breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowy system transportu miejskiego daje nowe możliwości

  • 03 February 2014

Kielce od lat cierpią na brak inwestycji w system transportu. W regionie widać też duży rozwój przemysłu motoryzacyjnego. Największy w historii miasta projekt infrastrukturalny poprawia tę sytuację i przyczynia się do wzrostu jakości życia mieszkańców.

Program Komunikacja miejska w Kielcach ma kompleksowo usprawnić ruch drogowy i poprawić poziom bezpieczeństwa pasażerów w transporcie miejskim. Dzięki jego wdrożeniu nasze miasto ma realną szansę na skuteczny i trwały rozwój.

Wojciech Lubawski, prezydent Kielc

Projekt „Komunikacja miejska w Kielcach” podchodzi do problemu innowacji transportu miejskiego w sposób kompleksowy — rozbudowuje się infrastrukturę transportu miejskiego, flotę pojazdów i system informacji dla pasażerów.

Jakość, bezpieczeństwo oraz wizerunek systemu komunikacji miejskiej znacznie się poprawiły, tak samo jak poziom infrastruktury i zarządzanie ruchem. Już teraz da się zauważyć korzyści gospodarcze i społeczne wynikające z realizacji projektu — w mieście lepiej się żyje i pracuje, ciągną do niego turyści, a co najważniejsze — inwestorzy.

Nowa flota, nowa infrastruktura

Taka transformacja była możliwa dzięki uzupełnieniu miejskiej floty o 40 nowoczesnych i ekologicznych autobusów oraz wprowadzeniu nowych technologii, takich jak elektroniczne tablice informacyjne czy system dystrybucji biletów na pokładzie autobusów i na dworcach. W ramach projektu zbudowano także nowe drogi, skrzyżowania, zatoki autobusowe, terminale i podziemne przejścia dla pieszych w całym mieście, które ułatwiają podróżowanie i poprawiają infrastrukturę drogową.

Usprawnienie transportu miejskiego znacznie poprawiło jakość życia mieszkańców Kielc. Większa liczba połączeń autobusowych w obszarze metropolitalnym i na przedmieściach sprawia, że coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób komunikacji.

Sąsiadujące ze sobą obszary miejskie, jak i samo centrum Kielc, są lepiej skomunikowane. Krótszy czas podróży, większe bezpieczeństwo pojazdów i mniejsza liczba kolizji drogowych — to wszystko sprawia, że pasażerowie komunikacji miejskiej czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Rozbudowa i modernizacja miejskiej infrastruktury transportowej w ogólnym ujęciu oznacza większą mobilność mieszkańców, a co za tym idzie — nowe możliwości pracy i nauki. W dalszej perspektywie lepsza oferta zatrudnienia poprawi sytuację ekonomiczną w Kielcach i okolicznych miejscowościach.

W projekcie uwzględniono także potrzeby osób niepełnosprawnych, co widać m.in. w głosowym systemie informowania o rozkładzie jazdy i trasach dla osób niewidomych i niedowidzących.

Sieć połączeń

Innowacyjne funkcje systemu informacyjnego tworzą sieć, oferując dużo lepszy poziom obsługi pasażerów niż wcześniej. Na przykład elektroniczne monitory informacyjne są połączone z systemem informacji dla pasażerów i podają dokładne godziny odjazdu autobusów na każdym przystanku.

Uruchomiono też witrynę internetową z wyszukiwarką rozkładów jazdy według numeru linii lub przystanku. Na popularnych trasach funkcjonują monitory informacyjne na przystankach i w węzłach komunikacyjnych. Podróżni mogą też pobrać aplikację na system Android, w której na bieżąco udostępniane są godziny odjazdu i przyjazdu autobusów.

Realizacja projektu zwiększy potencjał rozwoju samych Kielc i całego obszaru metropolitalnego. Znacząco przyczyni się też do realizacji planu rozbudowy sieci transportowej w skali kraju i regionu.

Projekt ten jako pierwszy w ramach PO RPW otrzymał decyzję, o której poinformowano Komisję Europejską (styczeń 2011). Po przekazaniu tej informacji KE postępowanie o udzielenie zamówienia zostało odpowienio zmienione, w wyniku czego udało się uzyskać znaczące oszczędności (około 20 milionów EUR), które miasto Kielce postanowiło przeznaczyć na realizację dodatkowych zadań w ramach projektu. Komisja zatwierdziła propozycję rozszerzenia zakresu projektu, a dodatkowe przedsięwzięcia miały być sfinansowane z zaoszczędzonych środków. 

Zakres projektu został rozszerzony o:

budowę ponad 4 km buspasów, budowę 3 pętli autobusowych, budowę 6 zatok autobusowych, zainstalowanie 36 tablic elektronicznych wyświetlających informacje dla pasażerów, zainstalowanie na 80 przystankach w centrum miasta specjalnych platform przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się, ułatwiających korzystanie ze środków komunikacji miejskiej, zainstalowanie monitoringu miejskiego, wprowadzenie elektronicznej karty miejskiej.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wysokość inwestycji w ramach projektu „Komunikacja publiczna w Kielcach” wynosi 63 0640 254 EUR, z czego 53 604 615 EUR pochodzi z programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” w okresie programowania 2007–2013.