialnej, którego celem jest promowanie zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich w całej Europie. Program wykorzystuje zasoby i know-how do wzmacniania zdolności miast w zakresie udoskonalania swoich strategii w pięciu obszarach: zarządzanie, środowisko, integracja, fizyczny rozwój obszarów miejskich i gospodarka.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Com.Unity.Lab – empowering local development” wyniosła 600 000 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 461 250 EUR został wniesiony za pośrednictwem programu URBACT III na okres programowania 2014–2020.