W ramach finansowanego przez UE projektu zagospodarowano dotychczas nieużytkowany i zarośnięty roślinnością obszar wokół Stawu Służewieckiego na warszawskim Mokotowie, żeby utworzyć park rekreacyjny o powierzchni 5,11 ha dla mieszkańców stolicy. Pierwszy etap projektu zakładał przywrócenie stawowi jego pierwotnej funkcji retencyjnej, co wiązało się z pogłębieniem zbiornika. Dzięki tym pracom rezerwa retencyjna stawu zwiększyła się do 14 000 m3.
Nowy park wokół Stawu Służewieckiego w Warszawie
- 08 August 2019
Dzięki utworzeniu nowego parku, który zastąpił dotychczas niezagospodarowany i zaśmiecony teren, mieszkańcy Warszawy zyskali darmowe miejsce rekreacji i wypoczynku oraz wysokiej jakości zieloną infrastrukturę, co niewątpliwie pozytywnie wpłynęło na jakość ich życia.
Podczas odtwarzania funkcji retencyjnej zbiornika na wysokości tamy piętrzącej zbudowano pomost widokowy w postaci mola oraz kładkę nad Potokiem Służewieckim wpływającym do stawu. Aby zapewnić schronienie dla ptactwa wodnego, na stawie utworzono trzy sztuczne wyspy z roślinnością wodną.Prace związane z utworzenie parku obejmowały wykonanie górek widokowych i ciągów pieszych w celu zapewnienia łatwego dostępu dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami, a także zainstalowanie sprzętu do ćwiczeń na świeżym powietrzu, oświetlenia i urządzeń małej architektury, takich jak ławki.
W ramach prac na stawie powstała fontanna pływająca z podświetleniem. Wzdłuż brzegów stawu nasadzono także roślinność wodną, posadzono drzewa, krzewy, rośliny okrywowe i byliny oraz stworzono bylinowy ogród tematyczny.
Zahamowanie degradacji terenów zielonych
Przed rozpoczęciem realizacji projektu czasza zbiornika nie była wypełniona wodą, ale porośnięta roślinnością o niewielkich walorach przyrodniczych, głównie trzciną. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdowały się liczne skupienia drzew i krzewów. Teren był terenem niezagospodarowanym.
Kluczowym celem projektu było zahamowanie stopniowej degradacji istniejących terenów zielonych oraz procesu tworzenia się w Warszawie miejskiej wyspy ciepła. Miejska wyspa ciepła to zjawisko, które pojawia się, gdy działalność człowieka powoduje, że miasto staje się znacznie cieplejsze niż otaczające je obszary podmiejskie. Inne cele projektu to zmniejszenie poziomu hałasu związanego z ruchem drogowym oraz pomoc w łagodzeniu negatywnych skutków zmiany klimatu, w szczególności poprzez ograniczenie ryzyka powodzi dzięki zapewnieniu dodatkowej rezerwy retencyjnej.
Bardziej atrakcyjny krajobraz miejski
Realizacja projektu zakończyła się osiągnięciem wszystkich wyznaczonych celów. Co więcej, projekt przyczynił się do zwiększenia jakości i atrakcyjności krajobrazu miejskiego. Wyróżniającym się elementem parku jest pomost widokowy do obserwacji ptaków. Utworzenie nowego parku przyczyniło się do zwiększenia różnorodności biologicznej na terenach zielonych Warszawy. Dodatkowo powierzchnia tych terenów wzrosła o 4,61 ha, co powinno mieć pozytywny efekt na proces zrównoważonego rozwoju stolicy.
Oprócz tego, dzięki wykorzystaniu potencjału terenów wokół Stawu Służewieckiego jako miejsca rekreacji i wypoczynku, realizacja projektu pozytywnie wpłynęła na poprawę jakości życia mieszkańców miasta.
Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE
Łączna wartość inwestycji w projekt „Utworzenie parku wokół Stawu Służewieckiego wraz z przywróceniem zbiornikowi jego funkcji retencyjnej” wyniosła 2 200 000 EUR (9 400 532 PLN), przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 1 470 000 EUR (6 286 449 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Zmiana klimatu i zapobieganie ryzyku”.