breadcrumb.ecName
pl Polski

Zachowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w południowej części województwa opolskiego

  • 15 April 2022

Projekt finansowany przez UE zakłada wykorzystanie bogatej historii południowej części województwa opolskiego i zwiększenie jego atrakcyjności turystycznej poprzez zachowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Projekt realizowany był przez gminę Prudnik w partnerstwie z gminami Branice, Głubczyce, Głuchołazy i Kietrz oraz przez powiat głubczycki. Obszary te znajdują się w pobliżu Gór Opawskich i Bramy Morawskiej – przejścia między Karpatami i Sudetami łączącego Polskę i Czechy.

To znakomity przykład tego, jak powinno się przygotowywać projekt. Projekt jest kompleksowy, ponieważ pozwala oferować szeroki zakres usług turystycznych i funkcjonalnych oraz uwzględnia wiele aspektów społecznych.

Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego

W Prudniku wybudowano wspólną ścieżkę pieszo-rowerową oraz zrewitalizowano park Małpi Gaj i zabytkowy park miejski, a na wzgórzu Kozia Góra zainstalowano sanitariaty. W gminie Głubczyce zrewitalizowano park miejski i odnowiono dwie fontanny, natomiast w powiecie głubczyckim naprawiono drogi i wybudowano chodniki.

W Branicach przebudowano dom kultury i otaczający go teren, poprawiono infrastrukturę w parku publicznym i dodano elementy małej architektury. W Branicach oraz w pobliskich miejscowościach Boboluszki i Włodzienin postawiono wiaty dla rowerzystów.

Ochrona zabytków

Działania w Głuchołazach objęły zakup i rewitalizację terenu parku zdrojowego oraz prace konserwatorskie przy kapliczkach wzdłuż drogi krzyżowej na Górze Parkowej. W Kietrzu odrestaurowano rynek i jego zabytkową kolumnę zwieńczoną figurą Matki Boskiej.

Sześć obiektów: dwa parki w Prudniku, sanitariaty na Koziej Górze, dom kultury w Branicach, chodniki w Głubczycach i rynek w Kietrzu przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zwiększenie dostępności zasobów kulturowych

W powiatach głubczyckim, nyskim i prudnickim – trzech południowych powiatach województwa opolskiego graniczących z Czechami, w których znajdują się wszystkie gminy uczestniczące w projekcie – znajdują się cenne obiekty dziedzictwa kulturowego otoczone pięknymi parkami i krajobrazami.

Wiele z tych miejsc jest trudno dostępnych ze względu na bariery architektoniczne i infrastrukturalne, dlatego niezbędne są prace adaptacyjne. Ponadto stan obiektów wskazuje na to, że okoliczni mieszkańcy mniej aktywnie przyczyniają się do utrzymania i rozwoju dziedzictwa kulturowego swojej okolicy niż w wielu innych częściach Polski.

Mając na uwadze lokalne potrzeby, partnerzy projektu wskazali rozwiązania, które poprawią dostęp do zasobów kulturowych i pozwolą na efektywne zarządzanie nimi. Rozwiązania te zostały wprowadzone w celu ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektów społecznych, przyczyniając się w ten sposób do zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” wyniosła 5 418 511 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 4 312 274 EUR został wniesiony w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Opolskiego na okres programowania 2014-2020. Inwestycja objęta jest osią priorytetową „Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego”.