breadcrumb.ecName
pl Polski

Polska innowacja chroni środowisko przed szkodliwym działaniem soli drogowej

  • 01 June 2021

Zespół polskiej firmy ALCOR opracował innowacyjne maty ochronne, które ograniczają szkodliwy wpływ soli drogowej na obszary zielone znajdujące się przy drogach, chodnikach i placach. System jest wykonany w pełni z biodegradowalnych materiałów z recyklingu i umożliwia odzysk soli drogowej, zmniejszając w ten sposób zasolenie gleby.

Nasza firma opracowała technologie do produkcji mat odsalających, które chronią drzewa rosnące wzdłuż ruchliwych dróg. Badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych wykazały, że system usuwa do 2 kg soli spod jednego drzewa. Unijne dofinansowanie pozwoliło nam na zakup specjalnej maszyny termoformującej, która umożliwiła przeprowadzenie testów.

Jarosław Kozak, biotechnolog, Centrum Badawczo-Produkcyjne „ALCOR” Sp. z o.o.

Technologia odsalania pozwala połączyć bezpieczeństwo drogowe zimą z ochroną roślin, drzew, a nawet plonów przed szkodliwym działaniem soli. Lekkie maty ochronne wypełnione są biodegradowalnym absorberem, który uniemożliwia przedostanie się soli do gleby.

Ograniczanie wpływu soli drogowej na środowisko

Maty wykonane zostały z materiałów pochodzących z recyklingu i mogą być ponownie wykorzystywane każdej zimy. Wypełniający je absorber składa się z biodegradowalnych zrębków wierzby wiciowej (Salix viminalis).

Zrębki wchłaniają i zatrzymują duże ilości wody, a po zakończeniu sezonu zimowego mogą zostać odsolone i poddane kompostowaniu. Z kolei maty można ponownie wypełnić nowym absorberem. To wszystko sprawia, że realizacja projektu wpisuje się w budowanie neutralnej dla klimatu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu można nadal wykorzystywać sól drogową do rozpuszczania lodu i śniegu, ponieważ maty ochronne zapobiegają przedostawaniu się jej do gleby. Oznacza to, że zastosowanie systemu pozwala utrzymać zasolenie gleb poniżej poziomu, który jest szkodliwy dla roślin. System zapobiega przedostaniu się soli do wód gruntowych, strumyków, jezior i ścieków.

Sól zatrzymywana jest w matach, a odsolona woda przepływa przez nią do gleby. Maty mogą wchłonąć nawet 2 kg soli spod jednego drzewa. Zatem rozwiązanie opracowane w ramach projektu pozwala chronić niewielkie zielone ekosystemy, jednocześnie poprawiając jakość wody na pobliskich obszarach.

Pozytywny wpływ w kraju i za granicą

Technologia spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców i władz miast, w których była testowana, ze względu na swój pozytywny wpływ na środowisko. Zdobyła także uznanie krajowych i międzynarodowych ekspertów i instytutów ds. ochrony środowiska.

Projekt zaowocował nawiązaniem współpracy z Instytutem Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, którego pracownicy i doktoranci porównują zdrowie chronionych i niechronionych roślin, by lepiej dostosować parametry systemu.

Prowadzone są ponadto badania nad wpływem mat na nawadniane gleby i ich potencjalnym wykorzystaniem na większych obszarach takich jak pasy zieleni wzdłuż autostrad.

Zarząd Dróg w Sztokholmie jest zainteresowany przetestowaniem technologii w Szwecji, a duńska firma Milford dostarczająca ekologicznych rozwiązań na obszarach miejskich w Skandynawii już zamówiła próbki mat do testów.

Technologia jest obecnie testowana w warunkach rzeczywistych w Oslo, w Norwegii. Maty zastosowano tam do ochrony brzozy brodawkowatej (Betula pendula) rosnącej w pasie zieleni w centrum miasta, gdzie ilość wykorzystywanej soli drogowej jest szczególnie duża.

Opracowana przez firmę ALCOR technologia została opatentowana w Urzędzie Patentowym RP.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Opracowanie technologii produkcji foli spełniającej funkcje tac ochronnych systemu ODSALAX wraz z walidacją produktu” wyniosła 353 788 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 263 444 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Wsparcie przedsiębiorstw i innowacji”.