breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowy zbiornik retencyjny w północno-zachodniej Polsce zmniejsza ryzyko powodzi

  • 09 November 2015

Zbudowany w pobliżu Rawicza, zajmujący niemal 100 hektarów zbiornik wodny stanowi ważny element ochrony przed powodziami. Nowe jezioro służy także okolicznym mieszkańcom i turystom do celów rekreacyjnych.

Zbiornik w Jutrosinie to nie tylko ważny element systemu zarządzania ryzykiem powodziowym. Przyczynia się również do ożywienia turystyki i zwiększa potencjał rekreacyjny regionu. Jest to miejsce idealne dla miłośników sportu i rodzin. Doskonale nadaje się również do organizowania imprez na świeżym powietrzu.

Zbigniew Koszarek, burmistrz Jutrosina

Zbiornik retencyjny w Jutrosinie może pomieścić ponad 2 mld litrów wody z dwóch pobliskich rzek: Radęcy i Orli. Pojemność ta wystarczy do tego, aby znacznie ograniczyć ryzyko powodzi — nie tylko lokalnie, ale także w całej Wielkopolsce.

Długo oczekiwana zmiana

Przez ostatnie 20 lat budowa tego zbiornika znajdowała się wysoko na liście priorytetów władz samorządowych. Główną przeszkodą na drodze do realizacji przedsięwzięcia był brak środków finansowania. Fundusze na ten cel zdobyto dopiero w roku 2009 dzięki zaangażowaniu Franciszka Halca, dyrektora leszczyńskiego oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Region otrzymał środki finansowania z UE z programu operacyjnego „Wielkopolska” na lata 2007–2013 i mógł w końcu rozbudować swoje zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Wkrótce rozpoczęto prace projektowe związane z zarządzaniem ryzykiem, obejmujące budowę zbiornika retencyjnego, wałów i zapór, a także regulację Radęcy i Orli.

Ożywienie turystyki

Jezioro w Jutrosinie to dziś ważny zbiornik retencyjny zaopatrujący lokalnych rolników w wodę w czasie suszy i pełniący funkcję podstawowego systemu melioracyjnego stabilizującego wilgotność gleby na okolicznych terenach. Zbiornik ten jest również korzystny dla fauny i flory, gdyż stwarza znakomite warunki do rozwoju ekosystemu jeziora.

Władze lokalne mają nadzieję, że jezioro w Jutrosinie ożywi też turystykę w regionie. Już teraz jest to miejsce bardzo popularne wśród rybaków i miłośników sportów wodnych, a ścieżka wokół zbiornika sprawia, że teren ten znakomicie nadaje się do spacerów, joggingu, jazdy na rowerze i konnej.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Budowa zbiornika retencyjnego w Jutrosinie” wyniosła 6 384 181 EUR, z czego 4 212 961 EUR pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Wielkopolska” w okresie programowania 2007–2013.