breadcrumb.ecName
pl Polski

Zakończono modernizację linii kolejowej na odcinku Warszawa-Łódź

  • 29 November 2017

Dzięki współfinansowaniu ze środków UE dobiega końca modernizacja linii kolejowej między Warszawą a trzecim największym miastem w kraju – Łodzią. Ostatni etap robót modernizacyjnych na tym odcinku powinien pozwolić na zwiększenie maksymalnej prędkości oraz poziomu obciążenia osi pociągów.

Istotną częścią tego projektu jest budowa w Skierniewicach lokalnego centrum sterowania. dla linii Warszawa – Łódź. Ponadto prace te pociągną za sobą zmiany sieci torów kolejowych na stacji Skierniewice.

Projekt przewiduje dostawę, instalację i uruchomienie infrastruktury sterowania pociągami zgodnie z wymogami europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS), a także budowę wiaduktu drogowego nad linią kolejową.

Szeroko zakrojona pomoc finansowa z UE

Na pozostałe do wykonania prace modernizacyjne przeznaczono blisko 60 mln EUR, z czego około 26,2 mln EUR pokrywane jest z budżetu UE. Projekt ten jest ważnym wkładem we wzmocnienie multimodalnej sieci infrastruktury transportowej w ramach rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej. Oczekuje się, że pomoże on osiągnąć kluczowy cel, jakim jest tworzenie bardziej zrównoważonego transportu, a także doprowadzi do poprawy przepustowości infrastruktury sieciowej.

Linia kolejowa Warszawa – Łódź biegnie przez województwa mazowieckie i łódzkie. Zamieszkane przez niemal 50 000 osób Skierniewice, gdzie znajduje się lokalne centrum sterowania, położone są mniej więcej w jednakowej odległości od obu wielkich miast. Miasto to znajduje się w województwie łódzkim, blisko granicy z województwem mazowieckim.

Budowa centrum sterowania ma na celu poprawę procesu sterowania pociągami na odcinku kolejowym między stacjami w Żyrardowie (mieście zamieszkanym przez nieco ponad 40 000 osób, położonym 45 km na zachód od Warszawy) i Koluszkach (znaczącym węzłem kolejowym znajdującym się 20 km na wschód od Łodzi). Odcinek linii kolejowej obsługiwanej przez tą lokalną centralę sterującą wynosi 59 km.

Lepsza infrastruktura na kilku liniach kolejowych

Modernizacja sieci torów kolejowych na stacji Skierniewice przyczyni się nie tylko do poprawy infrastruktury na linii Warszawa – Łódź, ale także na liniach 11 (Skierniewice – Łowicz Główny), 12 (Skierniewice – Łuków), 529 (Miedniewice – Skierniewice) i 530 (Skierniewice Park – Skierniewka).

Długość odcinka wyposażonego w infrastrukturę ERTMS wynosi łącznie 62 km i poza linią Warszawa – Łódź obejmuje też linię 17 (Łódź Fabryczna – Koluszki). Infrastruktura ta obejmuje europejski system sterowania pociągiem umożliwiający sterowanie pokładowe oraz wyposażenie komunikacji mobilnej GSM-R.

Dzięki tej modernizacji maksymalna prędkość pociągu w transporcie pasażerskim na trasie z Łodzi do Warszawy wzrosła do 160 km/h, a maksymalny poziom obciążenia osi na liniach 11, 12, 529 i 530 wzrósł do 22,5 t.

W ramach prowadzonych prac planowane są także ulepszenia infrastruktury drogowej, takie jak budowa wiaduktu nad linią kolejową, który stanowi część drogi krajowej nr 72. Droga krajowa nr 72 swój początek ma w Koninie i rozciąga się na odcinku 100 km na północny-wschód od Łodzi, do Rawy Mazowieckiej, w pobliżu europejskiej drogi szybkiego ruchu E67 (znanej jako Via Baltica), która łączy Pragę i Helsinki.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Modernizacja linii kolejowej Warszawa – Łódź, etap II, Lot C — pozostałe prace, etap II” wyniosła 59 595 859 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Spójności UE o wartości 26 254 037 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.