Mindre avfallsmängder
- 01 January 2007
I ett URBAN II-projekt för Turin genomförs en pilotprocess för sortering av hushållsavfall i olika typer för att minska avfallet och den andel som förbränns. Detta innebär att det inrättas ekologiska center i URBAN II-området för att informera medborgarna om avfallshantering och engagera dem i insamling av sorterat avfall.
URBAN II-programmet omfattar Turins södra förorter, med en areal på 2,135 kvadratkilometer och en befolkning på 24 843 invånare. Området "Mirafiori Nord" intill Fiat:s industrianläggning lider av svåra sociala och ekonomiska problem: subventionerade bostäder i förfall, miljöskador, förfallna byggnader och allmänna platser, arbetslöshet, kriminalitet, fattigdom och låga utbildningsnivåer. Området genomkorsas också av ett antal större vägar som ger upphov till höga luftförorenings- och bullernivåer. På den positiva sidan har dock området omfattande grönområden.
Utmaningen för URBAN II är att förbättra stadsmiljöns kvalitet. Detta är ett mål i sig, men det förbättrar även klimatet för entreprenörskap och social sammanhållning.
Eftersom den kommunala soptippen skall läggas ned 2004 måste Turin minska och återvinna stadens avfall. För att uppnå detta har kommunen godkänt en övergripande plan för avfallshantering, och URBAN II-projektet kommer att hjälpa till att genomföra denna. Projektet organiseras i två etapper. I den första etappen försöker man åstadkomma ändrade vanor, bl.a. genom miljökommunikation och utbildning. I en andra "förhandlingsetapp" kommer invånarna att ta del i beslutsfattandet när det gäller avfallshanteringsplanen. Genom kollektivt beslutsfattande kommer områden för insamling av sorterat avfall att väljas ut i varje område och lämpliga anläggningar anläggas. Även skolor, hyreshusförvaltare och kommersiella aktörer kommer att engageras i projektet.
De förväntade resultaten är förbättrad miljökvalitet i området, minskade avfallsmängder som förbränns och ökad sortering av olika typer av avfall (från nuvarande 30 till 50 procent).