breadcrumb.ecName
pl Polski

Nowe instrumenty w toruńskiej szkole muzycznej promują miłość do muzyki

  • 15 November 2019

W ramach finansowanego przez UE projektu „Muzyka dla Kopernika” Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu zakupił 57 sztuk/kompletów instrumentów muzycznych. Projekt umożliwił szkole dalsze dążenie do realizacji celu, jakim jest kształcenie nowych pokoleń zawodowych muzyków oraz popularyzowanie muzyki wśród mieszkańców Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego oraz turystów.

Wychowanie muzyczne rozwija zdolności intelektualne i wyobraźnię dziecka. Poprawia zdolność koncentracji i uczy cierpliwości oraz znaczenia konsekwentnej pracy w pokonywaniu trudności i osiąganiu celów.

Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu

Nowe instrumenty cechują się dużo wyższą jakością niż te wykorzystywane do tej pory w szkole, zatem teraz najbardziej utalentowani uczniowie będą mogli konkurować z innymi młodymi muzykami z kraju i zagranicy. Dzięki projektowi szkoła może także promować swoją ofertę, rekrutując większą liczbę aspirujących muzyków, zwłaszcza małych dzieci.

W ramach projektu szkoła zakupiła 10 fortepianów z ławami i pokrowcami, pięć pianin elektrycznych, pięć saksofonów, 13 instrumentów perkusyjnych, sześć obojów, cztery akordeony, dwa fagoty, pięć skrzypiec, cztery wiolonczele i trzy kontrabasy. Ponad połowę budżetu przeznaczono na instrumenty perkusyjne i fortepiany.

Z instrumentów korzystają dzieci i młodzież w wieku od 7 do 20 lat podczas konkursów i koncertów. Są to uczniowie szkoły lub instytucji zewnętrznych biorących udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych lub współorganizowanych przez szkołę. Z kolei na instrumentach perkusyjnych i dętych grają głównie członkowie szkolnej orkiestry podczas koncertów.

Lepsze wyniki dzięki lepszym instrumentom

Nowe, wysokiej klasy instrumenty przyczyniły się do podniesienia poziomu gry uczniów szkoły. Jest to bardzo motywujące dla młodych muzyków i sprawia, że mieszkańcy miasta chętniej przychodzą na szkolne koncerty. Możliwość gry na instrumentach najwyższej klasy pozwala uczniom w pełni wykorzystać swój talent i osiągać lepsze wyniki, a także konkurować z rówieśnikami z całego świata.

Według analizy szkolnego procesu rekrutacji, liczby osób uczęszczających na szkolne koncerty oraz wyników osiąganych przez uczniów na przesłuchaniach oraz w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, projekt zakończył się sukcesem.

W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach działań rekrutacyjnych szkoła wprowadziła do swojej oferty koncerty dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki ciekawym instrumentom prezentowanym podczas tych wydarzeń zwiększyło się zainteresowanie nauką gry na instrumentach perkusyjnych. Z kolei gra na fortepianie nieustannie cieszy się ogromną popularnością.

Korzyści wychowania muzycznego

Według szkoły wychowanie muzyczne rozwija zdolności intelektualne i wyobraźnię dziecka. Poprawia zdolność koncentracji i uczy cierpliwości oraz znaczenia konsekwentnej pracy w pokonywaniu trudności i osiąganiu celów.

Dzieci uczą się kontrolować stres podczas występów publicznych, co przekłada się także na codzienne życie. Poznają możliwości spędzania wolnego czasu w sposób kreatywny z wykorzystaniem zasobów kultury wyższej. Wspólne granie w zespołach i orkiestrach lub śpiewanie w chórze uczy dzieci umiejętności i wiedzy na temat pracy zespołowej oraz odpowiedzialności za siebie i innych.

Orkiestra szkolna i uczniowie szkoły co roku dają kilkadziesiąt występów. Ponadto co dwa lata szkoła organizuje Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej, którego czternasta edycja odbyła się w dniach 6–8 grudnia 2018 roku. Szkoła była jednym z organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego im. Bernarda Lewańskiego, który odbył się w dniach 24–25 listopada 2017 roku i którego kolejna edycja odbędzie się w 2019 roku. Szkoła współpracuje także cyklicznie z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Szafarni – podczas ostatniej edycji, w dniach 16–19 maja 2019 roku, z pomocą szkoły uczestnicy konkursu mogli przygotować się do przesłuchań. Z kolei Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaproponowało, by szkoła była współorganizatorem i gospodarzem Dnia Edukacji Muzycznej. Jest to kongres edukacyjny dla nauczycieli szkół muzycznych, który odbędzie się 15 listopada 2019 roku.

W skład Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu wchodzą: Szkoła Muzyczna II stopnia, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia, Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia.

Początki szkoły sięgają grudnia 1920 roku i założenia konserwatorium przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne. Oferta dydaktyczno-szkoleniowa szkoły obejmuje klasy fortepianu, instrumentów strunowych, smyczkowych i perkusyjnych oraz klasę śpiewu. Ponadto dzieci uczą się takich przedmiotów jak język polski, niemiecki, francuski i angielski, fizyka, matematyka i geografia.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Muzyka dla Kopernika – zakup instrumentów muzycznych” wyniosła 490 053 EUR (2 101 700 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 416 545 EUR (1 786 445 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie”.