breadcrumb.ecName
pl Polski

Budowa drogi ekspresowej wzdłuż trasy S3 w Polsce ma zwiększyć możliwości rynkowe regionu

  • 21 June 2016

Finansowany ze środków UE polski projekt budowy odcinka drogi S3 między Kaźmierzowem a Legnicą o długości 48,27 km jest częścią szeroko zakrojonego planu eliminacji „wąskich gardeł“ na tej trasie, poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz możliwości tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju w województwie dolnośląskim.

Polska droga ekspresowa S3 biegnie od portów w Świnoujściu i Szczecinie wzdłuż zachodniej granicy kraju do Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Stamtąd prowadzi przez Zagłębie Miedziowe, mijając Głogów, Lubin i Polkowice aż do Legnicy, gdzie stanowi cześć korytarza sieci bazowej Morze Bałtyckie–Morze Adriatyckie, i kończy się na granicy polsko-czeskiej na południu. 

Eliminacja „wąskich gardeł“

Łączna długość trasy S3 wynosi 480,7 km. Według stanu na styczeń 2016 r. dla ruchu samochodowego dostępnych jest 301,4 km, 112,8 km jest w budowie, a kolejne 62,7 km przechodzi modernizację do poziomu dwupasmowej drogi ekspresowej. Projekt budowy odcinka trasy S3 o długości 48,27 km między Kaźmierzowem a Legnicą stanowi cześć szeroko zakrojonego planu eliminacji „wąskich gardeł“ na tej trasie, przyciągnięcia biznesu do regionu, wsparcia gospodarki i ułatwienia życia mieszkańcom.

Modernizacja jezdni między Kaźmierzowem a Legnicą do poziomu drogi ekspresowej obejmuje budowę ośmiu węzłów drogowych, estakad, mostów, przepustów, ekranów akustycznych, bezpiecznych przejść dla zwierząt oraz cztery miejsca obsługi podróżnych. 

Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się pod względem gospodarczym regionów w Polsce. Modernizacja dróg oznacza możliwości przyciągnięcia większej liczby firm na te tereny, znane również z licznych zamków i pałaców. 

Ważne połączenie

Inwestycja w modernizację odcinka o długości 48,27 km trasy S3 między Kaźmierzowem a Legnicą pokrywana jest z unijnej puli 3,3 miliarda EUR przeznaczonej na finansowanie 10 największych projektów budowy ok. 330 km dróg ekspresowych w Polsce. 

Pozostałe cztery projekty obejmują modernizację dróg w województwie podlaskim, małopolskim, świętokrzyskim i mazowieckim. 

Projekty te mają na celu eliminację „wąskich gardeł“ w transporcie drogowym, poprawę połączeń międzyregionalnych i międzynarodowych, przyciągnięcie biznesu oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach i rozwój turystyki.

Łączna wysokość inwestycji i finansowanie ze środków UE

Łączna wysokość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S3 Nowa Sól–Legnica, na odcinku Kaźmierzów–Legnica” wynosi 466 984 013 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Spójności UE o wartości 238 895 797 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020. Prace objęte są priorytetem „Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego”.