Realizacja finansowanego ze środków UE projektu pozwoliła Wytwórni Makaronu Domowego POL-MAK, firmie z siedzibą w województwie lubelskim, zakupić nowe wyposażenie do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, co zwiększyło jej potencjał w zakresie przeprowadzania analiz, a tym samym przyczyniło się do zwiększenia jakości jej produktów. Dodatkowo firma mogła poszerzyć swoją ofertę o nowe usługi badań i analiz świadczone na rzecz innych przedsiębiorstw produkcyjnych.
Zwiększenie potencjału polskiej wytwórni makaronu dzięki nowemu wyposażeniu laboratorium badawczego
- 07 January 2020
Dzięki środkom unijnym firma POL-MAK zyskała możliwość prowadzenia zaawansowanych badań surowców i produktów. Realizacja projektu umożliwiła także firmie świadczenie usług badawczych dla podmiotów zewnętrznych, co znacznie podniosło jej pozycję konkurencyjną na rynku.
Firma POL-MAK wdrożyła projekt, żeby sprostać wyzwaniu, jakim jest coraz większa konkurencja na rynku i coraz większe zapotrzebowanie klientów na bardziej zróżnicowany asortyment produktów o lepszej jakości. Firma zwiększyła potencjał badawczy swojego laboratorium, zatrudniając jednego nowego pracownika. Z kolei wyposażenie zakupione w ramach projektu umożliwiło firmie przeprowadzanie dokładniejszych analiz surowców wykorzystywanych w wytwórni, takich jak mąka i pasteryzowana masa jajeczna, oraz gotowych produktów, na przykład w celu określania wilgotności czy zawartości masy jajecznej lub tłuszczu.
Zatem dzięki realizacji projektu firma POL-MAK może prowadzić działalność badawczo-rozwojową w kluczowym dla województwa obszarze inteligentnej specjalizacji, czyli biogospodarce, oraz dzielić się wynikami badań z innymi lokalnymi przedsiębiorstwami.
Szesnaście ton makaronu dziennie
Firmę POL-MAK założył Grzegorz Polak. Z wykształcenia górnik, po ukończeniu AGH w Krakowie przez dwa lata pracował w kopalni, po czym wybudował gospodarstwo szklarniowe, a następnie po 15 latach założył firmę POL-MAK. Jego innowacyjne pomysły szybko przyczyniły się do rozwoju produkcji.
Firma powstała w 1995 roku w Ludwinie jako działalność jednoosobowa, a obecnie zatrudnia już ponad 90 osób. Swoje produkty sprzedaje na terenie całej Polski oraz do klientów zagranicznych, m.in. z Niemiec, Irlandii, Zjednoczonego Królestwa, Stanów Zjednoczonych i Kanady. W 1998 roku firma wybudowała nowy zakład produkcyjny, który zwiększył produkcję i pozwolił na wprowadzenie do oferty nowych rodzajów makaronów. Z roku na rok produkcja rosła z około 300 kg dziennie aż do obecnych 15–16 ton.
W 2003 roku firma przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a w 2007 roku w spółkę akcyjną. Przedsiębiorstwo zostało członkiem Polskiej Izby Makaronu, Lubelskiego Klubu Biznesu oraz Związku Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny.
Firma POL-MAK specjalizuje się w produkcji makaronów wałkowanych jajecznych. Jej celem jest dostarczanie konsumentom makaronów maksymalnie zbliżonych do produktów wyrabianych domowym sposobem, a w ofercie ma makarony produkowane na sposób włoski, wyrabiane za pomocą prasy do tłoczenia makaronu.
Regionalna Strategia Innowacji
Projekt jest częścią Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Lubelskiego do 2020 roku, przyjętej przez Sejmik Województwa Lubelskiego w październiku 2014 roku. W ramach strategii zidentyfikowano cztery obszary inteligentnej specjalizacji dla regionu, z których rozwój biogospodarki jest obszarem kluczowym i obejmuje dziedziny badawcze i sektory biznesowe zajmujące się produkcją i przetwórstwem żywności.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Wyposażenie laboratorium działu badań i rozwoju w Wytwórni Makaronu Domowego POL-MAK Spółka Akcyjna” wyniosła 94 348 EUR (407 103 PLN), przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 56 603 EUR (244 261 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Badania i innowacje oraz konkurencyjność MŚP”.